A FORDULAT ÉVÉTŐL 1975-IG (SZABOLCSI MIKLÓS)

Full text search

142A FORDULAT ÉVÉTŐL 1975-IG
(SZABOLCSI MIKLÓS)
Az utolsó harminc év történelmének meghatározó ténye, hogy Magyarországon szocialista társadalmi, gazdasági és kulturális rend épült fel és van továbbfejlődőben. Torzíthatták ugyan ezt a folyamatot objektív és szubjektív okokból fakadó hibák, lehettek időszakok, amikor szektás bürokratizmus, máskor revizionizmus, vagy a hagyományos és az újonnan feltámadó konzervatív nézetek fékezték ezt az előrehaladást, a fő tendencia mégis a szocialista társadalmi fejlődés.
A magyar irodalomban, művészetben az elmúlt harminc év – történelmi buktatók, torzítások ellenére – igazán jelentős művészi értékeket teremtett. Itt is érvényes, hogy nem az időleges visszaesések, hibák, torzítások, nem a szocialista társadalom és az írók konfliktusai a jellemzőek (bár ezeket sem kicsinyelljük vagy hallgathatjuk el), hanem az, hogy megszületett az új magyar szocialista irodalom.
Ezt a folyamatot érzékeltetjük az alábbiakban: a kulturális politika történetének és az irodalom általános mozgásának bemutatásával.
Egy nagy nemzeti csapás után széttört, majd a felszabadulás után sok irányban, iskolában, törekvésben útját újrakezdő irodalmi élet egysége teremtődött meg 1949-ben. Eszmeileg egységesnek tartott, még stílustörekvéseiben is egységes irodalom jelent meg, de ez az egység csak látszólagos, pontosabban: csak az irodalom alkotóinak, iskoláinak egyik felére terjedt ki; voltaképpen tehát félig egységes irodalomról szólhatunk. Ez az első szakasz néhány évre terjedt csak; lényegében 1949 végétől 1952 elejéig; utána pedig – visszaesésekkel és eredményekkel, tragédiákkal és nekilendülésekkel – egy sokszínű, gazdagon rétegzett új szocialista magyar irodalom alakult ki.
Az 1952 óta eltelt évtizedek alatt ez az új irodalom megőrizte, átalakítva felhasználta mindazt, amit múltjából, a magyar szocialista irodalom előzményeiből törekvésekben, eredményekben, művészi eljárásokban értékesnek tartott, s átalakítva megőrizte az 1949–1952 közti időszak egynéhány maradandó vívmányát is: elsősorban azt, hogy az irodalom és közönség egymásra talált és őrizte a szocialista közéleti irodalom eszményét. Ugyanakkor a történelmi események hatására, a kortárs világirodalom és a társművészetek indítására és saját belső igényeiből is, eszközeiben 143és témáiban egyaránt lényegesen gazdagodott, többszínűvé, bonyolultabbá vált. E fejlődés jelen állomásaként alapjában közéleti ihletésű, az emberiség és a nemzet ügyeivel törődő magyar irodalom áll előttünk, változatos stíluseszközökkel, ábrázolási törekvésekkel. A szocialista Magyarország irodalmának tágabb keretében kialakult a magyar szocialista realista irodalom is, amely egyúttal a szocialista realista világirodalomnak egyik sajátos jegyekkel bíró, értékes művészi eredményeket hozó része.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi