Népköltési gyűjtőutak

Full text search

Népköltési gyűjtőutak
Ebben az újságbeli társak vitáinál is jobban segítik a népköltési gyűjtő útjain szerzett tapasztalatok. Mert Az Ujság munkatársa nemcsak Pesten él, a vidéket is járja évről évre. Pesten a korszerű műveltséget szerzi meg, s a radikálisabb gondolatokkal ismerkedik; vidéki útjain a magyar Ugar élményeit gyűjti, részint már a radikális politikai gondolatokon csiszolódott látásmóddal.
1903-tól 1908-ig járja Szatmárt, egy-két hónapig évenként. Legtöbbször nyáron, de olykor téli időben is. A Kisfaludy Társaság megbízásából öt ízben; az Országos Monográfiai Társaság munkatársaként is valószínűleg többször. Számtalan helységben fordulhatott meg, tudomásunk szerint legalább ötven községben állapodott meg egy-két napra, olykor egész hétre vagy még több időre is. Ezek az utak lesznek az ő igazi "egyetemei", útja a néphez, a faluvégre.
Az első útra a népnemzeti iskola neveltjeként indult. Vargha Gyula szemérmes segítségnek szánta azt az ötven koronát, amelyet a nehezen élő fiatalembernek a Kisfaludy Társaság pénztárából ezen a címen kiutalhatott. A dal-.és mesegyűjtésére indult fiatalembert az utolsó utak élményei szociális felismerésekig vezették: a daloló nép szenvedő nép is, az élet termeli a "véres balladákat". S a sok sárarany-érték láttán feltűnt előtte is, mint a népdalokat gyűjtő Bartók és Kodály előtt, egy népből újjászülető művelt Magyarország képe. Ennek a megvalósítására szánta életét.
Népköltési gyűjtéséből nem jelentetett meg semmit, a gyűjtésből író készülődés lett. Szatmári gyaloglásait tartotta legfőbb iskolájának: "Kimeríthetetlen mondanivaló duzzadt bennem, – mondta 1933-ban visszaemlékezve – és 25–30 év alatt nem fogyott ki az a tarisznya, amit ott és akkor tömtem meg mohó kapzsisággal a nép életének mindenféle anyagával." Munkássága legfőbb értékének azt tekintette, amit "eredeti és hiteles" tanulmányok alapján közölt a népről. A kortársak között talán ő az egyetlen, aki igazán közelről ismerte a magyar falut, nemcsak gyermekkori élmények, nyaralások vagy szociográfiai tanulmányok alapján.
Eredeti és hiteles tanulmányait élete végéig bővítette: az ország minden tájának, a nép minden rétegének problémáiról személyes tapasztalatot szeretett szerezni. Szatmár után a kunsági és felvidéki kisvárossal ismerkedik, a magyar katonák emberségéről és értékéről a tűzvonalba megy meggyőződni, 155a forradalom felszabadító erejét a bálozó parasztokon és a színházba járó munkásokon is leméri. Bethlen Gábor útjain végigjárta Erdélyt, s még élete végén is számára addig ismeretlen világ megismerésére indul: a városi proletáriátus életét akarja felmérni. Terve valóra váltásához már nem volt ideje. Szatmár maradt a legnagyobb nevelő iskolája. Szatmári útjain érezte meg: minden irodalomnál fontosabb és gazdagabb az élet, s a legkimeríthetetlenebb téma a szegénység mindaddig, míg csak teljesen meg nem szűnik.
1908 előtt azonban ez az érzés és gondolat csak ösztöneiben mozdult, nem találja meg a művészi kifejeződés lehetőségeit. A gyűjtött élmények, a rengeteg anyag a hagyományos szemlélettel nézve még csak szorongató tényhalmaz és kérdőjelek erdeje. A népköltészet kincseit egyelőre csak verses állatmeséiben tudja gyümölcsöztetni, azokban a darabokban, amelyeket Erdő-mező világa (1906) című kötetébe gyűjtött. (Később, 1912-ban bővítve, Boldog világ címen jelentette meg verses meséit.) Csak új szemlélet, szociális látás érlelheti, rendezheti élményeit igazán irodalommá. Új szociális látással egyszerre megelevenedik a holt adat, életre kelnek a feljegyzésekben szereplő nevek, egyetemes magyar kérdéssé nő az árva ostoros gyerek, az elsikkadó népi tehetség sorsa, s a népköltészet, a folklór indításai alapján magasabbra emeli, modernebbé színezi az epikát. Ebben az irányban a Rózsa Sándor a lovát ugratja jelzi a kiteljesedést.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi