A balladaköltő és lírikus

Full text search

483A balladaköltő és lírikus
A hexameteres eposzok ideje a harmincas években lejárt, a hazafias elbeszélő költészet a kisebb epikai formákban élt tovább. A fejlődésnek ezt a fordulatát Czuczor életművében is megtaláljuk.
Széchenyi fellépése után a magyar történelmi múltból már nem a nagy katonai győzelmek, a harci erények eposzba kívánkozó mozzanatai, hanem a nemzeti törekvések erkölcsi követelményei kerültek az előtérbe, s a költészet az önzetlen és áldozatos hazafi-ideál mintaképeit kereste a múltban. Kezdetleges próbálkozások (A csókaövi rableány, 1829; Karód és Zemir, 1830) után Czuczor a Szondival aratott először sikert.
Az új műfajban elsőként talált rá a várvédő hős történetének költőileg hatásos, később Aranytól továbbszőtt motívumaira (az apródok, az oroszi pap, Szondi halálra készülődése, eleste) s az anapesztusi forma is oly alkalmasnak bizonyult, hogy Arany a témával már szinte hagyományként vette azt át tőle. A Hunyadi-eposz témájának balladai feldolgozásai (Hunyadi és neje, Hunyadi halála, A legszebb ének) közül került ki Czuczor másik maradandó értékű verse e nemben, amely a törökverő hős alakját a leghatásosabban formálta meg a magyar köztudatban (Hunyadi, 1833, a Nefelejts című almanachban). A retorikus intonálású költemény ("Ki áll amott a szirttetőn…") az egymás után érkező hírnökök üzeneteivel s a rendíthetetlen Hunyadi válaszaival drámai feszültséget teremt; minden versszak egy-egy hatásos jelenet, végül a befejezés epigrammatikus fordulata teljes nagyságában mutatja fel a hős legelső tulajdonságát: önzetlen hazaszeretetét. Az 1837. évi Aurorában megjelent Kont nem a királlyal szembeszálló, hanem – talán Vörösmarty drámájának hatása alatt – az üldözött Kontot szerepelteti, s nem lehetetlen, hogy a költő a felségsértési perbe fogott Wesselényire céloz.
Czuczor nyelvészeti stúdiumokkal is foglalkozott, s költői és tudományos munkássága révén 1835-ben akadémiai tisztséget, majd rendes tagságot nyert, s Pestre költözött. Az Akadémia 1844-ben Czuczorra és Fogarasi Jánosra bízta a magyar nyelv szótárának a szerkesztését. Poetai Munkái gyűjteményét 1836-ban adta ki. A haladó írókkal való kapcsolatai s hazafias gondolkodása miatt hajsza indult ellene. Egy besúgó feljelentette, hogy paphoz nem illő költeményeket adott ki, világi ruhában jár, szakállt és bajuszt növesztett, magánházban lakik, vendéglőben étkezik, a színházat és kaszinót látogatja. Poetai Munkáit indexre tették, majd elrendelték elkobzását, őt magát visszarendelték Pannonhalmára, egyházi fogságba helyezték, s eltiltották a tanítástól.
Lírája nem tükrözi megpróbáltatásait. A szerelem motívumát pap volta miatt csak szemérmes tompítottsággal, közvetett műfajok álarcában fejezte ki; lírája a hazafias nemben kapott erőre. Czuczor politikai költeményei a nemesi liberalizmus eszméinek megfogalmazásán túl valami többet is adnak, ami paraszti származásának köszönhető: legtöbb kortársánál érzékenyebben figyelt a parasztság helyzetére, s az uralkodóosztály felelősségére élesebb kritikai hangon utalt. Az 1832–36. évi országgyűlést, amelyen az ellenzék először lépett fel szervezetten a belső átalakulás igényével, Czuczor tolla védte meg a konzervatív ócsárlással szemben, költőként elsőnek mondva ki, amit a haza legjobbjai országgyűlési beszédekben hangoztattak:
484Kezd már hajtani főt a születési gőg
Jobbágyához az úr emberileg simul,
Nem sújt a hatalom hajdani kénye, s az
Önzés mételye gyéren öl.
 
A nemesi lelkiismeretfurdalás helyett a vád szólal meg Czuczor e versében, a vád, mely az idegen hódítás mellett új okot is tud a nemzeti balsors magyarázatául:
Méltán szálla reád nemzetem egykoron
A bűnsujtogató isten erős keze;
Mert tenvéreidet, pórnemü népedet
Sebzéd orvosolatlanul.
(Korunk olcsárlóihoz, 1836)
Czuczor közéleti lírájának egyéni jegye az epigramma különös szerepe és alakulása. Kezdetben csak a szokványos módon élt vele: ügyesen és hatásosan támogatja a Rajzolatok színibírálóival és szerkesztőjével vitázó Bajzát, majd – akár csak Vörösmartynál – ez a forma az epikus hősök miniatűr portréivá lett (Hunyadi János, Hunyadi László, Zrinyi a költő), s a közelmúlt nagyjainak emlékét is megidézve az áldozatos reformkori hazafiságot hirdette (Révai, Gr. Széchényi Ferenc, Kölcsey Ferenc sírjánál). A negyvenes években Czuczor epigramma-költői művészetének fejlődése eltér Vörösmartyétól: nem az általános világnézeti, gondolati tartalmakat hordozó görög típus válik nála uralkodóvá, hanem a római epigramma típusa, melynek kritikai, szatirikus lehetőségét kihasználva, Czuczor a műfajt a nemesi politikai élet visszásságai ellen fordítja. Gúnyolja az idegenmajmolást (Haladunk a magyarságban, Haladunk) kipellengérezi a megyei élet hibáit (Megyei hivatal, Becsületbeli hivatal), a sötét maradiságot (Lassudi), a szájhazafiságot (Haza, Hivatalgőg), a politikai éretlenséget (Üzdi), az ellenzék önnön elveinek ellentmondó gyakorlatát (Szabadszólás). Epigrammáinak terjedelme olykor megnő, a műforma dramatizálódik, szatirikus politikai jellemrajzzá vagy életképpé szélesedik (Böngi, Zordi, Korteskedés). E művei Arany Az elveszett alkotmányával mutatnak rokonságot, annak mintegy irodalomtörténeti elődjei. A klasszikus forma már nem a nemesség heroikus illúzióit hordozza, hanem a kiváltságos osztály hibáit csúfolja, s a tartalomnak és a formának ez az ellentéte parodizáló jelleget ölt.
Czuczor fokozott érzékenysége a parasztkérdés iránt költészetét csak a nemesi liberalizmus hazafias líráján belül különbözteti meg, de korántsem emeli fölébe. A negyvenes években a húszas évek végéhez illő elégiában panaszolja Pusztaszer (vagyis az ősi magyar alkotmány) emlékének elhanyagolását (Pusztaszer, 1844), s Pusztaszert emlegeti 1845-ből való Nemzeti énekében is, amely a pánszláv törekvésekkel, a cári hatalom terjeszkedésével szemben rövidlátó lojalitással arra szólít föl, hogy a "jogszerű" magyar király köré tömörüljön a nemzet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi