A regény és a novella

Full text search

A regény és a novella
A felszabadulás "kívülről" érkezettségének következménye, hogy irodalmunk eszmei-esztétikai újszerűségét – a felszabadulás előtti időhöz képest – olyan művek megjelenése, hatása jelentette, amelyek ugyancsak "koron kívül 1009születtek, s amelyeknek szellemétől a tömegek, az olvasóközönség eladdig mesterségesen el volt vágva. Megindult és egyre fokozódott a szovjet irodalom legjobb alkotásainak beözönlése, amelyek egy merőben új élet valóságával ismertettek meg, s amelyekkel az irodalom és társadalom viszonyának új, szocialista-realista igényei és lehetőségei váltak az irodalmi tudat szerves részévé. Megjelentek az emigrációs irodalom korábban született alkotásai (Illés Béla: Kárpáti rapszódia, 1946, Gergely Sándor: Dózsa-trilógia, 1945–1948). Ezek nemcsak haladó irodalmunk folytonosságát dokumentálták, szocialista ágát egészítették ki (ha visszamenőlegesen is), de azt is bizonyították, hogy a magyar társadalom és történelem nagyigényű áttekintése, extenzív ábrázolása mennyire összefügg az osztályharc felismerésével, a forradalmi mozgalom és forradalmár egyéniségek kapcsolatának marxista értelmezésével. Esztétikai példát adtak arra, hogy a kizsákmányolás kritikája, az elnyomottak életének ábrázolása hogyan kapcsolódhat össze a népben rejlő történelemformáló erő megmutatásával, s hogy a történelmi folyamatok törvényszerűségeinek felismeréséből milyen természetesen adódik a pozitív hős megalkotásának művészi lehetősége. Megjelent Déry Tibor 1938 óta fiókban heverő regénye, a Befejezetelen mondat (1947) is. A móriczi vagy Németh László-i regénykoncepciókkal szemben az volt benne az újszerű, hogy a Horthy-korszakot a nagyburzsoázia és a proletariátus alapvető ellentétének oldaláról közelítette meg. A marxista szemlélet érvényesülése révén vált a két világháború közti magyar társadalom szintetikus ábrázolásának egyik eredményes kísérletévé. E művek hatását azonban tompította az emigráció tehertétele, hogy tudniillik a magyar próza egy-egy korábbi hagyományához, a mikszáthi elbeszélőmodorhoz (Illés Béla) vagy a Móricz által is meghaladott naturalista ízlésvilághoz kapcsolódtak, míg Déry regényén az értelmiségi individualizmus ott hagy nyomot, ami a modern polgári regény vívmányaira építő koncepciót arisztokratikus nehézkességgel, stiláris túlbonyolítottsággal terhelte.
A regényirodalom, amely ehhez eszmeileg – akár a polgári radikalizmus, akár a munkásmozgalomhoz való közelsége révén – a legközelebb állt, a fentiekkel egyenrangú alkotásokkal nem volt képes fellépni – de mégis ez adta meg a két világháború közti Magyarország legélesebb társadalomkritikáját. Közülük azonban a legjelentősebb (Sándor Kálmán: A legsoványabb tehén esztendeje, 1948) is foglya marad a perspektívátlan naturalizmusnak, a proletariátus helyett peremvárosi félexisztenciák anyagi és erkölcsi nyomorának részletező rajzánál rekedt meg. Vagy ha kísérletet tett is pozitív hős bemutatására, a dokumentum-regény átmeneti műfajához fordult s alatta maradt a móriczi hagyománynak (Barabás Tibor: Egy bányász élete, 1946) vagy szűk kitekintésű állóképet adott.
Ezekkel – a megoszlott kritika figyelmét is meglehetősen elkerülő – művekkel szemben nagyobb és jellemzőbb volument képviselt a polgári regény. Hogy azonban a polgári irodalom korábbi, félhivatalos "ellenzékisége" milyen ideológiai keretek közt mozgott, arra két reprezentatív képviselőjének felszabadulás után megjelent regényei vetnek fényt. Zilahy Lajos a magyar arisztokráciának nem csupán megkésett, de a java polgári hagyománynak is messze alatta maradó kritikájára (züllésének együttérző kibeszélésére) vállalkozott (Ararát, 1947), Márai Sándor Sértődöttek (1947–1948) című regényének verbalizmusa pedig azt a szemléletet tükrözte, amely a fasizmussal 1010"szemben" legfeljebb a társadalmi életnek való teljes hátatfordítás "tiltakozásáig" jutott.
A polgári regény általában folytatta – fenntartotta társadalmi kérdésektől tartózkodó, intim atmoszféráját, amely a fasizmus idején lehetett a menekülés egy formája, most azonban nemcsak zártsága, de a realizmustól való elfordulása miatt is szembekerült a kor tényleges igényeivel. A pszichologizálás, játékosság, szürrealizmus legtöbbször morbid témákhoz, társadalmi kérdésfeltevéstől ment, az individuumok zárt világában játszódó konfliktusokhoz tapadt. Extrém, morbid tematikájú Thurzó Gábor Nappalok és éjszakák (1945) című regénye; noha a háborúhoz kapcsolódik, elvont légkör, szürrealista szemlélet jellemzi Bárány Tamás És megindulnak a hegyek (1947) című regényét; Karinthy Ferenc Szellemidézésében (1946) nyoma sincs még annak a szociális érzékenységnek, amivel később apja életét, életformáját idézte.
A polgári regény a magyar regényírás új lehetőségeit csak akkor reprezentálta, ha a lélekanalízist, a pszichológiai megközelítést a magyar társadalom mély ismeretével, hiteles környezetrajzzal s ha áttételesen is, de társadalmi kérdésfeltevéssel kapcsolta össze: Németh László Iszonyában (1948); ha a szürrealista megoldásokat társadalmi problémák éreztetésének szolgálatába állította s ha mégannyira belső elemzéseken keresztül is, de közvetve a magyar uralkodó osztályok és a polgári értelmiség kritikájára vállalkozott (Sőtér István: Bűnbeesés, 1947).
Illyés Gyula ekkor megjelent, önéletrajzi elemekkel átszőtt regénye (Hunok Párizsban, 1946) a Tanácsköztársaság bukása után Párizsba szakadt magyarok munkásmozgalommal összekapcsolódott, avantgarde nézetekkel színes világát idézi – éreztetve nemcsak rokonszenvét, de fenntartásait, ellenérzéseit is a munkásmozgalommal szemben.
A mozgékonyabb kisepika közvetlenebbül reagált a történelmi változásra. Jellemző formája kezdetben az élmény- és dokumentum-irodalom volt. Elburjánzó termésének nagy részét, ha mégoly személyes élményeken alapult is, borzalomhajhászó dilettantizmus jellemezte. Kiemelkedő, irodalmi igényű változatainak (Szép Ernő: Emberszag, Déry Tibor: Alvilági játékok – 1946, Nagy Lajos: Pincenapló) humanizmusa, antifasizmusa a borzalmak leírását is egy korszak kritikájává váltotta, de a felszabadulás nemzeti-történelmi jelentőségét még a műfaj-adta kereteken belül sem éreztette. A novellákat is inkább a fasizmus torz alakjainak, véres helyzeteinek morbid megközelítése, mintsem a vele való harc vagy a felszabadulás ábrázolása jellemezte. Ebben a megközelítésben, de a regényirodalom társadalmi kérdésfeltevéstől való tartózkodásában (akár a líra privatizálódásában) a háború utáni válságérzés, a szocialista perspektívától való idegenkedés vákuum-élménye nyert rejtett, egzisztencialista vonásokkal bíró kifejezést. (Örkény István, Sarkadi Imre egyes novellái; Déry: Alvilági játékok). Darvas József Város az ingoványon című írása volt az első mű, amely ugyan csak a lírai publicisztika eszközeivel, de a magyar történelembe ágyazta, nemzeti jelentőségében felmérte a felszabadulást.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi