A lázadó ember

Full text search

A lázadó ember
1907–1908 fordulóján indult el az írói pályán. Már előbb is kísérletezett versekkel, novellákkal; első, névtelenül megjelent írásai karcolatok, tréfák voltak. A Népszava tárcarovatában 1907. december 8-án jelenik meg első aláírt elbeszélése, a Két leány, s ettől kezdve évtizedeken át lazább-erősebb kapcsolatok fűzik a szociáldemokrata párt lapjához. Hamarosan felfigyel rá Osvát Ernő is s az éppen induló Nyugatban hozza majd írásait. Kapcsolatuk azonban mindvégig ellentmondásos marad. Néhány más lapban, folyóiratban is feltűnik neve; a Világ című radikális polgári lapba kulturális riportokat ír. Társadalmilag elkötelezett írónak tartja magát, de nem tagja a szociáldemokrata pártnak; a századfordulón megújuló magyar irodalom fősodrában érzi magát honosnak, mégsem kapcsolódik szorosan egyetlen folyóirathoz vagy írói táborhoz sem. Adyt mindvégig mindenkinél többre tartja; Móricztól, akivel lényegében egy időben indul, már nagyobb távolságok választják el; az eszmeileg talán rokonabb Barta Lajos korai romantikus-szimbolista elbeszélői modorától pedig igen korán megkülönbözteti fanyarul józan realitású szemlélete. Nem közvetlen folytatója a Bródy Sándor, Kóbor Tamás, Kabos Ede nevével jelezhető szociális igényű, naturalisztikus ábrázolásnak, s nem illenek bele írásai a korabeli "szegényszagú" szociáldemokrata irodalomba sem. Legdöntőbb, indító írói élményének ő maga az orosz elbeszélőket, mindenekelőtt Gorkijt tartja, akinek sorra elolvassa valamennyi magyarul hozzáférhető írását. Az orosz irodalomban nemcsak azt találja nagyszerűnek, hogy ott a szegénység életét az írók alulról nézve ábrázolják, hanem azt is, hogy "valami, szavakkal pontosan meg nem határozható szándék vezeti őket. Megmutatják az embert olyannak, amilyen, az életet; feltárják az ismeretlent, az összefüggéseket, hatni akarnak az olvasóra, talán emberiességet 386akarnak benne kelteni. Ráeszméltem, hogy ilyen szándék él bennem is és ez tettre ösztönöz" – írja önéletírásában.
Hosszabb idő telik el, amíg tanyán töltött gyermekkora és a városban töltött, megaláztatásokkal terhes ifjúkora ösztönösen ható élményei nyomán határozottabban felismeri szándékainak mivoltát, s ezzel együtt kialakítja művészi ars poeticáját. Első írói korszakának alapvető mondanivalója: a társadalmi megalázottság és a nemi nyomorúság elleni lázadás, mégis ekkor még fellelhető írásainak szövetében a kor szellemi életére jellemző sok más vonás. A feszültségekkel terhes korabeli magyar társadalmi élet és a fiatal író egyéni életének gyötrő gondjai egynemű élményeket válthattak ugyan ki, de ezek az élmények inkább kérdőjeleket rajzoltak az író elé, mintsem élesen körvonalazható válaszokat. Ezzel magyarázhatjuk azt a jelenséget, hogy a féktelen indulatokat és nekibuzdulásokat eltompítja és dekadens hangulatokba, és pesszimista sejtelmességbe vonja néha a keserítő tehetetlenség érzése. (Memento mori, A jólelkű szelíd öreg, Öngyilkosság az Aradi utcában stb.)
Mintegy másfél évtizedig volt elbeszéléseinek egyik, mondhatnánk vezérszólama a kielégítetlen, sőt kielégíthetetlen szerelemvágy. Az erotika mint téma a századforduló utáni években tetőzött a magyar irodalomban, elég csak Ady lírájára avagy Móricz Sáraranyára gondolnunk. Beletartozott e kérdéssel való viaskodás egy szélesebb európai irodalmi folyamatba, amely a naturalizmus regény- és drámairodalmától egész az expresszionizmusig terjedt. Az ez idő tájt kibontakozó freudizmus még külön színekkel alakította ezt a képet. Bizonyos, hogy a szexualitás és az erotika írói programmá emelése nem volt öncél Nagy Lajosnál sem, s nem egyszerűen a polgári prüdéria kihívása volt, hanem csupán egyik megjelenési formája a lefojtott, de kitörést kereső, sokszor pontosan meg sem határozható társadalmi energiáknak. A női szépség és tisztaság áruvá válásáért magát a női nemet vádolja Nagy Lajos, noha egyúttal felfedezi a jelenség mögött meghúzódó társadalmi törvényeket is. Gonoszkodó malíciája később is mindig előbukkan, ha a hamvas vagy kevésbé hamvas ártatlanság és a pénz szövetségével találkozik; korai írásaiban mégis inkább a pénztelen és ezért csillapíthatatlanul szereleméhes fiatalok robbanékony indulata parázslik. A katona című novellájának parasztlegény hőse egyenesen bajonettal vesz elégtételt, amiért a fiatalúr a gazda jogán megrabolta őt a cselédkedő kedvessel.
Ez a téma idővel háttérbe szorul. A Nyitott ablakok novellatípusának fojtogatóan-fülledt erotikuma egyrészt lassan a teljes modorosságba vész (Az isteni nő, 1915), másrészt pedig átível az önzetlen szerelem keresésébe (Egy berlini lány, 1914). A jó fiú (1918) már azt bizonyítja, hogy a kölcsönös vonzalmon alapuló szerelem áttörheti az előítéleteket és főleg a pénz szabta korlátokat. E problematika túlságos zártságát Nagy Lajos világosan felismerte. 1914-ben az akkor nálunk igen népszerű Arthur Schnitzler novelláiról éppen ő írta: "… kissé unalmasnak találom ezt a szekszualitást… határozott igényeim támadnak másra is, és tisztán jelentkezik előttem, hogy az élet az egyéni is, a társadalmi is – a szekszualitáson kívül még sok mindent tartalmaz…"

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi