Történelmi változások a századforduló idején

Full text search

Történelmi változások a századforduló idején
A múlt század második felének békés evolucióját a századelő két viharos évtizede váltotta fel. A hódító hatalmak világméretű összecsapása, a balkáni és kelet-európai nemzeti államalakulások, a Kelet ébredése, az Októberi Szocialista Forradalom győzelme, s mindennek nyomán egy tarka színképű szellemi forrongás jelezte a történelem meglódulását.
A korszakváltás alapját a tőkés rendszer mélyén felgyülemlett változások adták meg. A kapitalizmus az újkor kezdetétől fokozatos hullámokban haladt nyugatról kelet felé. Amikor a tőkés iparosodás nagy átalakító hulláma a századfordulóra elérte Kelet-Európát, addigra Nyugaton a teljes érettség – helyenként már a túlérettség – monopolista szakasza bontakozott ki. A tőkés világrendszer sűrű csatornahálózatán érkező imperialista-monopolista hullámverés így rátorlódott a kapitalizmus korábbi szakaszainak átalakulási folyamataira. A gazdaságban még szélesen terpeszkedett a régi típusú nagybirtok és az elavult kisárutermelés, amikor már gyorsan bontakoztak ki a tőkés üzemformák, sőt a századforduló idején a monopóliumok is. A társadalom nagy többségét még a parasztság és a kispolgárság alkotta, de már 12megjelent a modern burzsoázia, csúcsán a maroknyi fináncmágnás csoporttal, és gyors ütemben növekedett a munkásosztály. A politika középpontjában Kelet-Európa legtöbb vidékén még a megoldatlan nemzeti kérdés állott, de a polgári-nemzeti irányzatok mellett tért hódított a szocializmus is. Ezekben az elmaradott, feudális maradványoktól béklyózott országokban különösen nagy jelentőségű volt, hogy a társadalmi erők, irányzatok kiélezett harcában melyik oldalra állnak a széles paraszti és kispolgári tömegek; hogy a nemzeti kérdés a konzervatív földbirtokosok, a demokratikus polgári irányzatok avagy a szocialista munkásság vezetésével nyer-e megoldást.
Különösen összebonyolódott a konzervatív és a haladó, a reformer és a forradalmi erők harca, a társadalmi haladás és nemzeti átalakulás problematikája a Nyugat és Kelet közti átmenet tarka konglomerátumában: az Osztrák–Magyar Monarchiában.
A század első éveiben a magyar közéletet a szabadelvű kormánypárt és a nemzeti ellenzék párharca töltötte be. Úgy tűnt, mintha három évtized változásai egy fokkal sem lendítették volna előre a politikai közéletet: a frontok még mindig a kiegyezés védelme, illetve a nemzeti sérelmek és jelszavak mögött sorakoztak, a kormányok többnyire a nemzeti követelések szirtjein szenvedtek hajótörést. A monopolista tendenciákat hordozó századvégi kapitalista fejlődés azonban lassan átrendezte a 67–48 hagyományos frontvonalait. Amíg a reformkortól a hetvenes évekig a magyar nacionalizmus a liberalizmus eszmeköréhez kapcsolódott, addig a századforduló idején egyre sötétebb tónusú konzervativizmussal, antiliberális, antiszemita s egyúttal szocializmusellenes vonásokkal telítődött. A függetlenségi politika fokozatosan megbékült a dualizmussal, s a nemzeti ellenzékiséget mindinkább a nagytőkés fejlődéssel szemben álló, antiliberális földbirtokos és kispolgári, érdekek táplálták. A századelő politikai és eszmei küzdelmei a kiegyezés óta jelentősen megváltozott társadalom éles surlódásait tükrözték.
A múlt század második felében kifejlődött, megerősödött, gazdasági hatalommá vált a modern burzsoázia. A hitelszervezet, a kereskedelem és a fiatal ipar kulcspozícióit birtokló, vezető rétege jórészt a már régebben honos és a bevándorolt zsidó, kisebb részben német polgárságból került ki. Ez a burzsoázia, habár egyes csoportjait szorította is a fejlettebb osztrák és cseh tőke versenye, s ha fejlődését gátolták is a feudális maradványok, egészében a Monarchia gazdasági feltételeihez s a magyarországi "porosz típusú" agrárfejlődéshez igazodott. A nagypolgárság tevékenységét évtizedeken keresztül az "egzisztencia" megalapozása, a vagyonfelhalmozás, a hozzá kapcsolódó polgári középrétegekét, értelmiségét pedig az asszimiláció, az elhelyezkedés töltötte ki. Politikai érdekeinek képviseletét a történelmi hagyomány kötötte földbirtokos-politikus vezető rétegre bízta, amelyhez életformájában is igyekezett asszimilálódni, s amellyel alapvető érdekei a liberális érában többé-kevésbé harmonikusan összecsengtek. A nagy hatalmú kormánypárt irányítása így a kiegyezést követő három évtizedben azoknak a földbirtokos politikusoknak a kezében volt, akik egyéni érdekből is, elvből is a liberális gazdaságpolitikai irányzatot támogatták, amely egyébként megfelelt a kiegyezés gazdasági tartalmának.
A liberális gazdaságpolitika valójában egyáltalán nem kedvezett az elavult módszerekkel dolgoztató, de úri módon élő, nem a produktív munkára, vagyon-szerzésre, 13hanem a pazarlásra termett földbirtokosok többségének. A tőkés szabad versenyben visszaszoruló földbirtokosok nem akarták eltűrni, hogy a gazdasági élet spontán törvényei uralkodjanak a maguk alkotta "Corpus iuris" paragrafusai fölött. A századvégi agrárválság okozta anyagi megrendülés – számos esetben pusztulás – a "gazdatársadalom" mind nagyobb részét győzte meg arról, hogy nekik nem liberális, hanem éppen a szabad versenyt korlátozó, konzervatív gazdaságpolitikára van szükségük. A század végére a politikában s a gazdasági életben is tért hódított az úgynevezett agrárius irányzat, amelyhez jónéhány nagybirtokos arisztokrata is csatlakozott, de gerincét és bázisát az "ezerholdasok" – a párezer holdas nagybirtokosok és úri középbirtokosok számottevő rétege – alkotta. Az agráriusok a merkantilistának nevezett uralkodó irányzat gyökeres megváltoztatását, elsősorban magas agrárvámokat, a tőzsde, a banktevékenység és iparfejlesztés korlátozását, a földbirtok állami támogatását – szükség esetén szanálását – követelték. E konkrét gazdaságpolitikai követelések mellett ideológiai téren is felvették a harcot mind a liberalizmussal, mind a "társadalmi rendet felforgató" modern eszmeáramlatokkal: a radikalizmussal és a szocializmussal. Azt hirdették, hogy a plutokrácia "aranyos" internacionáléja és a munkások "vörös" internacionáléja rokonságban van egymással, mindkettő a "merev materializmus" alapján áll, csak a nagyobb haszon, illetve magasabb munkabér mozgatja; mindkettő rombolja a társadalmat, ellensége a vallásnak és a hazának, amelynek a "kötött tőke", a "hazafias földbirtok" a szilárd bázisa. Az agrárius ideológia tehát konzervatív "keresztény" és "nemzeti" irányban formálta tovább a korszak uralkodó nacionalizmusát.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi