A HORIZONTOK KISZÉLESEDÉSE

Full text search

A HORIZONTOK KISZÉLESEDÉSE
E rendkívül sokirányú és széles körű vitahullámok során a magyar irodalomelmélet arculata teljesen átalakult. Az 1957 utáni időszak – mint említettük – egy mélyreható orientációs válsággal kezdődött, amelynek fő oka a Lukács-probléma rendezetlensége és az általános művészetelméleti alapok tisztázatlansága volt. Az 1960-as évek második felére a nézetcserék elméleti szinten igen jelentős mértékben konkretizálták a vitatott kategóriák tartalmát (más kérdés, hogy ezeket az eredményeket szakirodalmunk nem mindig kamatoztatja kellő mértékben, a publicisztika, kritika és az oktatás pedig alig vesz tudomást róluk). Alapvetően fontos változásokhoz vezetett az is, hogy 1965-től, Az esztétikum sajátossága magyar kiadásától kezdve világossá vált: bármilyen ellentétes oldalról közelítsen is valaki a művészet, az irodalom kérdéseihez, saját okfejtését teszi semmissé, ha Lukácsot semmisnek tekinti, figyelmen kívül hagyja. A realizmus-vita zárószakaszában már a lukácsi koncepció melletti érvek is szabadon érvényesülhettek, s a 60-as évek második felében Lukács visszatért a közéletbe. E változás nemcsak azért volt örvendetes, mert a lukácsi életművet rehabilitálta, hanem azért is, mert megteremtette az ő nézeteivel szembeni fenntartások normális körülmények között történő hangoztatásának lehetőségét is. (A 60-as évek közepéig ugyanis teoretikusaink egy része joggal kerülte el a Lukáccsal való konfrontációt, mivel a helyzet nem tette lehetővé a nyílt véleménycserét.)
Ugyanettől az időszaktól kezdve rohamos mértékben kitágult a magyar irodalomelmélet látóhatára. Ennek legfőbb oka az volt, hogy az 50-es években uralkodóvá vált egyoldalú, rendkívül leszűkített szempontokhoz 270igazodó elemzési eljárások alkalmatlanok voltak arra, hogy csak ezekre támaszkodva az oktatás, a népművelés hatékony és meggyőző munkát tudjon végezni: meg tudja magyarázni és meg tudja szerettetni az irodalmi értékeket. Ez a társadalmi igény tette szükségszerűvé, hogy gazdagabb, sokoldalúbb, pontosabb elemzési eljárások váltsák fel a korábbi szemléletet. Szakközvéleményünk így sokkalta nagyobb figyelemmel és gyorsabban reagált az újabb szovjet és más szocialista országokbeli kutatási eredményekre (amelyeknek ismertetései jelentős orientációs funkciót töltöttek be a fent vázolt vitákban is). Gyümölcsözőnek bizonyult az a törekvés is, hogy a polgári tudományos fejlődés legmodernebb – kibernetikai, információ- és kommunikációelméleti, szemiotikai stb. – eljárásait szovjet kísérletek ismertetésével, a marxizmus szemszögéből már kritikailag adaptált formában közvetítsük.
Szembetűnő jelensége azonban az elmúlt másfél évtized magyar irodalomelméletének a modern polgári elméletek iránt mutatkozó érdeklődés felfokozódása is. Ez a fent említett társadalmi igényeken túlmenően, több okból is szükségszerű volt. Egyrészt ugyanis – mint említettük – 1945 után a marxista elmélet olyan módon került hegemón helyzetbe a magyar irodalomtudományban, hogy a korszerű polgári elméletekkel való szembesítésére nem került sor. Minthogy pedig e szembesítés nélkül a marxizmus érvrendszere nem lehet teljesen meggyőző, minden tekintetben kielégítő, e régi adósság törlesztését természetesen napirendre kellett tűzni. A másik ok az, hogy a tudományos problémák korszerű megoldásához szükség van a komplex szemléletre, a társtudományok – az irodalomelmélet esetében a pszichológia, szociológia, információ- és kommunikációelmélet, jelelmélet, axiológia stb. – eredményeinek figyelembevételére. Márpedig e tudományszakok hosszú ideig a polgári tudományon belül fejlődtek, s ahhoz, hogy alkalmazni tudjuk eredményeiket, meg kellett ismernünk, kritikailag fel kellett dolgoznunk a polgári koncepciókat is.
Úttörő szerepet itt az MTA Irodalomtudományi Intézetének Irodalomelméleti Főosztálya játszott, ahol – Nyírő Lajos kezdeményezésére és szervezésével – megindult a modern irodalomelmélet legkülönbözőbb irányzatainak feltérképezése. Ennek eredményeként jött létre az Irodalomtudomány. Tanulmányok a XX. századi irodalomtudomány irányzatairól (1970) c. gyűjtemény: a kötet számára készült dolgozatok egy részét 1966-tól a Kritika is közölte. E vállalkozáson túlmenően is számos irodalomteoretikusunk (Bojtár Endre, Hankiss Elemér, Köpeczi Béla, Miklós Pál, Szabolcsi Miklós, Ungvári Tamás stb.) munkásságában hangsúlyos törekvésként jelentkezett a külföldi eredmények közvetítésének igénye, s kiemelkedő szerepet játszik ezen a téren tematikus számaival a Helikon c. folyóirat.
A horizonttágulás számos elvi problémát vetett fel, amelyek az úgynevezett "strukturalizmus-vitában" exponálódtak. E vita – látens formában 271– voltaképpen a 60-as években megindult, a nyílt véleményeltérések azonban csak a Kritika 1972–1973-as nézetcseréjében ütköztek össze. (A jelentősebb megnyilatkozások gyűjteménye: A strukturalizmus-vita. I–II. rész, 1977.) A leghevesebb szembenállást kifejező vélemények mögött a strukturalizmus szó félrevezető többértelműségéből adódó félreértések húzódtak meg. A polgári irodalomelmélet eredményeinek átfogó értékelését illetően nem mutatkozott lényeges véleményeltérés szakirodalmunkban: az általánosan elfogadott alapelv az, hogy ezeknek beható tanulmányozása szükséges és hasznos, mivel a marxista elmélet sok új megoldást, elemzési szempontot meríthet belőlük, de tüzetes kritikai vizsgálattal ki kell szűrni belőlük minden, a polgári tudományosságra oly gyakran jellemző formalista-idealista-szubjektivista vonást. Legkamatoztathatóbbaknak a strukturalista-neoformalista irányzatok ún. egzakt műelemzési eljárásai bizonyultak. Az egzaktságra törekvés "hallatlan mértékben tökéletesítette formára vonatkozó ismereteinket. Nem túlzás mondani: forradalmasította mintegy a poétikai gondolkodást. S a tudományszak belső fejlődésének egyik megoldást sürgető kérdését vitte előre ezzel: véget vetett annak az elemzési módnak, melynek jelzői s intuitív ötletei voltak csak inkább s nem átadható, konkrét fogásai. Megteremtette az előfeltételeket ahhoz, hogy ne szép, cizellált mondatokat kívánó pszeudoművészet, de pontos fogalmakkal élő, leírni tudó, s nem utolsósorban, megtanulható tudomány legyen a műelemzés" (Király István). Ám az irodalomelmélet hazai képviselőinek egybehangzó véleménye szerint ezek az eljárások csak akkor hasznosíthatók valóban, ha a művet általuk alkatelemeire bontó elemzés végső célja a műegészben megnyilvánuló eszmei mondanivaló feltárása (kivéve az olyan – nem elhanyagolható – eseteket, amikor az elemzés célja indokoltan redukált). S minthogy éppen a tartalmi vonatkozások tekintetében ezek az eljárások közvetlenül nemigen nyújtanak fogódzókat, a hagyományos "intuitív" megoldások kikapcsolásával érdemleges eredményre – legalábbis ma még – nem juthatunk. E megszorításokkal azonban az egzakt eljárások marxista adaptációja igen jelentős eredményekre vezet, amint ezt számos elemzés bizonyítja (a Formateremtő elvek a költői alkotásban, 1971; A novellaelemzés új módszerei, 1971; Az el nem ért bizonyosság, 1972. c. gyűjteményes kötetek legsikerültebb tanulmányai mellett főként Szabolcsi Miklós A verselemzés kérdéseihez, 1968; Király István Ady Endre, 1970; Köpeczi Béla: Eszme, történelem, irodalom, 1972; a fiatalabb generációból Szegedy-Maszák Mihály, Veres András tanulmányai).
Igen termékeny impulzusokat nyert irodalomelméletünk a legnevezetesebb külföldi kézikönyvek fordításai révén (M. Wehrli: Általános irodalomtudomány, 1960; H. Markiewicz: Az irodalomtudomány fő kérdései, 1968; R. Wellek-A. Warren: Az irodalom elmélete, 1972); az irodalomszemléletünkre jelentősebb hatást gyakorló külföldi teoretikusok: M. M. 272Bahtyin, R. Barthes, U. Eco, B. M. Eichenbaum, N. Hartmann, R. Ingarden, R. Jakobson, W. Kayser, C. Lévi-Strauss, J. M. Lotman, M. de Micheli, A. Moles, E. Staiger.
A polgári nézetek recepciójának körében említendő végezetül, hogy – fiatalkori műveinek újbóli kiadása nyomán – Lukács György szellemtörténeti-hegeliánus munkássága is a figyelem középpontjába került. Egyes szakírók bizonyos kontinuitást is felfedezni vélnek Lukács marxizmus előtti és marxista művészetelméleti-irodalomelméleti koncepciói között (szemben Lukáccsal magával és azokkal, akik e szemléletváltás határán éles cezúrát látnak az életműben).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi