Küzdelem az életért, a rendért és a költészetért (1956–1965)

Full text search

Küzdelem az életért, a rendért és a költészetért (1956–1965)
1956-ban Juhász Ferenc gyűjteményes kötet kiadására készült. A tenyészet országa (1956) végül is csonkán jelent meg: hiányzanak belőle az új kísérlet utolsó versei, amelyek megmunkálására akkor nem hagyott időt a történelem. A költőt nem a publikálásvágy mohósága siettette. Amint utószavából látható, tudta, hogy költői küzdelmét csak az újabb versek tehetik teljessé, mert "ezek is a szerelem, a magány, a megtisztulás izzó égitestei, részei az összefüggésnek, a rendnek…" Ezért a félbemaradt műveknek legalább a címét a kötet végére iktatta. S a remélt új kötet valóban ezekre épül. Itt válik bizonyossá, ami A tékozló ország után még csak sejthető: Juhász Ferenc tudatosan építi életművét. Ezután sem csak az építmény belső logikájára figyel, végigéli a következő évek társadalmi problémáit is, de közvetlen lírai reakciója és önépítése örökké integrálódik.
Ez a folyamat azonban költészetében nagy "belső égéssel" jár. Részletes életrajzi bizonyítás helyett álljon itt egyetlen adat: a remélt új kötetet (Harc a fehér báránnyal, 1965) egy egész évtized választja el elődjétől, A virágok hatalmától. Egy évtized? Történelmi próba, nemzeti és világválság, s az egyéni élet örvénylése; az ember és a társadalmi egyed kétségbeesése és feltámadt elszánása; hat éves görcsös hallgatás, amelyben új költői összefoglalás, talán a pálya legjelentősebb versegyüttese érlelődik.
Az új kísérlet megint önvizsgálattal kezdődik, amely a költő és a költői lét szembesülése. Még felhangzik az elégedetlenség verseinek sóhaja is: "Emlékszel-e Pista, a múltkoriban / elmondtam, hogy elvesztem magam, / ha nincs jogom arra, ami van" (Fekete páva). De a kötet nagy önvizsgáló verse már könyörtelenül végigvitt önelemzés: nemcsak rejtett vita és teljes ars poetica, hanem integrált korkép is. Ez A szarvassá változott fiú kiáltozása a titkok kapujából.
731A vers az 1955-ös Bartók-évfordulóra készült. De e filológiai adat nélkül is nyilvánvaló, hogy a Cantata profana költemény-párja, s jelentését a közös forrás – az ősi román népének-szöveg újraköltése foglalja szavakba. Szerkezete is a román népballada motívumaira épül. Hármas pillére: a szülő és a fiú rövid megjelenítése; az anya hazahívó érvei; a fiú válaszai. Ebből a balladás párbeszédből a költői lét végső kérdésére hamar választ kapunk: a fiú nem térhet vissza útjáról az egyszerűség és harmónia világába, mert új léttörvények irányítják. A kiszakadás oka és az új törvények tartalma azonban már bonyolultabb és sejtelmesebb, akárcsak a költő új világa. Az anya először a szegényember köznapi örömeinek felidézésével hívja a fiát, azután az otthoni emlékek erejében bízik, majd a nyugalmat ígéri a kő-vas-villany-világ zaklatásai után. A fiú első válaszában majdnem szóról szóra megismétli a népballada zárósorát: – "nem ihatok én már virágos pohárból, csak tiszta forrásból" – kifejezve a régi harmónia megromlását éppúgy, mint hitét új költészete igazságában. Az otthoni emlékeket azzal űzi el, hogy továbbmondja történetüket: "hol van az én ifjúságom?"; "ne emlegesd az én apámat, mert felkel a sírból…" Tehát az ő emlékeihez a történelem rombolása és az élet abszurduma, a halál is hozzátartozik. A pusztító város rémképére Whitmant idéző pátosszal felel, mely hatalmas tablóvá egyesíti az egyént, az ember teremtette gépvilágot, a Földet és a világmindenséget. A költő tehát nemcsak ars poeticáját foglalja válaszába, hanem "történetét" is. Éppen ezért ez a válasz nem szűkíthető le csupán a fiú feleleteire. Az a szeretet, amellyel az anya hívó szavaiban a költő megfogalmazza az elindító szegénység emlékeit, nem választható el kiszakadása fájdalmától és pátoszától. Vállalt útja egyre távolabb viszi, de hűsége talán remény is a "titkok" és köznapok egyesítésére.
Ezt a belső tisztázást és múlékony polémiát Juhász Ferenc a népballada eszközeivel emelte a mítosz világába, ami más szóval "a visszatérés, az időtlenség, a mindig jelenvalóság" (Thomas Mann). S egy másik nagy versében nemsokára újra felbukkan a népballada, ezúttal a Júlia szép leány.
A Vers négy hangra, jajgatásra és könyörgésre, átoktalanul genezisében szerelmes vers. Közlő anyaga mindössze néhány halvány utalás, mely zaklatott szavak között kerül felszínre töredezetten: a költő felesége pusztító némaságba zuhant, s már-már feladta az életet. A férfit nemcsak a tragikus lehetőség teszi kétségbeesetté, hanem a bűntudat, az önvád is: "ó, ne büntess engem így magamért." A kettős súly alatt a költő számára a szerelem élet-halál kérdése. Verse tehát nemcsak a szerelem visszaperlése, hanem az életé is: küzdelem a "fehér bárány", a halál ellen. A halál kihívására a tehetetlen ember minden lehetséges válaszát megszólaltatja: a jajgatást, a könyörgést, az átkozódást. Közben fel-felbukkannak érvei is, amelyeket azonban hamar elsodor a halál irracionalizmusa, s csak a vers végén győzedelmeskedik a gondolat az érzelmekkel szemben, amikor is feladja a halállal vívott reménytelen küzdelmet, s az elmúlást beilleszti a létezés rendjébe. Válaszai: küzdeni kell a szétesés ellen; végső remény a halhatatlan élet; tehát a halállal "csak két egy tud szembeszegülni"; s a szenvedés is a halál – a nemlét – ellenszere, mert az emberi világ abban különbözik a "dermedt dolgok halmazától", "hogy a létezők 732mind személyiségek… S a világ így, párosúlt-hiányok / összessége". Ez nemcsak a tehetetlen ember, az önvádtól zaklatott férfi modus vivendije, s A tenyészet országa óta formálódó gondolat ismétlése, hanem a vers jelentésének kitágítása is. Először a magánérzelem nyer általános értelmet, azután ez tágul tovább emberi magatartáseszménnyé, amely számol az egész zavaros korral, s a széteséssel, a pusztulással a küzdelmet állítja szembe, a cselekvéstől megfosztott tömeggel a személyiséget, az individuum alternatívájával pedig azt a felismerést, hogy "önmagában élni még nem érdem". És megjelenik ismét a viták zápora alatt álló költő is, aki nem ellenérvet keres a polémiákra, hanem választ a táguló világ titkaira:
… a szétzüllött világot, mint nyájat, mégis födél alá terelem,
kutyám a hit, az lökdösi a dolgok oldalát csaholva,
s zizegve összeáll eggyé az atom, a részek csordája megint,
nem, nem bír a bomlás, nem bír a romlás velem!
 
Ez a zaklatott, de elszánt küzdelem – akárcsak A szarvassá változott fiúban – többszólamúvá teszi a verset: rendje a szilárdság és felbomlás között ingadozik. Mindvégig rímes, kötött igényű, de a jajgatás, könyörgés és a halál felidézése megnyújtja a sorokat, fellazítja a ritmust, elszabadítja a képeket és halványabbá teszi a rímeket. A kötött forma rendje a gondolati tételekben és a ballada-betétek környezetében áll helyre – mintegy továbbzeng a ballada ritmusa. A fegyelmezett balladás hang azonban éppúgy a tragikus érzés megszólaltatója, mint a zaklatott szózuhatag. A gondolati tételekben viszont eleinte a kétségbeesést legyűrő fegyelem ölt testet a kötött formában, a zárótételben pedig a megnyugvás.
A szarvassá változott fiúban az ihlető ballada kínálta az egymást váltó párhuzamos motívumok lehetőségeit. A Vers négy hangra… polifóniájában már csak egyik motívum a ballada, a többi egymást váltó "hang" már kimunkált új költői lehetőség. Mintha a költő felszabadult volna a mindent-felsorolás kényszere, a lineáris szerkesztés nyűge alól! Párhuzamos motívumaival eszközei közé iktatta az elhallgatást, a térközöket és a viszonylatokat is. Kettős haszonnal: mondandóit kevesebb művi beavatkozással helyezheti a nagy összefüggések terébe, s anyagkezelése így ökonomikusabbá, műve tömörebbé válik.
Ebben a két versben azonban az elementáris kifejezésről a ballada újraköltésének bravúrja, illetve a ballada-betétek alkalmazásának artisztikus hatása olykor elvonja a figyelmet. A polifonikus szerkezet és a mondandó elemi találkozása a Babonák napja, csütörtök: amikor a legnehezebb című költeményben jön létre. Ez a költemény – legalábbis az életmű gondolatmenetében – nem esik messze előzményeitől. Ugyanaz a férfi jelenik meg benne, akinek küszködését a magánnyal és a feleségét kísértő halállal a Vers négy hangra… megszólaltatja. A költő belső állapota tehát nem változott. Környező világa azonban igen. Elég a két mű keletkezési dátumait felidézni: 1956, 1963. Nem kell tehát feltételezéshez folyamodnunk, ha azt mondjuk, hogy a Babonák napjá…-nak erejében, feszültségében, gazdagságában – a költői érzés mellett – jelen van az a sűrített 733történelmi tapasztalat is, amivel 1956 szolgált. Nem kell feltételezéshez folyamodnunk, mert ez a vers egyszerre szerelmes vers és a hazaszeretet verse, amely mögött felsejlik az 1956 utáni korhangulat és a tragikus alternatívák végiggondolása.
Egy sejtelmes mondattal indul, amely egyik refrénje lesz: "A harmadik napon a legnehezebb, a harmadikon." Ezt azonnal az esős Oktogonon, magányosan ténfergő költő rövid helyzet- és állapotrajza követi. Azután hirtelen nekilendül a vers: a tényszerű közlést képzuhatag váltja fel: a tér neonreklámjainak mozgó-villogó képe, melyet megdupláz az esős aszfalt visszfénye, s körül a kirakatok, a rohanó forgalom, a nyüzsgő emberek, a kiáltozó újságárusok és a hallgatag virágárusok. Majd ismét megáll a vers rohanása, s megint megjelenik a magányos, tépelődő költő a villany-térkép-Magyarország alatt. Ez a kontraszt már önmagában gazdagítja a két képsor jelentését, pedig nem egyetlen eszköze a versnek. A képzuhatagot lírai felkiáltások, tehetetlen tépelődő szavak és meditatív betétek szakítják meg újra és újra: "Magam vagyok… Jaj, emberek!… Nem átkozom magam… Hová megyek?… Mit akarok?" Ezek között kettő kap hangsúlyt: 1956 felidézése és ismét a hitves visszaperlése a haláltól. A történelemre mindössze két sor utal: "El kéne szaladni. / Itt kéne maradni." De a válaszban értelmet nyer az egész látvány:
És fölmásznék rád villany-érháló-Magyarország,
feküdnék neon-agyadon,
hogy lássák az átsugárzott bordák
között megdagadt szívemet.
Amely tied.
 
Nyilvánvaló, hogy ez a vallomás önkéntelenül összekapcsolódik a nagyváros élményével és semmi köze az idilli hazafisághoz. Pedig a költő még nagyobb távlatot is képes adni vallomásának. Amikor az esős, neonfényes Oktogon látványát meg akarja szólaltatni, hasonlataival más irányba tágítja a vers jelentését: az asszociációban a kép vízióvá válik, valóságos mitologikus világgá tágul, amelyben a mikrovilág éppúgy jelen van, mint a kozmosz. Számára tehát a haza a végtelen élet része. A költő a képekre bízza a vers feszültségének feloldását is. Az országos bajt ugyan csak a tépelődő tudat helyezi a költő személyes gondja mellé. De tudjuk, hogy az ő perlekedése a halállal az élet visszaperlése. Amikor tehát ismét a hitben talál megnyugvást ("Én elhiszem, / hogy… / megépül hited…"), nemcsak önnön gondjára felel. Még inkább kitetszik ez, ha a feloldásnak nemcsak a fogalmi kifejezésére figyelünk, hanem a hasonlataira is. A költő itt a hit újjáépülését a születéshez hasonlítja: "szárnyaid kibontod,… kilüktetsz a kékeres lucsokból…" stb. Ez a feloldás teljes megfogalmazása. A közvetlen jelentésnek ez a sokirányú kitágítása teszi ezt a verset egy válságos korszak összefoglalásává.
De még mindig homályban maradt a vers híres refrén-sora: "A harmadik napon a legnehezebb, a harmadikon." Könnyebb lenne életrajzi magyarázatot adni rá – a következő versben (A sejtelem harangjai) meg is találhatók az adalékok: "Kedd, 734szerda, csütörtök, péntek. / Szenvedésem úgysem érted. / Én sohasem éltem érted."; "Szombaton irgalmat hoznak." De ha a költő a Babonák napjá…-ban nem fogalmazta meg ezt az életrajzi tartalmat, nyilván más szerepet szánt refrénjének. Homálya éppúgy babonásan baljós, mint a nagymama zsolozsmázása: "Ments meg uram a gonosztól… az Egyszarvú lótól… az ugató békától…" stb. Tehát a veszedelemérzés kifejezői, a tehetetlen ember megszólaltatói. Azt bizonyítják, hogy a költő itt éppúgy végigélte az ember válaszlehetőségeit a sors kihívására, mint a Vers négy hang…-ra motívumaiban.
A kötet középpontjában ez a két nagy szerelmes vers áll s körülöttük a szerelmi ciklus, amelyben külön is megvalósul az életmű spirális szerkezete. Tehát a ciklus versei voltaképpen a két nagy költemény kérdései körül kerengenek. A sejtelem harangjai folytatja a perlekedést a halállal és a magánnyal. A szerelmünk hattyúsorsa egy közös pusztulás apokaliptikus víziója, amely mögött az a gondolat áll, hogy a szerelem egység és különbség feloldhatatlan ellentéte. Az Évszakokban a változó természet leírása foglalja magában a válság és remény történetét. A Mámorban a túlcsorduló élet pusztításba csap át. A nagy versek mellett a legnagyobb költői teljesítmény a Füst-ország. Egyetlen szorongás, vízió, mely félelmetes képtömegével egyszerre képes felidézni az emberi, társadalmi és természeti pusztulás rémképét.
Ez a kerengés azonban nem monoton ismétlés, hiszen a költő olyan kérdések elé állította magát, amelyekre végleges megnyugtató válasz nem születhet, olyan konfliktusokkal nézett szembe, amelyek végső feloldása a létezés megszűnte. Ebben az érzés- és gondolatvilágban az ember lehetősége a szüntelen nekirugaszkodás; győzelme pedig az átélésből született tudás és a létezés gondjainak kimondása.
Ezért tér vissza Juhász Ferenc két ciklusban is A halottak éposza világába. Itt azonban – A halottak királya című ciklusban – a halál még emberibb, evilágibb jelenség, mint a korábbi eposzban. Voltaképpen halottsiratók gyűjteménye, amelyben a nagy költőelődök gazdag élete a fő motívum, nem az elmúlásuk. Az Ady Endre utolsó fényképe egy élőhalott pontos rajza, de a verset átlelkesítő érzelem a tűnő nagyságot idézi. És a József Attila sírja sem a temetőkultusz terméke. Juhász Ferenc voltaképpen a "mester" helyét keresi a múlt és a mai világban, s úgy támad neki tehetetlen fájdalommal, ahogy fiatalon távozott apjának támadt: "mert az apák nem futnak el a fiuk elől…"
Ez a ciklus tehát nem sürgetné, Juhász Ferenc mégis szembenéz a temetőkultusz gyanújával. Egyik versében fel is teszi a kérdést: "Csontváz-hadsereget tenyészt csillag-sorsom?" A halottak faggatása műfajával is jelzi, hogy meditatív válaszkeresés: vers-próza. A költő válasza – életrajza, mely gyermekkora nyomorúságát, megaláztatását és apja "jogtalan" halálát idézi. De ez az életrajz túl akar lépni a krónikán – az eseményeken, az emlékeken – és folytatni akarja a faggatást az ember-lét határain túl is.
Másik válasza áttételes. Az éjszaka képei az emberiség atomhalálának szörnyű víziója. Folytatója a halál-gondolat metaforáinak, de össze is kapcsolja az elvont halál-gondolatot az emberiség valódi helyzetével, hiszen – közhely – az atomhalál 735korunkban nem rémlátás csupán. S ezt a víziót nemcsak a tragikus lehetőség kelthette életre: benne van a második világháború apokalipszisának emléke és a ma emberének állandó fenyegetettségérzése is. Halál-gondolatának tehát ez a világhelyzet szavak nélkül is korhoz kötött tartalmat, reális távlatot ad.
Ezért keveredhet életművében észrevétlen a halállal való perlekedés, a halottak faggatása az élettel való perlekedéssel, a társadalom faggatásával. Különösen a Tetszhalott éveim margójára című ciklusban. Ez őriz legtöbbet a kor motívumaiból és közvetlen társadalmi problémáiból. Kiindulópontja: válaszkeresés 1956 utáni hosszú hallgatására. A költő nem akarja felmenteni magát: a cikluscím-adó versben csak a kérdezésig jut el, amely azonban túlvezet az alkotáslélektan problémáin: "Fölfalták hitemet? Sírdomb lett az arcom?" A ciklus persze nem feltétlenül eleve megszerkesztett kompozíció, tehát az ide sorolt versek sem függenek össze közvetlenül a kiinduló ponttal: a Tetszhalott éveim… kérdéseivel. A némán küszködő költő közegét idézik fel. Először az útnak indító világ, a falu képét. A gyűlölet és szerelem koronája kétrészes vers. Első felében a régi falu jelenik meg mint a kisszerűség, a földhöztapadtság világa, a kötöttség és a visszahúzó erő. A vers második részében ez a világ és ez az erő már legyőzött, de nyomában egy "kiégett templom gyásza", "kifüstölt darázsfészek", "lukas vödör", egyetlen kapirgáló tyúk maradt: az ötvenes évek kiürült, pusztuló faluja. Ez a sivár látvány most önmaga ellen fordítja a költőt. Önváddal siratja a gőggel elhagyott "otthont", amely mégiscsak közösség volt, és a becsapottak elkeseredésével idézi az apa emlékét, az elindító világ jelképét: "Hol van, aki most se mondana le rólam? /… A döglárvás csillag szívta föl, amíg én / ott lovagoltam a hazug isten térdén." Az Örvénylések Bartók Béla körül című versprózában messzebbre tekint: mint az alcím jelzi, Magyarországra. Ebben közvetlenül csak a múlt jelenik meg: a tetszhalott Magyarország és Bartók, a tiszta fény ellentéte. De az a tanulság, amelyet Bartók hivatástudatából kiolvasott a költő, a jelennek szól: "Harca nemcsak önmagáért volt, nemcsak bonyolult és pontos… és a nép szenvedéseiből és örömeiből fölgomolygó zenéjéért", de e tetszhalott Magyarország ellen is.
A ciklus záróversében (Levél Rózsavár elhagyott ravatalán) úgy jelenik meg a költő, mint álmából ébredt férfi-Csipkerózsika, aki újra vállalja az "irgalmatlan lendületet". Válságában tehát kiszenvedett magából néhány fontos tanulságot. De legalább ilyen értékes nyeresége a hiányok tudása, amelyet a Tűzliliom az éjszakában című ciklus rögzít. "az emberiség nem éghet magában", s még mindig megváltásra vár. S költészettanában is megjelenik néhány tanulságos hiányjel. A legfontosabb az Elkésett üzenetben:
Hát itt van, látjuk, mert te így akartad,
de hozzásegít-e ez a gyógyuláshoz?
Vétkeinket te sohasem takartad,
de van-e szavad, amely újulást hoz?
Van-e szavad, mely tisztább, mint a harmat
és hazát teremt, vagy világot átkoz?
 
736Juhász Ferenc nem elégszik meg ezzel a tudással. A kötet záróversében újra összegyűjti motívumait, végigköveti töprengéseit, átéli kísértő vízióit és megkísérli az összegezést. Ez az összegezés a Történelem.
Már első sorai jelzik a nagy igényt. Úgy indul, mint József Attila nagy összegező versei: visszafogott, meggondolt szavakkal:
Téli virradat.
Virrasztom magamat.
 
Ki kell, hogy sorsomat kiáltsam.
Mert elpusztulok e döbbent hallgatásban.
 
Azután hirtelen kibomlik a hallgatás szorongató világa. A megjelenítő képek egy katatón-schizofrén megüresedett belvilágát idézik, de a vízió nemcsak lélektani reprodukció: a fenti, fogalmi szavakba foglalt költői vallomás "ölt testet" benne. A vízió képfolyamát ismét egy csendes "közlő" mondat szakítja meg: "És nincs, aki rajta segítsen." De csak egy pillanatra, mert azonnal visszafoglalja helyét a hallgatással küszködő, önmagát virrasztó költő önarcképe, melyen zaklatott zsúfoltságban jelenik meg a helyzetrajz, a szellemi szülés pszichológiai rajza és a képeket szülő töprengés. És ezek során a vers különös történelme.
A Történelem tehát szerkezetében követi a kötet másik nagy összefoglaló versét, a Babonák napjá…-t. Egyéb eszközeiben is. Ez is rímes, kötött igényű, de váratlanul váltakozó hosszabb és rövidebb soraival, valamint ritmusával mindenekelőtt a zaklatott válaszkeresést szolgálja.
Mindez azonban még nem lenne több költői leltárnál. Összegezéssé a költő történelemfogalma teszi ezt a verset. A megszokott történelemfogalom körébe talán csak egyetlen motívuma vonható: az apa kora, a két világháború közötti korszak. S talán a kereszténység születése: a keresztrefeszítés története. De a költő vízióiban megjelenik a Föld ember előtti története is: Dinoszaurusz belelapoz könyveibe s az ősszületést idézi, Tyrannoszaurusz cigarettára gyújt, s füstjéből őstűzeső, ősjajgatás gomolyog elő. "Ezt a mohás kő-mindenséget mit érdekli az Árpád-ház?" – kérdezi a költő, s kérdése eligazító: az ő világképében az ember történelme és a Föld ember előtti története elválaszthatatlan. Az előbbi az utóbbinak csak egy perce, s a Föld őstörténetének őrzője a tenyészet világa és a kozmosz, mely az ősszületés és a bolygópusztulás örök színhelye. Ezért járják be a költő képei nemcsak az evilági tereket, hanem a halottak birodalmát is; a mindenséget a mikrovilágtól a tejutakig. Miközben megfogalmazzák a költő következtetéseit is: a Föld "soha-el-nem-múló, önmagát-pusztító történelem… az Emberiség makacs újraszülője". Ez az egyes ember végső, megnyugtató törvénye, – a tudás, mely felszabadítja félelme alól.
S a vers mindvégig őrzi lírai hitelét is. Távolba vezető képsorai éppúgy a magát virrasztó költő önarcképének motívumai, mint közvetlen helyzetrajzai. Dinoszauruszt az Árpád-házi eposztöredék kelti életre – az alkotás kínjában – mint az ősvilág örökké előtolakvó motívumát. A Keresztrefeszített felidézését még 737pontosabban jelzik a képzettársítások. Az éjszakai csöngetés úgy hasít a szorongó költőbe, mint a lándzsadöfés, amely viszont a kereszten függő Krisztus képével társul. Így születik meg Juhász Ferenc Pietája, melynek költői leírásában a biológiai bomlás jegyei a tér és az idő hatalmas távlatában jelennek meg – előkészítve a gondolatot: jövendőt virágzik a pusztulás. A vers három sír képével zárul: az apa valóságos sírja ihleti a költő "végrendelkezését": "csak ássatok el a földbe… Legyek föld, mint a Föld. És fogadj be, Föld." És felzeng az Óda a Földhöz: az Emberiség örök temetőjéhez és makacs újraszülőjéhez.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi