TÓTH ENDRE (1914)

Full text search

TÓTH ENDRE (1914)
Tóth Endre (1914) a harmincas évek elején indult, lírájára erős hatást tett a népi mozgalom. "… költészete – mint Kerékgyártó István írja – sajátosan példázza a paraszti sors mélyrétegeiből kitörő, s az irodalom szintjére emelkedő, de tehetsége teljes kibontakozásáig el nem jutó sorsát." Korai verseiben igyekezett hangot adni a paraszti világ kilátástalanságának, de egyetemes érvényűvé nem tudott válni: akadályozta ebben visszahúzódó, csendes melankóliára hajló természete is, melyről így vallott az Én úgy látom című versben: "Én úgy látom az álmon át / hogy köröttem minden fonák, / kusza, ijesztő, hazug, ferde, / hasztalan futnék akármerre. / Földbe bújnék, mint a vakondok, / hogy ne nézzem itt ezt a poklot. / Némítsatok el gyorsan engem / láncolt kutyák ugatnak bennem, / szívem marják, de nemsokára / kinyílik majd a börtön zára / s kiüvöltik a borzalmat, / amiről a világ hallgat."
Az elszálló ifjúsághoz (1960) című kötetben új verseit gyűjtötte össze. Költészete nem mutat lényegbevágó változást: most is a csendes emberi érzelmek megszólaltatója, aki szívesen időzik el egy szép kép, felsejlő emlék előtt, s legfontosabbnak az emberség, a lélek tisztaságának megőrzését tartja: "Vigyáztam, gúnyámon / szégyenfolt ne essék. / Inkább vesszen el a világ, / semmint az emberség" (Ahonnan indultam). Versépítésében és a formák feszes kezelésében a hagyományt követi. Rendkívül gondosan ügyel a ritmus pontosságára és a rímek pontos összecsengetésére, de ez a műgond sokszor a kifejezést is kalodába zárja; az élmény és a gondolat megfogalmazása mesterkéltté válik, s a rímek kényszerének engedve azt a fajta népiességet őrzi, mely ma már meglehetősen anakronisztikus: "Debrecenben 462él egy piktor, / Kit a város szinte titkol." Ott forrósodik át a hangja, s ott alkot maradandót, ahol túlemelkedve egyénisége zártságán, a világ elé tárja vívódásait; ilyenkor érezni, hogy a pasztell színek, a tűnődő őszi fények, s a halk zene voltaképp egy felzaklatott lélek álcái:
Az igazság vonzott, az eszmény
s a földi jókat mind elvesztvén,
nagyon egyedül vagyok.
Sokszor kell magamtól rettegnem,
világok harca dúl szívemben,
vádak és indulatok –
(Forgácsok)
A debreceni hagyományok értő kutatója Tóth Endre: fontos tanulmányokat, illetve egy összegző monográfiát publikált Oláh Gáborról.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi