A népies-nemzeti irányzat

Full text search

A népies-nemzeti irányzat
Ez irányzat legfőbb szereplőinek: Aranynak, Erdélyinek, Gyulainak, Gregussnak és Salamonnak esete azt mutatja, hogy kompromisszumukat a liberális- 366nemesi irány képviselőivel nem annyira bölcseleti, általános esztétikai nézőpontból készítik elő, mint inkább a népiesség elvének bizonyos átértékelése révén.
A népiességet 48 előtti demokratikus-plebejus tartalmaitól éppen ők fosztják meg. A legjellemzőbb tán Erdélyi példája; a népiesség határozottan s egyértelműen demokratikus értelmezésével Népköltészetünk a külföldön című, 1851-i dolgozatában még találkozunk, később más helyzet alakul: a népiesség nagy rokonlelkeit, Petőfit és Aranyt ugyanő választja el egymástól s teszi meg két külön, egymással csaknem ellentétes fejlődési szakasz képviselőjének (l. a 6., 7. és 20. fejezetet). Ez a kritikus pont: az esztétikummá szűkült népiesség-eszme; a népies-nemzeti irányzat képviselőit ez segíti hozzá a liberális-nemesiekkel való végső egyetértéshez. Gyulai Pált Petőfi-tanulmányától (1854), Gregusst körülbelül ugyanettől, Salamont pedig szinte eleitől fogva, mivel szerinte a népiesség csak hóbort, múlékony divat: "népies és nem népies költészet közt nincs sem tárgyra, sem formára nézve különbség" (Arany János és a "népiesség", 1856). Akár Csengeryt olvasnók, Életrajzi adalékaiban (1856) ő is így vélekedik; Kemény hasonlóképpen, ezt Csengerytől tudjuk. Utoljára pedig, valamikor az évtized végén, hogy pontosan mikor, nem ismeretes, Arany is erre hajlik: "A népiesség fogalma közönség s írók nagy része előtt nincs tisztában… Divat volt az egész: kapcsolatban a népboldogítás eszméjével. Amint az korszerűtlenné lett, úgy a népiesség is" (Népiességünk a költészetben).
Ez már a teljes kompromisszum időszaka. A Széchenyi emlékezete című Arany-óda (1860) ugyanide csupán pecsétül kínálkozik; benne a népies-nemzeti Arany János annak a "legnagyobb magyar"-nak állít ércnél erősebb emléket, akit tulajdonképpen a liberális-nemesieknek kellett volna megénekelniük.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi