Az irodalmi szecesszió művészei (VARGHA KÁLMÁN)

Full text search

Az irodalmi szecesszió művészei
(VARGHA KÁLMÁN)
Nem alkotnak külön csoportot a Nyugat körén belül, de bizonyos rokon vonások mégis összekapcsolják őket.
A századforduló jellegzetes művészei voltak valamennyien: legtöbbjük neve már ott szerepel a A Hétben és a Nyugatot megelőző, rövid életű haladó szellemű folyóiratokban, művészetük előkészítője és megindítója volt annak az átalakulásnak, amelyet a Nyugat valósított meg a magyar irodalom történetében.
Működésük szakítást jelentett a század végére már üressé vált anekdotizmussal és a Mikszáth-epigonok provincializmusával. A valóság felszínes 431ábrázolása már nem elégíti ki őket; úgy tartják, hogy az intuíció és a szimbolizmus eszközeivel a valóságot mélyebben megérthetik. Ám szembenézés helyett legtöbbnyire a menekülést választják. Sokszor ellentétes inspirációk hatnak rájuk: intellektualizmus és miszticizmus egyaránt jellemzi művészetüket. Nem fogja át őket világnézeti egység, ahogy a Nyugat is sokféle szín érvényesülését jelentette. Művészi hitvallásuk alapja mégis valamennyiük esetében a kor hazai valóságából való elvágyódás igénye. Romantikus antikapitalizmus, a feudális hazai viszonyok kritikája és a jelennek arisztokratikusan hátat fordító esztéticizmus egyaránt jellemzi magatartásukat.
Művészetükben sok romantikus vonás fedezhető fel. Balzac, Zola, Maupassant, Turgenyev korábbi kultusza után náluk más orientációk alakulnak ki. Ők elsősorban Shakespeare-hez és a német romantikához fordulnak ihletért, E. T. A. Hoffmann a kedvenc írójuk, valamint a francia szimbolista költők. Gyakran hivatkoznak Edgar Poe-ra és Wilde-ra. Ars poeticájuk a műfajok határainak eltolódásairól vall: költői, zenei, festői törekvések hatják át prózaírói tevékenységüket. Újra felfedezik a mesét és felélesztik a romantika vizionárius hagyományait.
A kor jelenéből elvágyódnak: felfedezik a gyerekkort mint az írói élmények gazdag tárházát, és elsősorban ezen a területen fejlődik tovább művészetük lélektani megalapozottsága, bár végig ellentmondó jelenségként az is jellemzi őket, hogy miközben a lelki rezdülések ihletett elemzői akarnak lenni, a korszerű lélektan eszközei többnyire nincsenek még birtokukban. Elvi megnyilatkozásaikban a realizmussal együtt gyakran a lélektani hitelesség igényét is elvetik.
Az ábrázolás hitelessége helyett a megformálás sajátosságát vallják elsődleges művészi hitvallásként, individualista törekvéseiket rendkívül erősen hangoztatják. Hangsúlyozott stilizáló törekvéseik művészetüket a változatok eklektikus sokféleségével fonják át.
Irodalomtörténeti szerepük elsősorban a kibontakozó polgári irodalom nyelvi, stiláris, kifejezésbeli készségének előkészítésében mutatkozott meg. Művészi törekvéseik a legfontosabb kérdésekben azonban gyakran ellentétesek a Nyugat legjelentősebb vívmányaival. A Nyugat egyik legnagyobb irodalomtörténeti jelentősége, hogy az emberről való ismeretünk rendkívüli mértékben elmélyült, a Nyugatot előkészítő szecessziós művészet pedig elsősorban stiláris vonatkozásokban hozott újat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi