Az utolsó két évtized termése

Full text search

Az utolsó két évtized termése
A második világháború éveiben folytatásokban jelenik meg a Híd című folyóiratban a nagybányai ifjúságának emlékeit felidéző memoár-regény, A félbolond, amely könyvalakban csak a háború után, 1947-ben jelent meg. Pátzay Pál lelkesítő biztatására idézte fel a nagybányai festőtelep egykori életének, ragyogó fénykorának szubjektív emlékeit, friss elbeszélő kedvvel, karikírozásra hajlamos, gunyoros emberábrázolással. A regény címe arra a gondolatra utal, hogy minden alkotó egyéniség magában hordja sorsának fonákját is mint esetleges lehetőséget: a nagy álmok mögött ott lapul a rögeszme is, és az alkotó egyéniség erején, valamint környezete alakító vagy torzító hatásán múlik, hogy nagy művész lesz-e az álmodóból vagy rögeszmés félbolond? "Hogy fékentartódik, hogy alkotómunkára szorítódik, hogy megtaIálja-e kellő munkakörét a társadalomban, ez külön nagy kérdés" – olvassuk a regényben a művészhajlamú emberek sorsáról, és ez a probléma Tersánszky egyéb figuráinak megértéséhez is kulcsot ad. A Kakuk Marcik és Buzikán Mátyások virtuskodásai ki nem élt és vakvágányra futott erők kitöréseire vallanak, jobbra érdemes energiák pazarlódnak el kártyát kergető és alkoholt szívó éjszakáik önpusztító virrasztásaiban.
A félbolond mindamellett egy sajátos irányú fejlődésregény funkcióját is betölti, azt mutatva be, hogy a polgári illemhez kötött művészegyéniségek miként szabadulnak fel egyre jobban már beidegződött megkötöttségeikből egy szabadabb, természetesebb és igazabb művészélet stílusának tágabb lehetőségei között.
1948-ban jelent meg egyik legérdekesebb regénye, Egy ceruza története címen, amely a könyv utószava szerint már egy évtizeddel korábban íródott, de kritikai szelleme, szókimondó bátorsága miatt csak a bekövetkezett gyökeres társadalmi és szemléleti átalakulások után jelenhetett meg. Ez a regény szintén az első világháború élményköréből veszi témáját, hasonlóan Tersánszky két kitűnő kisregényéhez. Az olasz fronton játszódik, ahol Tersánszky is szolgálatot teljesített az első világháborúban. Szatirikus regény az osztrák-magyar hadsereg tényleges és tartalékos tisztikaráról, a háború front mögötti védettjeiről, tartalékba helyezett haszonélvezőiről, mentesítettjeiről, kis- és nagystílű harácsolóiról, lógósairól, katonaruhába bujtatott pesti polgárokról, zsákmányéhes frontkatonákről, frontok mögötti üzletekről és szintén frontmögötti és féldiszkrét tiszti bordélyokról. Az egész szatíra hitelét azzal teremti meg az író, hogy mindezekről a hadi dicsőséget nem éppen gyarapító és a hadfi morált nem idealizáló dolgokról nem a purifikátor megbotránkozásával beszél, hanem egy nagyon élesszemű, kritikus szellemű megfigyelő kaján derűjével, aki a szenvedélymentes krónikás objektív hangját őrzi meg mindvégig. 398Kitűnő szerkesztői leleményességgel egy ceruzával "mondatja el" a frontélményeket, egy ceruzával, amelyet a frontra került tartalékos visz magával, a ceruza aztán elkallódik, mások és mások kezébe kerül, így mindig újabb és újabb szereplő sorsáról értesülünk és mindig más környezetbe jutunk aszerint, hogy a ceruza éppen kihez került. A különböző emberekhez elkeveredő ceruza vándorlása viszi előre a regény epikai menetét és az a fikció, hogy mindazt, ami a fronton és a front mögött történik, csak egy ceruza "látja így", vagy jegyzi fel, biztosítja az egész beszámoló szenvtelen objektivitását, amely nem tompítja, hanem éppen fokozza az egész regény szatirikus élét és humorát.
A második világháború után szintén kísérletet tesz arra, hogy az újabb háborús megpróbáltatások és a pesti ostrom élményeit apró mozzanatokból tükröztesse vissza, a groteszk elemeknek is nagy szerepet szánva az ábrázolásban. A III. Bandika a vészben (1947) című regényében egy kis kanári madár háborús kalandjait követve próbálja érzékeltetni üldözött emberek sorsának tragikus, majd a felszabadulással jóra forduló alakulását. Kísérlete azonban erőtlenebb változata korábbi, hasonló jellegű műveinek és inkább csak kuriózum-voltában méltó figyelemre.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi