OTTLIK GÉZA (1912)

Full text search

220OTTLIK GÉZA (1912)
(RÓNAY LÁSZLÓ)
Az életrajz, a "személyes történés" síkjáról aligha lehet a műveket megmagyarázni. Vannak azonban az egyedi létnek olyan eseményei, melyek kitörölhetetlen élességgel ivódnak tudatunkba, s a művészi reflexiók során fel-felbukkannak, a műalkotás egyik nem elhanyagolható rétegét alkotva. Ottlik Géza életében két ilyen esemény volt. Az egyik: aránylag védett gyermekkora után a kőszegi katonaiskola növendéke lett, majd – meglehetősen kalandos körülmények között – a Pázmány Péter Tudományegyetem matematika–fizika szakára iratkozott be, és a legendás professzor, Fejér Lipót előadásait hallgatta. A katonaiskolában megtanult kétkedni a konvenciókban, a szavak köznapi jelentéstartományának hitelében; egyetemi tanulmányai pedig ráirányították figyelmét a jelenségvilág értelmezésének lehetőségére, termékeny kétkedéssel ajándékozták meg, amely semmiféle eredményt nem tekint és nem is tekinthet végérvényesnek. Egyre élesebben ismerte föl azt a tényt, hogy az úgynevezett világfolyam telve van váratlan, megmagyarázhatatlan szakadásokkal, s ezek a megszakítások teszik oly kifürkészhetetlenné az egyéni létet és gondolkodásmódot.
Nem egy helyen elmondja: gyermekkorától kísértette az írás kényszere, de minduntalan visszariadt az elkészült műtől, mert tökéletlennek, sutának érezte, nem sugárzott felé belőle az az emberi tartalom, amely nélkül felesleges írott formában kifejeznünk magunkat. A Pesti Hírlap főszerkesztője, akit gyermekkorától ismert, eltanácsolta az újságírástól, melynek műhelytitkait az Új Nemzedéknél mégis megismerte. 1933 őszén a Budapesti Hírlapban megindította bridzsrovatát, mely "népszerű lett, sok levél jött hetente, szerették". Európai hírű bridzs-szakértőként (1937-ben a budapesti bridzsvilágbajnokságról a londoni Timest is tudósíthatta), ismert és népszerű könyvet írt a bridzsről. A pontosság igénye, a szabályszerűség vonzotta e játékhoz. Hevesi András, akivel egy szerkesztőségben dolgozott, bírálatok írására igyekezett rávenni, akkoriban azonban Ottlik számára két minősítés létezett: jó vagy rossz, a többit fölöslegesnek vélte. Kritikát később is nehezen írt. 1942-ben, amikor az Esti Kis Újság állandó munkatársa lett, a "páratlan oldalon" rendszeres rovatot kapott. Nem a politikai helyzetről írt, hanem – egyik legkedvesebb írója, Kosztolányi Dezső nyomán – kis színeseket: erkölcsről, etikáról, hétköznapi emberi tényekről, melyeket azért érzett oly fontosaknak, mert hite szerint – jóllehet sosem politizált, idegenkedett mindenfajta szolgálattevéstől – a fennálló világrend épp az ember létének ezeket a kereteit akarta átformálni, majd megsemmisíteni. Benne Kosztolányi hatalmas életművének az az üzenete visszhangzott a legerősebben, melyet így fogalmazott meg később az íróról írt remek arcképében: "Kosztolányi kiegyenesíti derekunkat: halállal, romlással, kudarccal, bukással, vereséggel szembenézni, füstbe ment reményekkel békén együtt élni, rangot ad a nyomorúságnak, méltóságot a katasztrófának, megszépíti – nem, nem szépíti: új és soha nem ismert szépséget ad a boldogtalanság csúfságának. A szenvedés is lehet új erőt adó, ha például vezeklés a legnagyobb szégyenünkért, a szeretetnélküliségért, ha pedig ellenkezőleg, 221szeretetből fakad, mint a kicsike Ilonka életéért remegő apja szívében, egyenesen gazdagíthatja, kitágíthatja elsatnyult érzelmi világunkat a hevességével – a fájdalom, aggodalom, ahová betelepszik, »létrehív a szívünkben egy olyan helyet, amely addig nem létezett«, ez a feladata."
Az Esti Kis Újság írója – barátja, Örley István ösztönzésére is – munkatársa volt a Nyugat utódjának, a Magyar Csillagnak. Maga a Nyugat számára is jelkép volt: "olyasféle jelentőségű Európa történetében, ha át lehetne tenni más nyelvterületre, mint mondjuk a francia enciklopédistáké – nekünk magyaroknak pedig a reformkor után a legnagyobb erkölcsi és szellemi megújulásunk." Az "egészség új forradalmárait" látta a nagy nemzedék íróiban, akik "hevesebb és hitelesebb művészetet, nagyobb szabadsággal s egyben nagyobb szigorúsággal, új felelősséget, új erkölcsi, lelki integritást" hoztak, szembefordulva "a bágyadt középszerűséggel". Ismerte, hogyne ismerte volna Ady líráját – a katonaiskolában Ady-könyveket is olvasott –, s bár a többiekkel először az Így írtok ti paródiáiból ismerkedett meg, később egyre inkább "megbűvölte" őt is az "eredeti". Huszonegy éves korában küldte el első próbálkozásainak egyikét a laphoz, majd évekkel később másodszor is kísérletet tett. "Babits azt üzente: tetszett. Ezzel befogadtak a Nyugat munkatársának. Nagyobb dicsőség soha nem ért." A Drugeth-legenda (1938) megjelenése idején Babits már beteg volt, Ottlik Géza számára Schöpflin Aladár jelentette a gravitációs pontot, a Nyugat írói ideáljai pedig azt a magatartásmintát, amelyhez makacs következetességgel hűséges maradt. 1944. március 19-e után megszűnt irodalmi működése. A Magyar Csillag utolsó, meg nem jelent száma kisregényének, a Hajnali háztetőknek a folytatását is tartalmazta. A Nyugatot később barátaival újra akarták indítani. Budán – ahol az ostromot átvészelte – gyűjtötte a kéziratokat, amikor azonban kezébe került a Magyarok, úgy érezte, ez a kitűnően szerkesztett folyóirat méltó örököse a hajdaninak, így lemondott tervének megvalósításáról. A kéziratokat egy keserű pillanatában megsemmisítette. Nem semmisültek meg viszont azok az elbeszélései, amelyeket életének e korszakában több-kevesebb rendszerességgel írt, és többségükben a Nyugatban, a Magyar Csillagban, majd a Magyarokban jelentek meg.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi