Második írói korszaka (1919–1930)

Full text search

Második írói korszaka (1919–1930)
A forradalom bukása után nehéz idők jöttek. A hatalomra jutott ellenforradalom még a Tisza-korszak szűkös liberalizmusát is eltűntette, a nagybirtok-nagytőke uralma egyre inkább fasizmussá "modernizálódott". A győztes ellenforradalom Dózsa utáni állapotokat teremt: szinte minden fejet lekaszál, amely a tegnapi hitet fogalmazta. A harcosokat szétszórja a vihar, börtönbe kerülnek, emigrációba mennek, vagy fészkükre húzódnak.
Móricz Zsigmondra is nehéz sors várt. A forradalomban való részvételéért támadják a kurzus hatalmasai, a Petőfi Társaságból és a Kisfaludy Társaságból kizárták; szuronyos csendőrök kísérték kihallgatásra. Írásai közlésére csak a Nyugat vállalkozott. Megdöbbentette a szörnyű idő: kések köszörülését hallotta, és elmúltnak érezte a forradalmak lehetőségét. Nem hitte – legalábbis egyelőre nem –, hogy a munkásság forradalom útján válthatná meg a jövőt. De azért nem fordul szembe tegnapi forradalmiságával; nem mentegetőzik, nem alkuszik, noha a hatósági zaklatások és anyagi gondok szinte intik a csendes meghajtásra. Embersége most mutatkozik meg teljes szépségében: megrendült verseket ír magábarogyottságában Adyról, magáról, a haza sorsáról (Ady, Magyar fa, Kesergő, Misanthrop) s minden alkalmat megragad, hogy az ellenforradalommal szemben valljon eszményeiről és a jóban való hitéről. Babits Dante-fordításainak megjelenése kapcsán a Nyugatban "utálaton, lemondáson, halálon túl" hirdeti a jövő hitét (Dante vizei fölött, 1920), Szekfű Gyula Három nemzedékére, mely a keresztény kurzus ideológiáját összegezte, ő szisszen fel először s védi meg ugyanott Ady Endrét (Három nemzedék, 1921). Király Györgyöt búcsúztatva az igazság és gondolat adys lobogású hősei előtt hajt zászlót ugyancsak a Nyugatban (Király György, 1922).
Megrendülése súlyos. A forradalmak lehetőségét lezártnak érzi. A kialakult új helyzetben magárahagyottnak véli a magyarságot, "testvértelen" szigetnek, s a jövőt a nemzeti összefogás útján, a jóságon és munkán keresztül véli megteremthetőnek. Innen ez évekbeli munkásságának sajátos színeződése: tiltakozik minden lehetséges módon az ellenforradalom ellen, s az az illúzió él benne, hogy az uralkodó osztályok belátásos rétegeit, akik a nagy nemzeti katasztrófán okultak, meg lehet nyerni a halaszthatatlanul szükséges szociális és társadalmi reformoknak. Szigorú kritikájú művei egy részében ezért keresi olyan gonddal a dzsentriben, az értelmiségben szunnyadni vélt értékeket, melyek egy nemzeti összefogás szempontjából számbavehetők lennének. Ezzel az illúzióval majd csak a harmincas évek fordulóján számol le véglegesen, a Rokonokban. Ezzel a művel zárul munkássága második korszaka.
180Móricz Zsigmond munkássága 1919 után a forradalom előttinél is gazdagabbá válik. A regény-, a novella- és drámaíró mellett megszólal a publicista és a tanulmányíró is. Három nagy vonulata szembetűnő e korszakbeli, sőt későbbi munkásságának is: önéletrajzi regényeiben (Légy jó mindhalálig, 1920; Forr a bor, 1930; Bál, 1935; Életem regénye, 1937; Míg új a szerelem, 1938) saját fejlődését és a fejlődését alakító kort rajzolja, publicisztikájában a jelen falusi, városi, sőt fővárosi sorsait faggatja, ezek anyagát önti epikai formába (Házasságtörés, 1923; Pillangó, 1925; Forró mezők, 1929; Az asszony beleszól, 1934) s a jelen nyitját keresi, illetve a jelen életét transzponálja a történelmi múltban játszódó művekben is (Tündérkert, 1922; Úri muri, 1927; Rózsa Sándor, 1941–42). Lehetséges második korszakában egy másfajta csoportosítás is: a Légy jó mindhaláligban és a Pillangóban magáról, eszményeiről vall líraian, dzsentri-tárgyú műveiben az ellenforradalmi korszak kritikáját nyújtja, a Tündérkertben a magyarság számára járható utat keresi.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi