A NYUGAT ÁRNYÉKÁBAN

Full text search

A NYUGAT ÁRNYÉKÁBAN
(RÓNAY LÁSZLÓ)
Talán nem történetietlen azt állítani, hogy századunk magyar prózájának majd mindegyik törekvése – kivéve természetesen a meglehetősen vérszegény avantgárd prózáét – a Nyugathoz kapcsolódott. Hiszen a Nyugatban még helye és szerepe volt Krúdy költészettel átszőtt epikai látásmódjának, itt jelent meg először a későbbiekben a nagy hatású Kosztolányi-regények egy része, itt bontakozott ki Móricz Zsigmond robusztus írásművészete, mely társadalmi érzékenységet, új témakört oltott a magyar epikába. De a következő nemzedékek is egy-egy jellegzetes és a világirodalom menetével párhuzamba állítható prózastílust formáltak ki a maguk számára: Szerb Antal regényei szinte együtt haladtak a nyugati mítoszregényekkel, a harmadik nemzedék íróinak többségére pedig az a jellemző, hogy szintetizálni igyekeztek a mítoszt és a valóságot, hiszen mind erősebben hatott rájuk a sokat emlegetett balzaci példa, mely teljességre törekvésével lehetőséget adott számukra a változó s mind tragikusabb lét hiteles kifejezésére. A húszas-harmincas évek nagy prózai hullámzásai azokat a külső köröket is elérték, ahol fontos kifejezőeszköznek számított az irodalom, anélkül azonban, hogy művelői feladták volna a könnyebb szórakoztatás igényét, mely ezeknek az évtizedeknek fontos törekvése volt, hiszen sok-sok újság vasárnapi mellékletét és számtalan folyóiratot kellett állandóan feltölteni, s a közönség igényelte is a tárcát, elbeszélést, folytatásos regényt.
"Száz esztendő magyar irodalmának sorsában és életmenetében a Nyugat egy új és gazdag korszak megteremtője és jelképe marad. A századelő új törekvései éppúgy részesek a Nyugat létrejöttében, amiként a Nyugat is az új törekvések támogatásában és még újabbak sugallásában részes… A Nyugat nem egységes irodalmat teremtett, hanem inkább általánosan érvényes irodalmi értékrendet" – fogalmazza meg Sőtér István a Nyugat mozgalmáról, amely Európához kívánta emelni a magyar irodalmat, évtizedes mulasztások pótlására vállalkozott, s eszményeit a világirodalomban kereste. "A Nyugat – ismét csak Sőtér István találó megállapításai szerint – lehetővé tette, hogy jó korán, egy üzletes irodalom kialakulása idején, kifejlődhetett a magyar irodalomnak egy mélyebb, súlyosabb, időtállóbb, de nem épp a napi olvasmányigényt kielégítő ágazata… Az irodalomban az is elegendő, ha tudjuk, hogy az igazi értékek rendjének valahol gazdája és fóruma van… A biztonságnak ez a tudata, az értékrend fennállásának és megóvatásának egyszerű ténye bennünket, a harmincas években fellépett nemzedéket szabadabb, függetlenebb vállalkozásokra bátorított…"
295Móricz Zsigmond egész néprétegek életét, nyitott társadalmi problematikáját emelte be az irodalomba. Törekvéseit nemcsak a népi írók gazdagították: a városi irodalomban is megfigyelhető volt a növekvő szociográfiai igény: a fiatal Boldizsár Iván szemléletmódjára – azon túl, hogy szerkesztette is a Szolgálat és Írás könyvsorozatot – például erősen hatott a szociográfia, míg a fiatal Keszi Imre – aki az Argonauták körével talált kapcsolatot – a mítoszi gondolkodást érezte írói természetével adekvátnak, s aránylag későn kibontakozó prózájában ez lett a meghatározó elem.
Nagyjából hasonló indíttatásokat figyelhetünk meg például a festőnek induló Román György prózai munkásságában: ő sem maradt érzéketlen a mítoszi gondolkodás iránt, ilyen köntösben jelenítette meg kalandos művészéletét. S még az Európa közepén ciklusban az analitikus valóságábrázolással kísérletező Hegedüs Géza is mitikus elemekkel vonta be pályakezdő regényét, A mámor zendülőit, a jobboldali gondolkodásmódnak emez ismert leleplezőjét.
Hatott a kortárs magyar prózára a Nyugat esszéhagyománya is, legjobbjainak az a törekvése, melyet a francia példa nyomán honosítottak meg, amikor kísérletet tettek esszé és regény különféle kombinációira. Nem véletlen, hogy például Kellér Andor, aki sokáig csak szórakoztató regényeket és népszerű tárcákat írt, s hosszú időre megrekedt az anekdotizmusnál, akkor lett jelentékeny prózaíró, amikor a Nyugat esszéhagyományait támasztotta fel. Ekkor születtek kitűnő író- és művészportréi.
A két világháború között, különösen abban a néhány esztendőben, amikor Móricz is bekapcsolódott a szerkesztés munkájába, a Nyugat nem jelentéktelen hatást gyakorolt a környező országok harcok és válságok között kialakuló magyar irodalmára is. Palotai Borist, aki versekkel kezdte írói pályáját, integrálta is a Nyugat, hiszen Instruktor kisasszony című elbeszélését pályadíjjal jutalmazta.
A következő fejezetben tárgyalt írók életművének nincsenek közösnek mondható poétikai sajátságai. Általában jellemző életművükre, hogy – a fejlődés törvényei szerint – a kezdeményezők után jőve, immár irodalmi köznyelvként éltek azokkal a prózai eszközökkel, melyek a legnagyobbak újításai voltak. Érdemük, hogy a kezdeményezők nagy eredményeit, melyek a kifejezést éppúgy megújították, mint a lélekrajzot vagy a hősök beszéltetésének módját, ők közvetítették és tették népszerűvé a szélesebb olvasói rétegekben. Többségük nem írt a Nyugatban, mégis a Nyugat által – bizonyos esetekben talán éppen a Nyugat ellenében – lettek írók, irodalmunk megbecsült munkásai. Sokukról a Nyugat közölt először meleg hangú kritikát.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi