Honfoglalás

Full text search

Honfoglalás
Első és ismétlődő vállalkozása hazatérése után az antifasiszta háború és a felszabadulás ábrázolása. Legszemélyesebb emlékeire építhetett, hiszen Moszkvától Budapestig küzdötte végig a harcokat. Négy év alatt számtalan olyan 497kalandot, történetet élt át, amely regénybe kívánkozott; bajtársainak galériájából, tapasztalataiból bőven futotta egész eposzra való. S nem csupán élményei voltak, hanem felismerései is: A moszkvai ütközet című 1951-es előadásában, majd Magyar csapatok a második világháborúban című publicisztikus írásában hadtörténészi felkészültséggel elemezte a háború eseményeit. Mindenekelőtt azonban az átélt történelmi időszak epikus megjelenítésére törekedett. 1941-ben írt Szkipetárok című kisregénye már a háborús témát készítette elő: az első világháború során megismert albán ellenállókban mintegy a fasiszta elözönlés ellen küzdő nép előképét rajzolta meg. Háborús novellái (Szélmalom, Gödény Dénes esete, Akulina, Magyar partizán, Március a Don partján) pedig már egyenesen a regények témáit próbálgatták; a riport közvetlenségével vagy az anekdota csattanós kalandosságával mutatták be a szovjet katonák harcait vagy a Don-kanyarba hajszolt magyarok szenvedését.
Az első összefoglaló ábrázolás valójában töredék maradt. 1949-ben jelent meg a Fegyvert s vitézt éneklek, egy tervezett trilógia első kötete, rá egy évre pedig folytatása: A vígszínházi csata. A befejező kötet: Az ágyúk elhallgatnak csupán írói terv maradt; az elkészült kötetek az író szándéka szerint így is önálló regények módjára olvashatók. Az első rész Voronyezstől Budapestig kíséri a háború eseményeit, a második a főváros felszabadítását beszéli el. Hősei a szovjet hadseregben küzdő magyar emigránsok, közöttük Kovács Péternek, az Ég a Tisza főhősének gyermeke. Az emigráció második nemzedékének konflikusait ábrázolta, azokét, akik második hazájukat védték a fasizmus ellen. Epizódokat és anekdotákat mesélt, laza történetfüzérben szervezte meg műveit. A háború véres valóságát azonban nem ábrázolta, emberi drámáit nem tudta, nem is kívánta életre kelteni. A küzdelem eposzát akarta megírni az idill közegében; s ez képtelen vállalkozásnak bizonyult.
Az eposz műfaja korábban és későbben egyaránt vonzotta; az Ég a Tisza és a Kárpáti rapszódia bizonyítják fogékonyságát a monumentális történet és hősi cselekménye iránt. A felszabadulás témájára ismét eposzi trilógiát alkotott: a Honfoglalás (1952–1954) három kötetét. E regény a felszabadulást nem csupán történelmi mivoltában ábrázolja, hanem erkölcsi jelentőségében is. Egy új nemzeteszme kialakulását kíséri nyomon. Azoknak az útját rajzolja meg, akik a háború veszteségeiből emelkednek a nemzeti történelem tudatos formálóivá. Olyan magyar katonákról olvasunk, akik hadifoglyokból váltak a szovjet nép barátaivá vagy egyenesen az antifasiszta küzdelem harcosaivá. S mellettük – őket segítve és nevelve – tűnnek fel a moszkvai emigráció magyarjai: Oldner Vladimir, Tóth József, Tulipán százados és Bálint Géza, aki magát az írót képviseli. Illés Béla három hős története köré szervezi a trilógia egyes köteteit; az első könyv főhőse Pásztor Gyula, a honvédtizedesből lett partizánparancsnok, a másodiké Tolnai Péter, a lelkészből lett pártmunkás, a harmadiké pedig Bálint Géza, a szovjet hadsereg őrnagya. Ez utóbbi, vagyis az író, mindvégig részt vesz a történetben. S minthogy valamennyi regénye önéletrajzi jellegű, az ő alakja adja a könyv líraiságát, személyes természetét. E három hős fogja egybe a Honfoglalás vázlatos eseményeit és alakjait. A honvédő háború s a felszabadulás eposzát írja, a totális 498ábrázolás igényével nyúl témájához. A háború színtereinek és szereplőinek extenzív bőségével találkozunk: megismerjük a Don melletti harcokat, a magyar hadsereg pusztulását, a hadifogolytáborok életét, a Kárpátokban folyó tárgyalásokat a magyar hadsereg fegyverletételre készülő tábornokaival. Gazdag galériát fest elénk a szovjet hadseregről, az emigrációról, a magyar hadifoglyokról és partizánokról, valamint a Horthy-hadsereg tábornokairól.
A Honfoglalás a háború széles körű ábrázolásának igényében a szovjet irodalom háborús és polgárháborús regényeit követi. Kritikusai Kazakevics Tavasz az Oderán című regényének egyenes vonalvezetésében s Alekszej Tolsztoj Golgotájának gazdag korrajzában fedezték fel példaképeit. A Kazakeviccsel való egybevetés eléggé pontosan érzékelteti Illés regényének természetét. Miként a szovjet író, ő is a történetek folyamatos előadásának módszerével cserélte fel a klasszikus regénytechnika belső arányokban szerkesztő eljárását. E szerkesztésmód a regényirodalom legősibb, egyszersmind korszerű tulajdona. Ezt használta a klasszikus kalandregény, pusztán eseményeket fűzve egymás után, de ezzel él a cselekményességet újra felfedező regénytechnika is. Gyors és határozott cselekményvezetéssel dolgozik; de hogy ne tegye fárasztóvá a történetet, pihenőket és epizódokat iktat az események sodrába. Ilyen a davidovkai fogolytábor bemutatása, a Kárpátokról adott tájrajza, Stomm Marcel horthysta tábornok portréja vagy a lembergi zsidó ünnep leírása. Másrészt a dokumentumregény már korábban (az Ég a Tiszában) kipróbált műfajához közelíti a történeti eposzt. A Honfoglalásban gyakran olvasunk riportokat, sőt történeti dokumentumokat. A regényeposz klasszikus formájában egy modernebb lehetőséget: a dokumentumregény széles ívű epikáját valósította meg.
Ennek ellenére a Honfoglalás nem teljes értékű alkotás. Bizonyára azért sem, mert a dokumentumregény műfaji eljárásait csak töredékesen sikerült érvényesítenie. Illés nem tudott szabadulni a dogmatikus esztétika romantizáló eljárásaitól. Hősei – így Pásztor Gyula vagy Tolnai Péter – nem belső fejlődésük, hanem hirtelen átalakulásuk révén lesznek a szocializmus harcosai, mintegy az író varázspálcájának érintésére vetik el korábbi személyiségüket. A belső fejlődésrajz elhanyagolása arra utal, hogy nem vette figyelembe a lélektani és morális konfliktusokat. Valójában csak egyetlen összeütközést ismert: a fasiszták és a szovjet katonák vagy a magyar partizánok küzdelmét. Ezért hanyagolta el a hadifogolytábor belső ellentmondásait, ezért idealizálta hőseit, ezért váltotta fel a jellemek harcát a publicisztikus megoldások könnyebb lehetőségével. S ezért nem sikerült egy kor fordulóját átélő nép helyzetének szintetikus ábrázolását nyújtania.
A Honfoglalás irodalomtörténeti helyét magának az írónak helyzete határozta meg. A második világháború művészi ábrázolása kétféle szemlélet alapján volt lehetséges: a fasizmus által megtámadott népek – a szovjet, a lengyel, a jugoszláv, a francia – irodalma a győzelmes védekezés népeposzait hozta létre; a háborúban vétkes nemzetek viszont önvizsgálatra kényszerültek, s mint a németek Gruppe 47 mozgalmának írói, a történelmi katasztrófa önkritikus dokumentálását végezték el. A magyar irodalomnak e második szemlélet alapján lehetett volna feldolgoznia a háborús számvetést. A felszabadulást követőleg maga Illés Béla is a "keserű 499igazság" kimondását szorgalmazta. Írói alkata, egyénisége, személyes és világnézeti pozíciója azonban nem volt alkalmas arra, hogy ennek az önkritikus igazságkeresésnek a szószólója legyen. Romantikus és eposzi szemlélete következtében nem ismerte fel a belső küzdelmek jelentőségét; írói helyzetét pedig a szovjet hadseregben viselt szerepe szabta meg. Mint Diószegi András mondta: "A regényíró tehát, aki fegyverrel a kezében, felszabadítóként tér vissza Magyarországra, egy történelmi eposz résztvevőjének tudja magát, s amidőn a fegyvert ismét a szépíró tollával cseréli fel, nem oknyomozó lelkiismeret-vizsgáló dokumentumregény, hanem eposz írására készül." Ugyancsak Diószegi mutatott rá arra, hogy a Honfoglalásban az eposz hősi története mögül olykor mégis előtűnnek a felelősségébresztés gesztusai. A magyar hadsereg voronyezsi tragédiájának képe, a Kárpátokban állomásozó honvédség tétova viselkedésének rajza a történelmi számvetés és a tárgyilagos önvizsgálat elemeit sejteti. A regény azonban végül is hallgat a "keserű igazságról", helyette az eposz heroizmusát szólaltatja meg. Az önvizsgálat a jelenkori magyar próza feladatának maradt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi