A verses regény műfaja

Full text search

A verses regény műfaja
Arany László jól ismerte s kedvelte is Byron és Puskin műveit. Részint ebből következik, hogy művészi élményanyaga szerencsésen talált a maga műfajára. Különben nyilvánvaló: más műfaj alig is fogadhatta volna be rendkívül összetett élményvilágát.
A verses regény nem versbe szedett regény. Benne a két összetevő műfaji elem, a lírai s az epikai egyenrangú s elválaszthatatlan, egymást fokozó kölcsönhatásuk nélkülözhetetlen. Hübele Balázs történetének negyedik éneke (Balázs elbukása) például, bár a tiszta elbeszélés egyik mintaszerű példája, súlyát és hatását a kompozícióban a tárgy lírai felhangjaitól nyeri. A lírai elem különleges fontosságát a műben jól szemlélteti az is, hogy magát a mesét két, egymással összecsengő lírai részlet foglalja keretbe: az első a verses regény élén, inkább elégikus-érzelmi, a második, a mű végén, az érzelmiek mellett összegező gondolati elemeket is halmoz. E részletek lírai intonációval fogadják s lírai emlékekkel és hangoltsággal bocsátják el az olvasót.
Természetesen, a műnek nemcsak epikus részletei kapnak segítséget, súlyt és erőt a líraiaktól; ez a tétel fordítva is érvényes. Főképp olyan módon, hogy az epikus részek a lírai helyzetek valódiságának illúzióját teremtik meg, sőt: azok intenzitását növelik is.
A műfaj-választást illetően másik két mozzanat is figyelmet érdemel. Az első: a verses regény műfaja fejlett irodalmi tudatosságot, nagy műveltség- és mesterségbeli tájékozottságot tételez föl; továbbá: a művészet játékos-ironikus voltának felfedezését-elismerését. A második: a hagyomány kérdése. A magyar romantika s a népies klasszicizmus kiváltképp kedvelte s egyik vezér-műfajává emelte az elbeszélő költeményt. Az egyszálú mese, az egyenesvonalú cselekmény, a főhős alakjának mondhatni aránytalan felnagyítása, 461a mellékfigurák szerepének pedig jelzéssé zsugorodása, a költő folytonos lírai jelenléte, az erős lélektani realizmus mellett is a típusalkotás elsőbbsége jellemzi e műfajt, és jellemzi Arany László művét is. Arany László ebben a tekintetben is a reformkor, illetve a népies-nemzeti irányzat hagyományát, atyja ötvenes évek eleji, töredékben maradt kísérleteinek (Falu bolondja, Furkó Tamás stb.) kezdeményezéseit fejleszti tovább polgári irányba. Említettük: Tűnődésével folytatva atyja 1850–53 körül kibontakozó irányát, a gondolati igényű, a polgáriasan intellektuális líra felé tett nagy lépéseket; A délibábok hősével viszont az epika területén vállalkozott ugyanerre a polgárosító feladatra.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi