KRITIKÁNK ÉS A LÍRA

Full text search

KRITIKÁNK ÉS A LÍRA
Az ötvenhat utáni magyar líra talán a prózánál is nehezebb feladatokat rótt a kritikára. A vívódás, a csalódottság, a kétségbeesés – melynek hevét és arányait csak fokozta, hogy a szellemi határok megnyílt kapuin válságban levő világ tényeire nyílt kilátás – ebben a műfajban közvetlenebbül fejeződött ki, mint a prózában. A regényekben ábrázolt emberi torzulásokat még könnyű volt elválasztani az írótól, de a költő a maga nevében beszélt, s mindarról, amit az iszonyú és a gyönyörű végletei között megélt. Legszenvedélyesebben éppen azok a költők, Benjámin, Juhász, Nagy László és a hozzájuk közel állók, akiket erős hit, meggyőződés és vállalás kötött a szocializmushoz.
A kritika ösztönösen is, de az irodalompolitika révén is tudta, hogy az irodalom konszolidációjának e költők alkotó jelenléte fontos feltétele. A velük való számvetés kikerülhetetlen voltát az újrakezdés más tennivalói közben is sűrűn jelezte. Értelmezésük görcsoldó munkája mégis elég sokáig váratott magára. A hatvanas évek elején – részben az időközben megjelent művek ereje folytán, részben a kritika eszmélkedése jóvoltából – a művek adott természetét tudomásul vevő adaptáció is elkezdődött.
Ez a folyamat két szakaszra tagolódott. Az első szakasz az áttörés jegyében alakult. A második a higgadtabb megismerés törvényei szerint. A helyzet s a célok természete meghatározta a kritika stratégiáját s szempontjainak körét is.
Az áttörés jegyében írott bírálatok elsőrendű gondja az volt, hogy a megdöbbentő fejlemények létjogát igazolják. Benjámin László esetében, hogy vívódása a szocializmus világméretekben zajló öntisztító, hitelvisszaszerző eszmélkedésének része, s hogy a költő a személyiség integritásáért folyó küzdelem egyik legfelelősebb képviselője. Ez a munka – elsősorban Tamás Attila és Fehér Ferenc jóvoltából – a történelem és mű dialektikájának 415elemzésével érte el célját. Az igazi áttörést Juhász és Nagy László esetében is csak "pokolra szállásuk" magyarázatával érhette el a kritika, elsősorban Czine Mihály. Olyan interpretálással, amely a vállalkozás tisztaságát, szépségét, a megcsalatás tragikumát éreztetni tudta, s kifejezte a bajok lebírásának szükségét s hitét is. Ezért figyelt egyszerre emberre és műre, adottságokra és lehetőségekre, s szerkesztette a továbblendülés argumentumává a pályaképet.
Czine Mihály még úgy vélhette, hogy amivel szembenézett, óriási arányaiban is, alakulóban levő pályák látványa. Néhány év múlva kitűnt, hogy a pályák valóban módosultak, új meglepetésekkel szolgáltak, de irányuk azonos maradt. A remény elvét védték, műformáik között a "hosszú ének" csak nagyobb szerephez jutott, folytatódott a képek atomhasadása, s a mitologikus szimbolika egyre hatalmasabb jelrendszerré honosodott.
Eközben vett lendületet a nyugat-európai költészet új áramlataival való itthoni ismerkedés is, mely felfedte a nálunk jobbára torzókba fulladt avantgarde nagy teljesítményeiben az egyetemesség és a világmegragadás új módszereit. A kritika a képzőművészet, zene és költészet felől a modern kifejezés merészebb, szertelenebb példáinak egész sorát vonultatta fel. A tipikussal szemben a kivételes, a törvényszerűvel szemben a meglepő, a történelmivel szemben az időtlen, a hazaival szemben az egzotikus, a hétköznapival szemben a csoda, a konkréttal szemben az absztrakt, a célirányossal szemben a sejtető, az egyértelművel szemben a többértelmű, a látvánnyal szemben a látomás látszott korszerűbbnek, ahol egymást kizáró módon jelentkeztek ezek az egymásra utalt sajátságok. E tendencia áramában állította előtérbe Diószegi András Juhász és Nagy László költészetének legmerészebb újdonságait, szimbolikájuk és kompozícióik természetét, s jutott arra a következtetésre, hogy e fejleményekben a líra határainak a nagy zenei formákkal vetekedő kitágítása és gazdagítása ment végbe. Céljához híven Diószegi a modern világkép, a benne rendet teremtő marxi dialektika felől s világirodalmi analógiák révén bizonyította, hogy a világról való új tudás, a sohasem látott összefüggések s az éles intellektualitással s analitikus logikával megalkotott víziók, valamint a költészettörténet rétegeit magukba foglaló struktúrák megfelelnek egymásnak. Ez volt az áttörés befejező aktusa.
Nem oszlatott el minden kétséget, különösen a szervesség és arányosság sérelmeiből eredő ellenérzéseket nem. A Juhász körüli viták (Kiss Lajos – Szabolcsi Miklós, Faragó Vilmos, Eörsi István – Somlyó György között) e kérdések körül zajlottak később is. Az adaptálás második szakaszában azonban már nem a szocialista eszmeiség, nem a mitologizáló szimbolika igazolása volt a kritika gondja, hanem a mű fejlődésrendjének, belső logikájának részletesebb feltárása, az egyes szakaszok karakterét kitüntető folyamatrajz, s a jelentősebb művek értelmezése. Ennek tanúi lehetünk a 416Benjámin-irodalomban, ahol Fehér Ferenc a mű stilisztikájának felvázolásával töltötte ki a korábbi kereteket, s mások is felismerték a kapcsolatlétesítés szempontjait (E. Fehér Pál, Faragó Vilmos). Juhászról Bata Imre, Pomogáts Béla, Bodnár György tanulmányai révén rajzolódott egyre árnyaltabbá s elmélyültebbé a kép. Nagy Lászlóról Bata Imre, Széles Klára, Fülöp László közölt egymás eredményeit kiegészítő tanulmányokat. Bata a lírai hős, Széles Klára a stilisztika felől, Fülöp az addigi eredmények szuverén összefogása révén közelített a mű jellegéhez. A létezésélmény, az antropológiai érvény, a motívumok összefüggése, az élménytípusok, a mitológia forrásai, összetevői és funkciója az adaptálásnak ebben a második szakaszában kerültek az érdeklődés előterébe. S ekkor tűntek föl az egy-egy műre koncentráló elemzések is. A megismerés hasonló fokozatainak lehetünk tanúi a Csoóri Sándorról, Szécsi Margitról, Kalász Mártonról és másokról írott bírálatokban is.
Másként alakult a kritika magatartása Szabó Lőrinc, Weöres Sándor, Pilinszky János, Nemes Nagy Ágnes iránt. Róluk szólva a szemlélet volt a kritika elsőrendű gondja. Előbbiek esetében a kiábrándult ember- és világszemlélet, a filozófiává érett pesszimizmus, melyhez Weöresnél irracionalizmusa is társul. Utóbbiaknál a szorongás, az elidegenedés, a magány érzésének létezésélménnyé szilárdult változatai. A marxista igénnyel nyilatkozó kritikusok a konszolidáció első éveiben a szemlélet említett tartalmait a mű esztétikumára is rávetítve vagy abból kielemezve utasították el. Akiknek a szemlélettel nem volt vitájuk (Rónay György, Török Endre, Bata Imre), azok pedig nem a filozófia, hanem a mű belső logikáját, újszerűségét vizsgálták, s külön programmá nem is élezték az adaptálás szándékát.
Néhány év múltán a marxista kritika e költők munkáinak alaposabb elemzésére kényszerült, s jelentőségüket a humanista indítékok felismerésével, s a forma szemléletkorrigáló, ellensúlyozó szerepével sikerült a korábbinál meggyőzőbben magyaráznia. Ez jellemezte Szabolcsi Weöresről és Pilinszkyről írt újabb bírálatát s Fenyő Weöres-kritikáját. "Amit mond, azzal vitázunk múltban és jövőt illetően – írta Fenyő István –, de ahogy kimondja: az elszánás szigorában, kemény elhatározottságában, emelkedettségében van valami – az adott programok ellenére munkáló – emberi nagyság, méltóság" (Új Írás 1964). Weöresről szól ez a jellemzés, de szelleme a Pilinszkyről, Nemes Nagy Ágnesről írott munkákat, a Tandori Dezsőről, Petri Györgyről írott recenziókat is áthatotta.
Ez a készség nemcsak az általános humanizmus jegyében írott művek minősítésében, de vitás esetekben a szocialista jelleg eldöntésében is segítségére volt a kritikusnak. A munkásmozgalommal s a marxista filozófiával többször s több ponton ütköző Kassák szocialista mivoltát is úgy sikerült Béládi Miklósnak bizonyítania, hogy az értelmi jellegű képleteken túl a magatartás, az életérzés és a világkép természetére figyelt.
417E folyamat a prózában tapasztalt érdeklődés- és értékelés-módosulásokhoz hasonló eredményekhez vezetett. Ahogy a prózában elismert lehetőséggé emelkedett az ironikus, groteszk szemlélet, az elidegenedés, a szorongás, a torzulások ábrázolása, s természetessé az antihősök, a periférikus figurák szaporodása, valamint az áttételesség műfajai és módszerei, úgy változott meg lassan a líra kritikájának igénye és szempontrendszere is. A vívódás létjogának kérdése lekerült a napirendről. Az egyensúly és a harmónia mint magatartás- és műeszmény háttérbe szorult, s a kritikák az ellentmondások átérzésére képesítő létállapot változatait vélték igazán termékenynek. Benjáminnál például a védtelenség és nyitottság állapotát (Kiss Ferenc), Nemes Nagynál a létperem, a "között" szituációját mint az egzisztálás költőhöz méltó lehetőségét (Rónay György, Faragó Vilmos); Weöresnél az itt és a most valóságain s a történelmin túlhatoló kozmikusságot (Török Endre, Bata Imre); Csoórinál a kisszerűséggel, a hétköznapisággal perlekedő végletességet (Koczkás Sándor). E folyamattal együtt az adott társadalommal való szembesítésben a szociológiai-politikai szempontok helyére a 20. század táguló világképéből adódó következtetések s a belőlük eredő feszültségek kerültek. Ezért lett az elismerés legsűrűbben használt jelzőjévé a drámaiság, eszménnyé a sűrítettség, s ennek eszköze az absztrakció. A realizmus hívei s azok az idősebb esztéták, akik átéltek már néhány stílusváltást, az életszerűség és valószerűség értékének tudatában a merész képekben inkább a valósággal való kapcsolat erejére figyelmeztettek (Rónay Pilinszkyről szólva, Komlós Aladár Faragó Vilmossal vitázva). A modernség ifjabb tudatosítói az áttételesebb módszerekhez vonzódva hajlandók voltak szakadékot látni az empíria s a gondolat felől születő vers között (Bata Imre, Faragó Vilmos). Abban azonban, hogy a modern versben nem reflexiószerűen ölt formát a mondandó, hanem testet ölt, az empíria anyagát merészen újjáteremtve, ebben az egyetértés egyre nagyobb lett.
Ez a közeledés azonban nem hatálytalanította azokat az ellentéteket, amelyek a szemlélet iránti érzékenység különbségeiből erednek. Azt minden igényesebb kritika fontosnak érezte, hogy megnevezze a műnek a jelen emberét gazdagító értelmét. Azt például, hogy Weöres imaginárius mozdulatai az emberi önismeret, a nyitottság, a belső átrendeződés iskolái (Török Endre), hogy Juhász Ferenc a létezés nem sejtett gazdagságát fedezte fel, s hogy Pilinszky a dolgok velejéig hatol (Rónay György), s azt is, hogy Weöres és Pilinszky filozófiája idegen a marxizmustól (Szabolcsi Miklós, Fenyő István, Faragó Vilmos), de hogy mindebben mennyi a szükségképpen való, s ami az, annak mennyi a szubjektív s mennyi az objektív érvénye, miként viszonylik a marxista dialektika emberről s világról való tudásához és elképzeléseihez, milyen szerepet tölt be a közgondolkodásban, az illető tehetség optimális kibontakozásában és 418irodalmunk folyamatában, erről vagy nem beszéltek a vonatkozó bírálatok, vagy ha igen, nagyonkülönbözőképpen.
A feladat nem is volt könnyű, mert a szocialista realizmus verseszményeitől elütő művek ereje és életalakító elvei között a kapcsolatot, az áttételeket megtalálni csak olyan szempontrendszerrel lehetett volna, amelyek az emberi teljesség, az ideológia s az esztétikum érdekét egyszerre tudták volna érzékelni és mérni. E szempontok kimunkálása a líra vonatkozásában lassan haladt. A kritikus, aki megsejtette a szokatlan mű jelentőségét, örült, ha belső logikáját, motívumrendjét leírhatta – aki értékelésre törekedett, örült, ha az alapvonásokat számba vehette. Kritika, mely a műélménytől az értékelésig meggyőző fokozatokon át jut el, a legvitatottabb művekről kevés született. Akik a mű belső logikájának megfejtésére törekedtek, az író intenciói szerint haladtak, s attól a minősítés során sem szakadtak el. Akik a bírálatban határozottabbak voltak, azok a leírásban, a jellemzésben gyengébbek. Ez az oka, hogy az előbbiek olykor túlságosan megértőek, az utóbbiak ítéletét pedig nem fedezték a megismerés mozzanatai. Ebből ered a "megértő" és "orientáló" kritikának az az ellentéte, mely időnként vitákban robbant ki (Fehér Ferenc – Somlyó György). Az előbbi hívei az elvtelenség és a tudománytalanság kísértését észlelték vitafeleik érvelésében, az utóbbiak az előregyártott sémák, a "taláros fennköltség", a "mindent jobban tudó nádpálca-suhogtatás" rémét (Rónay György) a másik fél írásaiban. Példát egyébként mindkét végletre bőven kínált a korszak kritikája, de a próza és a dráma jelentősebb műveiről írott bírálatok java azt mutatta, hogy a megértés nem akadálya, hanem feltétele az ítéletnek, hogy a mérték a jellemzésbe oltva vagy tételesen hangsúlyozva is meggyőzően érvényesíthető.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi