Regények és vallomások

Full text search

Regények és vallomások
Első pályaszakaszában is többször kísérletet tett a novellánál, elbeszélésnél nagyobb lélegzetű kompozíciók megteremtésére (Szűzmáriás királyfi, Czímeresek, Ábel, Jégtörő Mátyás). Ilyen irányú, felszabadulás utáni első próbálkozása a Zöld ág című hosszabb elbeszélés, illetve regénykísérlet (1948), amely a maga vontatott és kimódolt cselekményével, leegyszerűsített és kissé zavaros jelképrendszerével félresikerült alkotásnak tekinthető. Annál meglepőbb viszont, hogy szinte vele egy időben vagy legalábbis nem sokkal a Zöld ágat követően megszületett a felszabadulás utáni pályaszakasz legjobb, legkiérleltebb műve, a Bölcső és Bagoly (1953). Ez az önéletrajzi témájú regény régóta, csaknem tíz éven át érlelődött, alakult. Közvetlen elődje az 1939-ben publikált Szülőföldem, melyet akkortájt írásművészete betetőzésének tekintettek. A két mű közötti különbség az írói szemléletváltozás irányát, az alkotásmód megváltozását mutatja. Ahhoz, hogy a Szülőföldem extenzív gazdagságából, költői reflexióiból és autobiografikus emlékeiből Tamási regénykompozíciót alakíthasson, el kellett hagynia minden külsőséges elemet, mely nem kapcsolódott szorosan a kisgyermekként eszmélő író közvetlen valóságához. A Bölcső és Bagolyban alaposan megfogyatkoznak a néprajzi különösségek, szociografikus helyzetképek, csak azok a részek maradnak meg belőlük, melyeknek általános jelentésük, egyetemes érvényük van. S e művészi redundanciának megfelelően a stílus, a nyelv díszítő gazdagsága is szűkre szabottabb, mértéktartóbb, a lényegi közlésre szorítkozó lett.
A téma az írói gyermekkor, de ennél jóval több is, hiszen az ábrázolt világ a legegyszerűbb, legáltalánosabb emberi alaphelyzeteket tartalmazza. Tamási személyes élettapasztalataiból építkezik ugyan, de a történésből kirekeszti a puszta partikularitást, mintegy száműzi a tisztán magánérdekű motívumokat és vonatkozásokat. Nem a saját "ifjúkori önarcképét" rajzolja meg, hanem az örök gyermekkor élményvilágát vetíti elénk, amelyben mindenki magára ismerhet. A gyermekfőhőssel, amíg bölcsőjétől eljut addig a felismerésig, hogy az iskolában látott bagolykép nem szentkép, hanem a tudomány jelképe, nem történik semmi rendkívüli. Azazhogy csupa olyan dolog történik vele, amely mindnyájunkkal megtörténhetik: gyümölcsöt lop a szomszéd kertjéből, fölfedező utakra indul a patakhoz, a templomtoronyba; korán munkára fogják, egyre nehezebb feladatok elé állítják; egyedül kell elmennie a havasi legelőre s visszajöttében viharba kerül, szétszed egy elöltöltős régi mordályt, és megsebzi vele a kezét. Ami a felnőttek világából tudatába ér, csupa egyszerű történés, közszájon forgó anekdota: a falu papja és kántortanítója összekapnak a tanítónő miatt; az apa szombatonként kimaradozik, s ilyenkor, ha későn hazatér, ajánlatos tartani tőle; egy román fuvarosnak szénát adnak; rejtélyes levelek íródnak egy távoli rokonhoz. Még a 402"sorsdöntő" baleset is, a fegyver elsülése, mely a parasztnak szánt kisfiút szellemi pályára segítette, mindennapos eset, és nem az "elhivatottság" titkos rejtjele.
Ezek az epizódok mégis torokszorítóan izgalmasak, mert e mindennapi történetben a világ birtokbavételének élményszerű leírására, s nem a különösségek kiugratására esik a hangsúly. Az írói szemlélet nem zárja be önmagát a kis hős tudatvilágába, sem a táji, sem a gyermeki specifikumba. A gyermekkort, az "elvarázsolt tudat világá"-t a maga legtermészetesebb kötöttségeivel, mintegy a székely paraszti életformába és szokásrendszerbe beleágyazva jeleníti meg. A hős fölismeréseinek egész folyamata, a mindenkori ismeretlennel való küzdelem apró kalandjai azonban nem a különös, hanem az általános síkjára vetítve s a felnőttkori világkép reflexivitásában értelmeződnek. A gyermekkori és felnőttkori világképet, a természettel való küzdelem ősi élményét és az emberi együttélés mai bonyolultabb szövedékét egyetlen, jól végiggondolt és kimunkált kompozíció fogja össze.
Szerkezeti kidolgozatlanság jellemzi viszont másik két regényét, a Hazai tükört (1953) és a Szirom és Bolyt (1960). Az előbbi az egyetlen történelmi tárgyú mű az író életművében. Eseménytörténete – az író megjelölése szerint: a "krónika" – a múlt század derekán játszódik Marosvásárhelyen. Főhőse, Madár Vince 1852-ben veti papírra életének addigi eseményeit, iskolába kerülésétől a negyvennyolcas szabadságharc utáni bujdosásáig. Jóllehet Tamási hősének életepizódjait nem kerekíti fejlődésrajzzá, nem fest szélesebb társadalmi tablót a múlt századi Erdélyről, sőt maguknak az 1848/1849-es eseményeknek is aránytalanul kevés teret szentel, a Hazai tükör mégis 1945 utáni ifjúsági regényirodalmunk javához tartozik.
Utolsó befejezett alkotásának, a Szirom és Bolynak már a témaválasztása – a bukovinai székelyek Bácskába telepítése, földönfutó sorsuk további alakulása, majd végleges otthonra találásuk Tolna megyében – egy nagyívű epikai kompozíció lehetőségét rejti magában. Az író azonban ezúttal sem a várakozásnak megfelelően dolgozza fel anyagát. A bukovinai székelyek történetéről mindössze "regét" ír, s "a madéfalvai keserű füst", a hányattatások emlékei egy faluközösség mai köznapi gondjaiban tünedeznek elő. A rege kilenc fejezete a magzati lét kilenc hónapjára utal; ez a szerkezeti megoldás az otthonra talált népcsoport újjászületését, illetve egy új társadalom születését hivatott szimbolizálni. A Szirom és Boly jelenidejűségét azonban hiteltelennek érezzük. Az elaggult Szirom Antal a szövetkezetesítés időszerű kérdéseit jobbára csak kommentálja, múltját pedig türelmetlen unokájára, Pálocskára testálja át. Kontemplatív bölcsessége mögött nehéz küzdelmek sejlenek, ám a regénybeli falu nem sokban különbözik a korábbi művek székely falvaitól. A tehenek mesterséges megtermékenyítése és a traktor, melynek az író külön fejezetet szentel, csak kuriózumok, s általuk nemigen vetül fény arra, hogy minő mértékben változik meg a kis közösség hagyományosan patriarchális életformája. Az anekdotikus fordulatok, a jóízű "bemondások", a nyelvi megformálás mindazonáltal olvasmányossá teszik a regényt, mely messze kimagaslik a hasonló tematikájú korabeli sematikus művek közül.
Már félbeszakadt műve, "síron túli üzenete" – mint Rónay György írta róla – a Vadrózsa ága (1968). Ezt a vallomást, múltat idéző emlékezést a halál szorításában, élete utolsó öt hónapjában mondta tollba. Legszebb, legvonzóbb művei közé 403tartozik, fölvillan benne írásművészetének majdnem minden erénye, jellegzetessége. Voltaképpen a Bölcső és Bagoly tervezett folytatásaként is fölfogható, hiszen életútja eseményeit idézi meg Amerikából való hazatérésétől az Énekes madár megírásáig. Mindaz, amit a romániai magyar irodalom nevezetesebb eseményeiről, alakjairól, saját műveinek keletkezési körülményeiről elmond – fontos forrásként kezelendő életművének értelmezésekor. Például minden kommentár számára nélkülözhetetlen, amit műveinek sokszor félreértett misztikumáról közöl: "Majdnem általánossá terjedt rólam az a vélekedés, hogy bennem az alkotói stílus, kissé a külső körülmények folytán is, hol a realizmus, hol pedig a misztikum között jön és megy, illetőleg megy és jön." Ez a játékosságában is összefoglaló és tisztázó summázás egyértelmű megvilágításba helyezi a teljes életművet s az életmű mögött álló írói szándékot, alapmagatartást. "Az igazság az – olvassuk a Vadrózsa ágában –, hogy mindig nyugtalanul törekedtem arra, hogy mondanivalómnak megfelelő kifejezési formát találjak." Nyughatatlan törekvésében mindig "ösztönös szimat" vezette, vagyis az írói intuíció, ez a legközvetlenebb érintkezés az emberi létezés, a lét lényegével. Számára pedig ez nem volt egyéb, mint "a mindennapi valóságnak és az emberi élet felbuggyanó lelkének összesimuló találkozása". Már-már meglepő, hogy ez az első pillantásra csupa különösséget mutató életmű mennyire általánosan, egyetemesen érvényes alapkoordináták közé helyezhető el, s mennyire tisztában volt ezzel maga az író is.
"Az a kettősség – olvasható ismét egy helyen –, vagyis a testnek és a léleknek jelenléte az emberi személyiségben, gyakran láthatatlan csatatérré teszi a személyiség életét. A csatatér helyén harmóniát csak úgy tudunk teremteni, ha a test és lélek egymás elleni harcából az emberi élet egységét próbáljuk megteremteni… Írásaimban ezért annyira visszajáró törekvés a test és lélek egységének szolgálata. S ezért van, hogy a látható valóság sem feledkezik meg a népmese lebbenéseiről, sem az úgynevezett misztikus irodalmi kifejezés a való élet tényeiről. Vagyis, ahogy a test és lélek egységét igyekeztem és igyekszem szolgálni, úgy a valóság és misztikum irodalmi formájának együttes és harmonikus megjelenítésére vágyom. Mindennapi szóval ezt úgy tudnám kifejezni, hogy az én irodalmi törekvésemben a misztikum az emberi létezésre kiterjedő valóságot jelenti…" Vagy, ahogy a Jégtörő Mátyás genéziséről szólva fogalmazott: "Nem misztikus, hanem a kitágított valóság ábrázolása."
Teremtett világának megértéséhez, de főleg értelmezéséhez nélkülözhetetlenül fontos mondatok ezek. Hozzájuk hasonlóan fontosat még nem egyet idézhetnénk a könyvből. Mint ahogy számos modell érvényű részletet hasíthatnánk ki annak érzékeltetésére is, hogy mennyire eredendően képi és metaforikus a látása. Csak utalhatunk itt a mű utolsó két lapjára, ahol az íróbarátok seregszemléjét épp ez a képi és metaforikus látásmód teszi felejthetetlenné, igaz és találó jellemzéssé.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi