Napló és versek

Full text search

Napló és versek
A két háború közötti magyar próza egyik legnagyobb hatású, legsikeresebb prózaírója. 1945 és 1948 között – külföldre távozásig – még hét könyve jelent meg itthon: egy verskötet, két regény, egy kötetnyi karcolat, esszéinek gyűjteménye, útinaplója s a Napló 1943–1944.
Az író, aki az Egy polgár vallomásait írta, később sem tagadta meg önmagát: írásait úgy is olvashatjuk, mint egyetlen, végtelen hosszúságú regényt, mely a Polgárról szól. A Napló (1946) is szerves része ennek a széles, hol erőteljesebb, hol lanyhább sodrású hömpölygésnek. Sokarcú könyv: önvallomás, műhelytanulmány, kordokumentum – mindenekelőtt azonban a háborús Budapest regénye és egy lelkiállapot, egy magatartás rajza, egy budapesti íróé, polgáré, aki maga Márai Sándor. Ez a mű kulcsfontosságú az 1944–1947 között megjelent Márai-művek sorában; világosan és egyértelműen nyilatkozik meg benne az általa képviselt magatartás jellege, az író egyénisége. Fontos dokumentuma a kornak, melyben született: egyfajta – lehetséges – látószöget kínálva történelmünk e viharos és tragikus szakaszához.
"… Nem tudok másként írni, csak a láthatatlan nyilvánosság számára, úgy, ahogy e jegyzeteket papírra vetem; tehát címmel, szándékkal, megszerkesztett tartalommal… Hiúság ez? Vagy a mesterség egyfajta kényszere?" – írta Márai az Ég és föld című kötet Napló című kis jegyzetében. Naplója valóban nem az asztalfióknak íródott, hanem a közönségnek; reflexiói a magánélet belső, intim köreit csak megszűrve engedik át. Őszintesége mégis csorbítatlannak tűnik: a belső, lelki folyamat, amelyet ábrázol, spontán módon, öntörvényűen bontakozik ki az olvasó számára. Nemcsak letisztult, végleges megfogalmazásokat enged át a mesterség kontrollján az író; hanem a belső vívódás, töprengés gyakran ellentmondásokba keveredő reflexióit: a fájdalom, a kétségbeesés, a szégyen, az elkeseredés hiteles szavait is.
"E kertelő, vádoló, gyilkoló világban az író őrizze meg pártatlanságát; ne kerteljen; ne vádoljon; s ha feléje sújt tőrével az orgyilkos, fedje el arcát kezével, néma mozdulattal. A lázadó idővel szemben nincs más fegyverünk többé, csak a magatartás" – hirdeti a passzív rezisztencia, a kívülállás álláspontját. Ehhez a magatartáshoz nem egy világirodalmi példától kaphatott mintát és önigazolást. Legfőképpen két, talán legkedvesebb szerzőjétől: Montaigne-től és Goethétől. Hiszen Montaigne, mint az Ihlet és nemzedék (1946) egyik esszéjében olvashatjuk, a legnagyobb világnézeti harcok idején is "megmaradt bírónak és pártatlannak, mint Erasmus"; hiszen az ő "dolga annyi, hogy egy korszakban, amikor mindenki agyon akar verni mindenkit, s ezt a meggyőződés hevével cselekszi – s ez a legveszedelmesebb –, megírja Essais címen mindazt, amit az emberekről megtudott". Márai igyekszik megfelelni a vállalt szerepnek; akkor is, amikor már közeli a veszély. Mert amint sokasodnak a Napló bejegyzései, úgy foszlik semmivé a 138titkon táplált remény, hogy a háború megkíméli Magyarországot, hogy az a légörvény közepén megmarad az egyetlen nyugalmi pontnak… Márai ír és olvas, a szirénák vijjogása közben is; szenvtelenül és megingathatatlanul őrzi a magatartást, amelyről úgy véli: az egyetlen lehetséges, morálisan elfogadható felelet a világ kihívásaira. De az események egyre gyakrabban zökkentik ki nyugalmából. A németek megszállják Magyarországot; a zsidóüldözés egyre nagyobb méreteket ölt; dühöng a nyilas terror, az ország a vesztébe rohan. "Szégyen a napon járni." – jajdul fel az író. S egyre égetőbben merül fel gondolatvilágában a felelősség kérdése. Növekszik a magyarság további sorsának előrevetülő, cseppet sem biztató árnyéka, láthatók már "Hitler utolsó csatlósa" megbélyegző szerepének következményei: "Az ország elmerült a bűnben. Hírét, becsületét nemzedékek sem tudják visszaszerezni. S még csak azt sem mondhatjuk, hogy mindezt végső, idegen kényszer alatt cselekedtük."
Az idő haladtával és a háború eseményeinek, katasztrófájának egyre nyilvánvalóbbá válásával kénytelen feladni a hűvös kívülálló nézőpontját, s feljegyzései mind szenvedélyesebbé válnak.
Nemcsak a Napló idézi fel a halál árnyékában nosztalgikus sóhajjal a béke színhelyeit és jeleneteit, hanem a háború alatt írt versek is. A Verses könyv (1945) egy összefüggő lelki folyamatrajz tükre; a költő először általános tárgyakat: az alkotó és a világ viszonyát, az élet és a halál, az Isten és a szenvedély titkait veszi célba. Majd mintegy ráébredve a jelen valóságának szörnyűségére, hátborzongató, apokaliptikus rémségeire, a múltba menekül, lírai önéletrajzot ad, egyfajta számvetést.
Márai, a költő – ellentétben a prózaíróval – soha nem tudott teljesen önálló világot teremteni verseiben, bár kétségtelen, hogy azok hangvételében van valami jellegzetesen "márais". Sokféle kifejezésmódból ötvözi ezt a hangot; a szikár tényközlést Szabó Lőrinctől, az impresszionista színezést Kosztolányitól, a versmondatszerkesztést Babitstól, a szimbólumokkal dolgozó, patetikus drámaiságot a századelő költőitől tanulta. Képvilága, metaforarendszere azonban mintha már az "újholdas" nemzedék 1945 után kibontakozó kifejezésformáit előlegezné meg, nyelvi fegyelmezettsége, pontossága – mely csak ritkán hagyja cserben – szintén ebbe az irányba mutat. A Verses könyv színvonala nem egyenletes; egy-egy strófájában megbicsaklik a hang, lírai üresjáratok tűnnek fel – ez azonban alig csökkenti az egész mű sodró lendületét, a lírai feszültség vibráló intenzitását. A feszültség biztosítéka és forrása: a lírai én, a költő egyénisége, személyisége, az ábrázolt belső történés hitelessége. Lírájában a drámai és epikai elemek igen nagy súllyal vannak jelen; a szonettek nagy része epikai funkciót vállal; más része drámai monológként is felfogható. A Verses könyv szerkezetét is egy belső történés folyamata tagolja; ezek a szubjektív érzés- és gondolat-, hangulat- és emlékezésmozzanatok vetülnek ki a költői önmegszólítás, az egyes szám második személy állandó szerepeltetésével egy grammatikailag objektív, epikai-drámai közegbe.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi