Köszöntő énekek

Full text search

Köszöntő énekek
A közkeletű vallásos énekeknek és a 16. század óta népszerűségnek örvendő alkalmi üdvözlő verseknek egyaránt utódai a 18. század második felében elterjedt köszöntő énekek. Különböző alkalomhoz kötöttségük folytán témájuk igen változatos, s mivel részben egyházi ünnepekre, részben a magánélet alkalmaira 602(esküvő, névnap stb.) készültek, vallásos és világi jellegű darabok egyaránt vannak közöttük. Mivel valamennyinek a rendeltetése azonos, témájuktól függetlenül nagyjából egyforma szerkezetük van; az ünnep bejelentése, az ezzel kapcsolatos szent történet ismertetése, a jókívánság s az adományokra való burkolt vagy nyílt utalás szinte mindegyikben visszatér. E sztereotip szerkezeti séma – a félig folklorisztikus közösségi költészet életformájának megfelelően – állandósult szövegrészekkel, formulákkal, visszatérő kifejezésekkel jár együtt.
Ezen a verstípuson belül csupán a köszöntött személyek, a címzettek szerint különböztethetők meg bizonyos alcsoportok. Vannak pársoros rigmusok, rövid versikék, melyeket gyerekek, kisdiákok számára írtak, hogy elrecitálásukkal szüleiknek szerezzenek örömet. A közepes terjedelmű húsz-negyven soros szerzemények a házról házra járók versei voltak; ezek alkotják a köszöntők legnépesebb családját, s mint a diákság egyik kereseti forrása, ezekben találjuk a diákélet mozzanataira való utalásokat is. A verselő diákok olykor panaszkodó részletezéssel emlegetik nyomorúságukat, hogy részvétet keltsenek, máskor latin szavakat szőnek énekükbe, vagy a tudás fontosságára hivatkoznak, hogy tekintélyt biztosítsanak maguknak. Nem fukarkodnak a verscsinálás tudományának felértékelésével, énekük dicséretével sem: "Nem tréfa bolondság a versifikálás… Ingyen azért versem nem kévánhatjátok" (Dersi Biás-ék.); "Mert én oratióm nem csak encsen-bencsen, Méltó arra kiki, hogy fillért pendítsen" (Húsvéti versek). Végül a harmadik válfajt a hosszabb, emelkedett hangú, tudálékos ünnepi versezetek alkotják, melyekkel a köszöntő diákok csak az előkelőbb házakhoz, esetleg csak egyetlen tekintélyes személyhez kopogtattak be. Ezek szerzői bőven alkalmazták a barokk cikornyás szólamait, a jutalomra való célzásokat viszont mint ide nem illőket mellőzték. Annál gyakoribb ilyenkor a tágabb közösség, a város vagy az ország sorsán való kesergés s isten segítségének kérése: "E nevében Isten rólunk már ostorát Tégye le, oltsa el megemésztő lángját" (Dersi Biás-ék.).
A köszöntő a tizennyolcadik században még élő irodalom volt és fontos hagyományozó szerepet töltött be. Az ünnepi köszöntés népi szokása jórészt ennek az iskolához fűződő, diákoktól ápolt verselésnek a leszármazottja. Divatját a vidéki diákok vitték magukkal a nép közé, a verselő hagyományt mint kántorok, iskolamesterek ők kultiválták, tanítványaik révén terjesztették.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi