Zene

Full text search

Zene
A kor magyar zeneművészetére, zeneéletére Bartók Béla és Kodály működése nyomja rá bélyegét. Mindkettőjük művészete kiteljesedik, nagy hazai és külföldi visszhangot kelt. Bartók Béla – pályájának kísérletező, útkereső jellegű szakasza után – a harmincas évektől fogva alkotja műveit, amelyekben a "kora európai zenéjének összefoglalója és megújítója" (Cantata Profana,351930, Zene húros és ütőhangszerekre, 1936; Hegedűverseny, Divertimento, 1939; Concerto, 1943; Három Zongoraverseny, 1945). Műveivel, és következetes humanista magatartásával, hatást gyakorolt az irodalomra is; a kor tépettségét megidéző, ugyanakkor szilárd fegyelemmel összefogó műveivel, logikájával és szenvedélyével, újfajta kifejező eszközeivel. Az a törekvése is, hogy visszanyúljon a Kelet-Európa, majd azon túl is távoli népek legősibb zenéjéhez, s a legrégibbet a legújabbal egyesítse – párhuzamos törekvéseket keltett az irodalomban.
Kodály Zoltán a húszas években egyre határozottabban arra törekszik, hogy a régi, klasszikus, igazi magyarságot – s ennek keretén belül a régi magyar költészetet is – felfedezve, új fényre emelje; megteremtse a magyar népdalra épülő balladai életképet, daljátékot, felújítsa a nagy énekes formákat. "Történeti távlatok s legmélyebb emberség hordozója" ezeknek a műveknek sora; bennük a kor embere elé új, igazabb, magyar szellem képét akarta festeni (Psalmus Hungaricus, 1923; Háry János, 1926; Székely fonó, 1932; Budavári Tedeum, 1936; Concerto, 1940; Galántai és Marosszéki táncok, 1944), "Kodály művészetét jellemzi a líra heroikus tüze, a képzelet keleti gazdagsága, mellette mégis a kifejezés súlyosan tömör és tiszta fegyelme, mindenekfelett pedig az emberi hang és a magyar szó törvényeiből fakadt, dúsan viruló melódiavilág, korának legnemesebb dallamisága" (Szabolcsi Bence).
A magyar szellemi életre, s így a magyar irodalomra is nagy hatást gyakorolt Bartók Béla és Kodály Zoltán tudományos munkássága is; népdalkiadványok, a népzenéről kiadott történeti és összehasonlító tanulmányaik. Ösztönzőleg hatott az irodalomra Kodály Zoltán zenepedagógiai munkássága, magyar énekkari kultúrát teremtő működése. A népzenéből építeni új magyar művészetet; tudományosan feltárni a magyar művészet múltját, lehántani róla a 19. századi mű-dzsentroid sallangokat; a szomszédos népek hagyományait, kultúráját megérteni – mindez termékenyítőleg hatott irodalomra, közgondolkozásra, demokratikus törekvéseknek adott alapot. Üdvös és ösztönző volt ez a hatás – akkor is, ha Kodály Zoltán egyes tanítványai s egyes jobboldali jellegű hivatalos és népies körök már a húszas évek közepétől jobboldali fajelméletes, sőt fasiszta irányba torzították a nagy mesterek indítását.
Bartók Béla és Kodály Zoltán működése nyomában a húszas évek közepétől új magyar zeneszerző és zenekritikus, zenetudós gárda lépett fel; új magyar énekkari irodalom, új színpadi, kamarazene és dalirodalom keletkezett, új, fontos tudományos eredmények születtek (Szabó Ferenc, Veress Sándor, Kadosa Pál, Szervánszky Endre, Lajtha László, Bárdos Lajos, Ádám Jenő, Kósa György; Tóth Aladár, Szabolcsi Bence). A magyar munkásmozgalom zenei műveltsége a húszas évektől kezdve ugyancsak egyre inkább Bartók Béla és Kodály Zoltán művével gazdagodott. A magyar munkásosztály zenei és irodalmi műveltségének gazdagításában, egyúttal politikai nevelésében is jelentős szerepet játszottak a kórusok (Vándor-kórus, Szalmás-kórus).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi