Lázadása

Full text search

Lázadása
Verseiből kibontakozik szenici drámája. Az isten háta mögötti, nem magyar nyelvű nagyközségben, a maga világából kizökkent ember előtt feltárul a a nyomor és a társadalmi igazságtalanság. Itt fakad fel benne a mély szociális érzés: itt kerül közel ahhoz, hogy forradalmi demokrata legyen. Több verse arra vall, hogy valamely szocialista utópiának, valószínűleg a Saint-Simoné-nak híve volt. Egy szenici kollégája úgy is jellemzi őt, mint "a radikális és szélsőségbe menő demokrata politikust, a forradalmi ideákért lázongó reformátort". A fennálló rend elleni gyűlöletének számos szép versében erőteljes kifejezést ad, a legnyíltabban a Monológ (1890?) és a Bukás (1890?) címűben. E kettő – valószínűleg – éppen ezért nem jelenhetett meg kötetében (A homályból, 1895) sem, csak kéziratban maradt ránk. Komjáthy elképzelése szerint a jövő társadalmát a költő vezeti:
Uralkodó legyen a költő!
Előtte minden emberöltő
Hadd hajtson térdet és fejet!
Vezesse ő a nemzetet
Merészen, bölcsen, tűzi szárnyon!
(Tettvágy, 1891)
A múlt lerombolására hívja fel az embereket, a testvériség jelszava alapján. A Jóslatban és a Viharénekben (1893) elragadtatott ujjongással énekli meg a közelgő vihart. Kora egyetlen magyar költőjének haragja sem ily lobogó versekben. Komjáthy rendkívüli érzékenysége a távoli, hegyek közé zárt Szenicen is megérezte a közelgő forradalmak előszelét.
Mindamellett politikai verseiben van olykor bizonyos kétértelműség, sőt ellentmondás. Mintha a kívánt harcot pusztán az eszmék harcának képzelné, a testvériség nevében. Van bennük némi homályosság és sejtelmesség is. A szellemet, az eszmét állítják szembe a filiszterséggel, a költészetet az anyaghitű értetlenséggel és alacsonysággal, az álmot, az eszmét a szürke közönséges-seggel. Csak Komjáthy életművének gondos tanulmányozása után vesszük észre, hogy a verseiben untig emlegetett "eszme" a szeretet uralmát jelenti: törekvést a nyomor és elnyomás okozta szenvedések eltörlésére, egyesülést az emberlelkek óceánjával, a durva hatalmak (pénz, állam, egyház) megdöntését, 642a szabadság és gyönyör megvalósulását. "Eszmehite" a szellem, vagyis a legjobb értelmiség győzelme, a hatalom kiragadása a pénz, a hivatal s a klérus kezéből (meg nem jelölt eszközökkel) s a társadalmi igazságtalanságok megszüntetése. Programjának még legvilágosabb megfogalmazása: "Dicső tett volna és merész, | Trónra emelni szívet, észt." S ezt nem evolúciós, hanem forradalmi úton véli elérhetőnek. Szenvedélytől izzó versekben mutat rá a nép nyomorára és átkozza a zsarnokságot, de céljai valóra váltásának módjáról nem sokkal többet mond, mint "Mindent újjá teremtene | Hatalmas gondolatzene | Az akarat legyen szavára." Szociális iránya mégis méltánylást érdemel, mert ez idő tájt még jóformán egyedüli a magyar költészetben. A társadalmi rend bűnei minél felháborítóbbak, Komjáthy annál inkább ragaszkodik a maga egyéni boldogságához. Lelki, szellemi élete: emberfölötti erőfeszítés a megsemmisülés ellen, amely Szenicen fenyegeti. Szenici sorsa példa az összezsugorodásra, amelyet a kapitalizmus, az állam egyéniség-ellenes terjeszkedése és növekedése korában milliók éltek át. De nemcsak negatív értelemben. Egykori költészetünkben senki sem tiltakozik oly szenvedélyesen az egyéniség elnyomatása, kényszerű háttérbe-szorulása ellen, mint Komjáthy. Mikor az irodalom túlnyomó része a kisembert sajnálja vagy dicsőíti, ő, mint modern Faust, azt hirdeti:
Istenné lenni! egyetlen, dicső cél!
Hisz öntudatlan minden erre tör.
(Az új korszelleme)
Állandó a vágya az élet minél intenzívebb teljességére. Folyton a rajongás tűzében ég – és még nagyobb tüzekre vágyva, többször tér vissza amaz elképzelése, hogy Illés lángszekerén fogja elhagyni a földet. Szemében a legfőbb érték a szabadság és a kéj, a két fő bűn pedig ezek akadályai: a zsarnokság és a nyomor. Válasza rájuk: a harag és a dac. S mivel nem talál módot a harcra, az őt fojtogató társadalomtól egyszerűen elfordul, s lelkében, önmagában álmodja meg a szabadságot. És mert a valóságban el van szigetelve az emberektől megálmodja, hogy összeolvad az élet-óceánnal.
Az az egyéniség azonban, melyet Komjáthy Szenicen fedez fel önmagában, s melynek alapján úgy érzi, egyensúlyba jutott a világgal, nem az Übermensché. Soha nem válik holmi felsőbbrendű emberré, aki elszakad a tömegtől és gőggel tekint le rá. Ellenkezőleg: Komjáthy azt a kozmikus egyéniséget ünnepli, amely meglátta magában istent, s éppúgy önmagát szemléli a mindenségben, mint a "mindent" önmagában. Ha azt mondja: "egy többet ér, mint millió", nem a nietzschei arisztokrata individualizmust hirdeti. Felfogásában az egyén isten ülése: mindenki számára elérhető.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi