VÁRNAI ZSENI (1890–1981)

Full text search

VÁRNAI ZSENI (1890–1981)
Várnai Zseni (1890–1981) költészete majdnem a századdal egyidős. Érzelmességre hajló, a patetikus és a retorikus előadásmódot kedvelő költői karaktere már pályája kezdetekor kialakult. Könnyed, rutinos verselése, amellyel a súlyos társadalmi tartalmakat közérthetővé tudta oldani, a legszélesebb olvasóközönség körében is népszerűvé tette. A Katonafiamnak című verse (1912) szinte példátlan diadalutat járt végig; valóban történelemformáló erővé vált a háború éveiben; a háborúellenes illegális röpcédulákon, zászlórúdra tűzve, Jászai Mari hangján a háború alatti előadóesteken.
A felszabadulás után írott bensőséges békelírája, szép asszonyversei továbbra is aktuális érzelmi szomjúságot csillapítottak. Az ötvenes évek elején pár évig elhallgatott, 1954-ben jelent meg először kötete (Válogatott versek). Nyugtalanság, szorongás váltotta fel ekkor az addig töretlen derűt és harmóniát; a hatvanas évekre azonban szorongása eloszlik, őszikéit a csöndes öregkort meghazudtoló fiatalos élniakarás hatja át; vissza-visszatérő témái a béke, a szabadság, az asszonyi sors, az anyaság, s nem utolsósorban saját múltja, melyet úgy élt meg, mint "egy a milliók közül"; verseit nemcsak mint költő, hanem mint "nagy idők tanúja" is felmutatta a jelennek.
A hatvanas években költészete formailag valamivel változatosabbá, sokszínűbbé vált: a megszokott négysorosokat gyakran cserélte fel hömpölygő, alig tagolt versfolyamokkal vagy rövidre tördelt, pattogó ritmusú sorokkal. Igen termékeny alkotó; számos kötete jelent meg. Terjedelmes, bár meglehetősen egyhangon zengő költői életművét az Idő heroldja (1971), valamint a Vers és virág (1973) című kötetek gyűjtik egybe.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi