Móricz naturalizmusa

Full text search

Móricz naturalizmusa
A Sárarany megjelenése után kiáltották először Móriczra a naturalistát. A haladó kritika méltánylóan, a konzervatív elmarasztaló éllel.
Móricz a naturalista írókkal és a naturalista elméletre ható művekkel ifjúkorától ismerkedett. Kisújszállási gimnazistaként kezdte olvasni Taine-t, ugyancsak ez időben fordította érdeklődését Zola felé a Dreyfus-per; a teológiáról frissen távozó filozopter Darwint jegyzeteli és Bródyval vitázik. Művein évekig mi sem látszik ebből az ismerkedésből, csak kéziratos jegyzeteiből és késői emlékezéseiből tudjuk, micsoda szívós küzdelmet folytatott a Bródy és Zola művészetében megnyilvánuló tematikával és ideológiával, méghozzá az érzelmes kispolgárság, a papos idealizmus talajáról. A hosszú küzdelem azonban fényes győzelemmel végződött, A naturalizmus minden nagy eredményét művészetébe hasonította, anélkül hogy nagy hibáit erősebben és tartósabban átvette volna.
Szinte feltűnő, hogy a szociális és tartalmi új – részint a művészi is – mennyire naturalista tematikában és enyhén naturalista színezésben jelentkezik művészetében. A százszínselyem keszkenőben, a Csipkés Komárominéban, a Tragédiában, a Sáraranyban szólalt meg először az éhező és lázadó faluvég, 168itt dübörögnek fel a földszerző indulatok és a mélyre fojtott ösztönök, itt tűnnek fel a magyar Ugar képei, a kastély és a zsellérház ellentéte, s lobog fel fekete-vörös lángokban az erotika.
Naturalistának ugyan a fenti művek közül egyik sem mondható, de mégis szembetűnően mutatják, hogy ebben a szociális és művészi újban benne van a naturalizmus öröksége, látása, érzésvilága és emberfelfogása is. Benne van a Sáraranyban, Az Isten háta mögöttben, A fáklyában, benne van az érett Móricz szinte minden jelentős alkotásában. Innen, az érett Móricz-művektől visszanézve következtethetünk arra, hogy az ifjú Móricz Zsigmond a naturalizmustól s a naturalista eszmekörhöz közelálló olvasmányoktól mire kapott ösztönzést.
Taine-t és Darwint általában az írók nagy félrevezetőiként tartja számon az esztétika: akarva-akaratlan a leírás, a fényképezés, a determinizmus, a fajelmélet, a malthusianizmus felé vezették a művészeket. Pedig adhattak más irányú ösztönzést is: a valóság tanulmányozására, az illúziótlanabb látásra. Móriczot erre tanították.
Taine miliő-elmélete szociális vonatkozásaival a társadalmi környezet beható kutatására hívhatta fel a figyelmét, az ember cselekedetét alakító tényezők társadalmi, történeti és ösztöni rugóinak a keresésére; Darwin gondolata a létért való küzdelemről pedig az emberi cselekvés legfontosabb rugóinak a felfedezéséhez, a lét materiális értelmezéséhez segítette eljutni Móricz Zsigmondot. Zola kísérleti regényről szóló elméletétől a regény realista felfogásához érkezett el.
Móricz naturalizmusát a korabeli kritika elsősorban az erős szekszualitásban, az ösztönélet rajzában, a környezet determináló voltában, az emberábrázolás pesszimizmusában és a stílus nyerseségében látta. A fiatal Móricz, sokszor a későbbi is, valóban ott keresi művészi anyagát, azokon a pontokon ragadja meg emberei életét, ahol az ösztönök és az anyagi hajtóerők a legszembetűnőbben mutatkoznak. A legnagyobb Móricz-írások érzelemköre is gyakran rokon a naturalisták világával: a nyomorult élet, a nyomás elviselhetetlenségének érzése, a lázongó vágyak, a felfelé tapogatózó karok, a helyüket nem találó figurák s a mindig feltörő hősök s véglegesen soha le nem gyűrhető tanácstalanság. Még művészetének néhány formai jegye is emlékeztet, különösen pályája kezdetén, a zolai naturalizmusra: a romantika és naturalizmus keveredése, a szimbólumszerűség s a stílus olykor indokolatlan nyersesége. S mégis, a naturalizmussal való sokszori és sokszoros érintkezés ellenére művészete kezdettől realista jellegű. A naturalizmusból szerencsés érzékkel véglegesen csak azt fogadja el, ami látásban, érzésben témában pluszt jelent a klasszikus magyar és európai hagyományokhoz képest: a kemény látást, a szociális érzést és tematikát, a szigorú társadalomkritikát s az ösztönök rajzát. A patologikus témából és szemléletből nem vesz át semmit. A fiziológiával és ösztönökkel ritkán magyaráz többet, mint ami az élő testtel, szervezettel bíró társadalmi ember cselekvésében valóban lehetséges. Turi Danit még a vére is ölte, asszonyéhsége is oka volt pusztulásának, de a test, a vér Móricz más hősének sorsát már ennyire nem determinálja. Móricz világában nincs biológiai végzet, nincs átöröklés; az idejétmúlt társadalmi viszonyok emésztik fel az embereket. A naturalizmus sokszínű, erotikus motívumaiból is keveset vesz át, inkább csak a művészileg termékenyebbeket. A Sárarany erotikus 169légköre lassan a férfi és nő tragikus viaskodásának rajzává tisztul. Az erotika legtöbb művében csak színező s nem meghatározó.
Móricz emberfelfogása, bármennyire hangsúlyozza az emberi jellem és cselekvés fiziológiai alapjait, kezdettől gazdagabb és emelkedettebb a legtöbb naturalistáénál. Ezzel emelkedik világnézetileg s művészileg a naturalizmus fölé. A naturalizmus emberkoncepciója általában természeti-materialista és determinisztikus; Móricz embere aranyból és sárból van egybegyúrva. A sárból mindig felcsillantja az aranyat. Nincs író, aki annyira tudna lelkesedni "emberei anyagáért", s úgy szeretné a teremtő, a harcoló, a nagyranőtt embert. Az emberi tisztesség, a becsület, a nemesebb érzelmek kedves hőseiből sohasem hiányoznak.
Túllép Móricz a naturalizmus társadalmi determinizmusán is, vagy legalább is túl akar lépni. Hiába adja már első hőse szájába a naturalista reménytelenség igéit, kedvelt hőseivel mindig és újra megkísérli a lehetetlent, mert mégsem tudja véglegesnek, befejezetlennek venni eltaposottságukat, A küzdő és igaz emberekben való hit emeli ki újra és újra a kétségbeesésből, és óvja meg a végleges lemondástól, művészi világát a teljes elkomorulástól. A kortárs naturalisták műveit elönti a panasz és a nyomorúság, az ő világában örülni és nevetni is tudnak a szegények. Nem hamis idill ez, inkább a gazdagabb lélek igazabb látása s a szegénység életének a nagyobb megbecsülése. Több értéket tudott látni az emberben, nagyobb képességet a boldogságra, mint azok a kortárs naturalisták, akik már-már csak sajnálkozni tudtak az elnyomottságban, kizsákmányoltságban menthetetlennek tűnő emberen. Móricz érezte, rajzolta, hogy az emberi lélek a legmélyebb leszorítottságban is meg tudja találni a jóságnak, az örömnek s a gyöngédségnek valamelyes lehetőségét, s ezt sohasem felejtette el felmutatni. Ez a felfogás a szegénység rajzában túlviszi a nyomorúság képeit a számtalan változatban reprodukáló naturalizmuson.
Művészileg sem marad meg a naturalizmusnál. A naturalista témát és érzéseket is realista módon fejezi ki. Tanul a naturalizmustól is; a fény-árnyék keverését, a pontos miliő-rajzot, az ösztönök rajzát, de mindezeket a realizmus klasszikus módszereire építi. Elbeszélni nem a naturalistáktól, hanem Mikszáthtól és a nép mesemondóitól tanult leginkább.
Elbeszél és nem leír, "elepikátlanodásról", a cselekmény miliő-rajzba olvadásáról nála sose lehet beszélni. Pontosan rajzolja ugyan a miliőt is, de sohasem aprólékosan. Alakot és társadalmat szerves egységben, jellemben és cselekményben ábrázol. A tipikust keresi s nem az átlagost. Sosem vész bele a jelentéktelenségbe: az epikus rend- és rangsor nála nem bomlik fel. Mindig csak a lényegesről beszél, a lényegest ábrázolja. Legyőzi a naturalista anyag "költőietlenségét", s költői anyagához megteremti a színes, zengő nyelvet.
Realista író, érzésben, tartalomban, művészi módszerben, és értékben túlnőtt a naturalizmuson. A Jókai-, Baksay-, Mikszáth-követőből azonban a naturalizmus segítségével lett nagy realista. A naturalizmus az ő számára elsősorban gondolatébresztő, szemnyitogató volt, a valóság illúziótlan meglátására és ábrázolására, a kor kérdéseivel való foglalkozásra tanította, s lázadásra ösztönözte.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi