Riportázs-regény

Full text search

Riportázs-regény
Lengyel József a bécsi emigráció felbomlása után 1927 elején Berlinben telepszik le. Újságíró, cikkei a Rote Fahne-ban és a Welt am Abend-ben jelennek meg. Aktív bekapcsolódása a pártmunkába, a fasizmus elleni propagandába mutatja, hogy már visszanyerte egyensúlyát. Dramaturg a Prometheus című haladó filmvállalatnál, majd pedig a Film und Volk című folyóirat szerkesztője. A gyakorlati munka a filmgyárban és a film elméletével való foglalkozás átalakítja írói látásmódját is. Tudatosan alkalmaz prózájában a filmművészetből átvett megoldásokat.
A közelgő tizedik évforduló, valamint a "forradalmi" helyzet a magyar kommunisták figyelmét újból visszairányítja a Tanácsköztársaságra. Lengyel is megírja memoárját: Moszkvában, a Sarló és Kalapács kiskönyvtárában jele 807nik meg először, Visegrádi utca címmel. Kun Béla ír hozzá előszót, egyikét a legjelentősebb előszavainak, melyben a magyar Tanácsköztársaság eszmei előzményeit elemzi ideológiai értelemben. "A párt múltja a párt ideológiájának lényeges alkotó része" – hangsúlyozza Kun, s ezért tulajdonít a Visegrádi utca őszinteségének, kritikai szellemének megkülönböztetett jelentőséget.
Lengyel a berlini kiadás előszavában "történelmi riportázsnak" nevezi könyvét. Azonosságot vállal azokkal a prózaírói törekvésekkel, amelyek a weimari Németországban éppen úgy, mint Amerikában vagy a Szovjetunióban lényegesebbnek tekintették a tényközlést, a dokumentumszerűséget a "szépségnél", "költőiségnél" s egyéb fiktív eszközökkel elérhető hatásoknál. A dokumentumszerűség nem jelenti azt, hogy Lengyel megelégszik csupán a riporttal. Munkásfigurái realisztikusan eleven típusok. Jönnek faluról, nagy ököllel, durva mozdulatokkal, s puha, formálható lélekkel, mint Filipescu, a román katonamatróz és Mészáros Gábor, a nagyerejű henteslegény. Jönnek a külvárosokból, jasszos léptekkel, eleven csirkefogó ésszel, mint Cserny Jóska és Prenn Ferenc; s a dohos, levegőtlen lakásokból, görnyesztő műhelyekből, mint a folyton izgatott kis Lékai János s a fogatlan, hamuarcú Mosolygó Antal. Lengyel érdeklődéssel rajzolgatja jellegzetes, egzotikus vonásaikat. De nem áll meg a mesélésnél. Igazán az eseményeknek a lélekben való tükröződései, az öntudat moccanásai érdeklik.
Emberábrázolásában szakít az anekdotizmussal és az elvont intellektualizmussal. Szellemiekben gazdag, a forradalmi gondolat atmoszférájában megelevenedő munkásságot és értelmiséget rajzol. A Visegrádi utca művészi jelentősége elsősorban ez a korszerű, intellektuális igényű, pszichológiailag megalapozott emberábrázolás. "Az én első írásaim – írja önjellemzésül – pszichológiai eredményeket adtak, gondolkodási folyamat feltárását. A kimondott szó és a fogalmazás közötti gyors gondolatsor lerögzítését. Azt, amit jó néhány év múlva Joyce vitt tökélyre és a tökélyen túl az abszurdumig."
Tudatosan keres új kifejezési eszközöket, olyan módszereket, amelyeknek segítségével a riportázs műfajába is beviheti a pszichológiát. Kompozíciós módszere nem a visszaemlékezőé, a nézőé, hanem – s itt érződnek a film terén szerzett tapasztalatai – a rendezőé. Anyagában nemcsak benne él, hanem szuverén hatalommal formálja. Az időrendet betartja ugyan, de ezen belül szabadon bánik a térhatásokkal, a mondanivaló igényei szerint mozgatja a képet. Hol tízéves távlatból nézi alakjait, hol "egész közelről"; él a montázs, a gyorsítás és az áttűnés lehetőségeivel.
A Visegrádi utca hőseiben nemcsak a múltat idézi. Emberi magatartásuk, erkölcsi lényük azon mozzanatait kutatja, amelyek érvényesek a jövőre nézve is. A forradalmi morál motívumai közül halkan, de igen határozottan hangzik ki a helytállás akkordja. Különösen Korvin Ottó csendes, kulturált, de nagyon elszánt, céltudatos forradalmisága mutatja fel ezt a jellemvonást. Ő már a forradalom dagálya idején, a győzelem felé haladva is gondol a börtön, a megpróbáltatások, a kínzások lehetőségeire. Önmagában és munkatársaiban egyaránt a tudatos, szívós helytállásra való készséget igyekszik kifejleszteni. Hasonló karakter Sallai Imre.
A harmincas évek közepétől keletkező írásaiban ez az egyetlen erkölcsi motívum, a helytállás gondolata kap hangsúlyt. A helytállás emberi, világnézeti feltételeit, illetőleg a helytállás vagy megfutamodás humánus következményeit 808vizsgálja. Novelláiban két polárisan szembenálló típus jelenik meg. Egyik oldalon az illegalitás, a terror körülményei között is meggyőződését megvalló, a helytállásban hőssé magasodó kommunista (Egy utca, Örökkévalóság). A másik oldalon pedig az erőszaknak engedő, a szembenállás erkölcsi kötelességét nem vállaló s éppen ezért – a fizikai pusztulást megelőzően – morálisan széteső megalkuvó (A kulcs, Wengraf). Egy fordított tolsztoji tanulságot: az állj ellen a gonosznak axiómáját szögezik le ezek az elbeszélések. "Nem szabad megszökni a tények elől, az élet elől" – hirdeti Lengyel. E morális problematika centrumba kerülése összefügg a fasizmus elleni harc középpontba kerülésével. A Visegrádi utca még egy új, második Tanácsköztársaság kivívásának gondolatát szólaltatja meg; az elbeszélések a fasizmussal szembeni helytállás, a humánum védelmének "defenzív", ám egyetlen reális gondolatát sugallják.
E novellák mindegyike elmélyült jellemtanulmány. Különösen nagy gondot fordít Lengyel Mortimer, a küzdelem elől megfutamodó gyarmati tiszt és Wengraf, a félzsidó német megalkuvó lelkületének vizsgálatára. Ez az igény átalakítja a novella konstrukcióját. A gyors, asszociatív kapcsolásokból álló, filmszerű megjelenítés mellett hagyományos analitikus eszközökkel is él. Mortimer és Wengraf jellemének összetevőit mintegy a figura életfeltételeiből bontja ki, szigorú következetességgel.
Lengyel Moszkvában való letelepedése után aktívan részt vesz a magyar emigráció irodalmi életében. A Sarló és Kalapács "platform-vitájában" azok közé tartozik, akik helytelenítik a szűkítő tendenciákat, a szocialista avantgarde képviselőinek a háttérbe szorítását. Föltűnést kelt Kiss Lajos Vörös város című regénye mellett való kiállása, amelyben a Tanácsköztársaság első "alulról", a munkásosztály szemszögéből megalkotott ábrázolását méltatja. 1937-ben új regénybe, Prenn Ferenc vöröskatona történetének megírásába kezd, de csak két fejezettel készül el.
Kun Bélát 1937 végén perbe fogják, s hívei közül többen börtönbe kerülnek. Lengyelt 1938 februárjában tartóztatják le. Évekig vizsgálati fogságban ül, majd a háború kitörésekor Szibériába, a Norilszki körzetbe száműzik, az Északi-Sarkkörhöz közeli tundravidékre. Később kiszabadul a munkatáborból, s mint száműzött délebbre, a szibériai erdőségek mélyén fekvő kis falucskában telepszik le. 1953-ban szabadul, majd 1955-ben hazatér Magyarországra.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi