Bartalis János

Full text search

Bartalis János
Bartalis János (1893–) egészen eredeti hangot hozott nemcsak az erdélyi, hanem az egyetemes magyar költészetbe is. Szabadversekkel jelentkezett már 1914-ben a Nyugatban, és e versforma mellett végig kitartott, de tematikában, látásmódban, életérzésben élesen különbözött a többi hazai szabadversírótól. Az 1893-ban Apácán született parasztfiút költői jelentkezésekor magyar Walt Whitman-ként üdvözölték, s bár költészetének spontaneitása arra vall, hogy nem tudatos hatásról van szó ebben a hasonlatosságban, mégis kétségtelenül több rokonságot mutat a nagy amerikai költő szabadverseinek ihletforrásával, mint Füst Milán, Kassák Lajos vagy az expresszionisták városias, intellektuális formakísérleteivel.
940Bartalis kezdő költőként és polgári iskolai tanári diplomával a zsebében a frontra kerül, ott szerzi jóformán első felnőtt élményeit. A háború befejezése után Alsókosályon telepszik le és távol az irodalomtól, politikától és civilizációtól, földművesként él és ír. Neves méltatói: Kosztolányi és Németh László a mámoros, panteisztikus elragadtatás naiv, intuitív idill-költőjét értékelik benne a húszas években születő és az erdélyi folyóiratokban, valamint kötetekbe gyűjtve megjelenő versei alapján (Hajh, rózsafa, 1926; Napmadara, 1930; Föld a párnám, 1930). Kosztolányi "szűzi járatlanságát", "bűvös igénytelenségét" emelte ki, mert ennek tulajdonította lírájának különös varázsát. Első periódusában, a harmincas évekig Bartalis valóban a primitív élet szépségének, a földközelség, a paraszti létforma" a testi munka örömeinek, a rokoni kapcsolatok harmóniájának, a természetbe felejtkező nyugodt szemlélődésnek modern bukolikáját teremti meg. Világa szűk, a társadalmi érdeklődés hiányzik belőle, de őszintesége, keresetlen, friss hangja, a mindennapokból vett egyszerű képei, versmondatainak magától értetődő áradása rendkívül érzékletes, hiteles és jóillatú költészetet formál.
A harmincas évek történelmi fordulója, a válság és a fasizmus évei elkomorítják, feszültséggel, nyomottsággal, elégedetlenséggel telítik. Korábban gyanútlan és felhőtlen magánya, ha nem is felismerésekkel, de szorongó életérzéssel bonyolódik. Későbbi kötetei (Világ térein gázolok, 1937; A mezők áldása, 1942) a közben Magyarországra települt költőnek már ezt a keserű valóságra eszmélő fejlődési folyamatát tükrözik. Költői eszközei nem gyarapodnak a belső változással egyidejűleg, gyakran prózai, esetleges, egyenetlen az új lelkiállapotok, hangulatok kifejezése. 1940-ben végleg visszaköltözik Erdélybe. Bartalis sem volt népszerű költő a két világháború között, de az irodalmi körök őt is mindig számon tartották annál inkább, mivel a romániai magyar költészetben valósággal iskolát teremtett: Szentimreire, Salamon Ernőre, Méliusz Józsefre, Korvin Sándorra, tehát elsősorban a szocialista költőkre hatott formateremtő művészete. A felszabadulás után tevékenyen bekapcsolódott a romániai magyar irodalmi életbe. 1957-ben Pedig tavasz jő, 1959-ben Új mezők és új dalok, 1963-ban Versek címen jelentek meg kötetei. Napjainkban lírai alkotóereje ismét fellendült és a fiatal költők, a szabad vers mai térhódítása következtében, egyik mesterüket, példaképüket, ennek a műformának úttörőjét becsülik életművében.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi