Peterdi Andor (1881 Sopornya – 1958 Budapest)

Full text search

486Peterdi Andor (1881 Sopornya – 1958 Budapest)
Kora ifjúságától dolgozik. Két évig pékinas, aztán marhahajcsár, szabóinas, majd egy éven át gyalog bejárja az országot. 1904-ben Budapestre megy, beiratkozik a Vígszínház színiiskolájába. Bekapcsolódik a vasasszakszervezet kultúrmunkájába. Ettől kezdve írói munkásságából él, főként a Népszavába s más baloldali lapokba ír. 1909-ben feleségül veszi Várnai Zsenit. 1918-ban a Petőfi Társaság tagjául választja, a polgári forradalom napjaiban azonban lemond e konzervatív testület tagságáról. A Tanácsköztársaság bukása után esztendőkön át mint képkereskedő működik.
Hányatott ifjúsága élményvilágával jelentkezik első köteteiben (Szívem, 1904, A mélységből. 1909) Ő is, mint Gyagyovszky Emil, az "utca" fiának vallja magát, verseiben a nagyvárosi proletárélet, a nincstelenek érzelemvilágának kifejezése mellett fel-feltűnik a falu utáni nosztalgikus sóvárgás is (Hazamennék). Újabb kötetében (A pacsirta énekel) a családi idill hangulatképei, majd lázadóbb szerelmi versek váltják fel korábbi nosztalgiáját. A vidéki táj borongós képei is megtelnek a változás utáni vágy hangulatelemeivel (Ősz, Novemberi éj). 1912 táján erősödik fel lázadása (Várom a vihart, Vadásznak az urak, A vihar) ; úgy tűnik, a munkásmozgalom forradalmi fellendülésekor válik Peterdi korábban inkább csak ösztönös szocializmusa tudatos sorsvállalássá. Büszkén vallja a tüntető munkások igazát ( Üzenet,Legyen hát csönd!), hirdeti áldozatuk jövőt építő értelmét (Pirosló kövek). Versei csaknem iskolásan szabályosak; egyszerű képekkel, hasonlatokkal idézi a proletárok eljövendő diadalát.
A világháború első szakaszában, megtévesztve a hamis nacionalista frázisoktól – mint annyian mások – lelkesítő verseket ír (Katonák, A hunok döngetik a kapukat). Ám elboruló, fájó hangulatú költemények követik hamarosan a háborús ódákat (Éjféli csöndben, Beszél a föld). Költészetébe visszatér a jövendő jelképes megidézése (Tavaszi szél). A Tanácsköztársaság napjaiban harcos versekkel buzdít a forradalom védelmére (Vörös vitéz); ekkor megjelent kötete, A Föld énekel új verseiben plasztikusabban s közvetlenebbül fejezi ki tárgyát, költői világa konkrétabbá válik.
E letisztultabb hangvételt, a hangulatok csapongását, a konkrét tárgyi valóság medrébe vezető fegyelmezettebb verselést építi tovább a két háború közötti versesköteteiben (Éneklő zarándok, 1925; Őszi szélben vadmadár, 1936). Korábbi tűnődő szomorúsága a megbántott emberség panasz-szavává növekedik az ellenforradalmi korszak riasztó valóságában. Az emberi méltóság megőrzésére buzdít az üldözések közepette is (Ne hervasszon az élet), Petőfi, Ady, s Tolsztoj emlékét idézi, emberséges világról szőtt álmukat "büszkén álmodja tovább" (Petőfi, Ady-emlék, Tolsztoj). Együttérzéssel ábrázolja a nehéz munkáséletet, s osztályharcos indulattal szól az éhezőkről (Téli hajnal, Sok-sok ezer ember éhes, Kenyeret oszt a föld), és a munka eredményének kisajátítására buzdít. A felszabadulás után korai politikai ódáinak hangján köszönti a szabad életet és a földosztást (Május elseje, Kenyér); később a küzdelmekben megfáradt ember komor magányossága hangzik ki egyre gyérülő verseiből. Peterdi költészetét nem érintette sem a Nyugat művészi forradalma, sem Kassákék expresszionista útkeresésének izgalma.
487Külön színfoltot jelentett a Népszava költői körén belül Bodrogi Zsigmond (1874–1937) dalszerű verseivel, melyekhez zenét is maga szerzett. "Népies" modorban írt nótái és rigmusai eleinte a küzdelmes paraszti életet dalolják érzelmes hangon (Tövises tarlón, 1908); a tízes évektől már a kivándorlás és a népnyomor lesz főtémája (A magam útján), később a "magyar tespedés" kritikája, majd a munkásság élete is hangot kap verseiben (Magyar rögön). Gyűjteményes kötete (Virradóra, 1919) záró verseiből haloványan az élet forradalmi megváltoztatásának vágya is kitetszik. Bodrogi nótaszerű versformája annyira ellentmond azonban a súlyosabb tartalomnak, hogy egykor népszerű versei mára már kuriózumként hatnak.
Ugyancsak a korai szocialista líra egykor ismertebb úttörőjeként kell számon tartanunk Migray József, Benjámin Ferenc és Tuba Károly költészetét.
Migray József (1882–1939), miként előtte Csizmadia Sándor is, szegényparaszti élményekkel érkezett a munkásmozgalomba. Első verseskötetén (Vörös zászló alatt, 1900) az agrárszocialista mozgalom inspirációja érződik, később anarchisztikus eszmékkel telítődnek versei (Forrongás). A Tanácsköztársaság idején még szerepet vállal, s bukása után börtönre ítélik, a húszas évek végére azonban – s ebben is hasonlít Csizmadiához – jobboldalivá válik, kizárják a szociáldemokrata pártból.
Benjámin Ferenc (1888) erős szociális érzéssel rajzolja verseiben a falusi és városi proletárok sorsát (Bilincsben, Örökzöld, A föld). A Tanácsköztársaság idején agitációs célzatú versekkel és a Világszabadság szerkesztőjeként is jelentős tevékenységet folytat a parasztság megnyerése érdekében. 1919 után Pozsonyba emigrált, a harmincas évektől Londonban él.
Tuba Károly (1879–1958) eredetileg cukrászsegéd, majd 1901-től tanító volt, de 1919 után a forradalomban való részvétele miatt elbocsájtják állásából. Verseiben hangulatosan festi a szocialista ember érzelemvilágát (Hallgassatok meg, Megváltó viharban, Börtön szonettek). Számos pedagógiai cikket is írt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi