HUNYADI ISTVÁN (1905) (RÓNAY LÁSZLÓ)

Full text search

HUNYADI ISTVÁN (1905)
(RÓNAY LÁSZLÓ)
Hunyadi István (1905) három kötetet jelentetett meg 1945 előtt (Zengő kövek, 1934; Két óraütés közt, 1937; Meglódult csillagok, 1940). Az életrajzi elemeket, a korhangulatokat tükröző, régi formai hagyományokat követő élményköltészet körén nem lépett túl. Új kötettel 1947-ben jelentkezett ismét, címadása is jellemző: Egyszerűség dicsérete. Ezután csaknem húsz évig ritkán megszólaló, az irodalom perifériáján élő költő volt, és csak 1961-ben adott ki új kötetet Lépj ki magadból címmel. Verseinek a humanizmus, a szeretet, a békevágy, a mindennapok szépségeinek megörökítése, a természeti élmények az ihletői. Néhány költeményében számot ad a fasizmus embertelenségéről, számára is "felnyílnak idegen sebek", a hajdani társadalmi igazságtalanságok is megfogalmazódnak egy-egy költeményben, Dantéval Hirosimában című versében megidézi a háború borzalmait. Műveinek többsége azonban hangulatos tájvers a szülőföldről, Szigligetről, a fűzfákról, őzekről, az útmenti bodzáról. Önmagát munkára, szeretetre biztató, felszólító verseinek jellemző két sorában arról ír, hogy a szeretet fáklyája mellé
Talán még te is melléteheted
Felgyűlt szíved füstölgő mécsesét.
(Lépj ki magadból!)
442A "mécses" találó költői kép a családját megéneklő, a magyar történelemből Petőfit, Széchenyit példaképül állító, kulturált, szerény költészetére. Halk, elégikus, rezignált hangja a Szabálytalan világvég (1973) című kötetében is uralkodó, hagyományos verselési formái, témakörei sem sokkal bővülnek, egy dél-vietnámi lány tűzáldozatának és az űrhajózás csodájának szentelt versek mellett továbbra is saját költői léte kérdései foglalkoztatják, "jelfogó vagyok" – írja a kötet címadó versén kívül legszebb darabjában, Az éjszaka sugallataiban. Költői célját így fogalmazza meg: "Magasra mutatni az Embert!", s arra biztatja magát:
Időd kijátszva faragd meg te is
biztos múlásod istenszobrait!
 
Hittel vallja, hogy "míg szánt a toll, a holnap sem kegyetlen". Gyertyák cikluscímen kedves halottainak állít emléket; csak a kötet utolsó két ciklusában komorodik el; hangja kesernyésebb lesz, képei fenyegetőbbek. Önmagát "szikkadt magányban égő" "késő hugenotta"-ként így jellemzi: "… kívánkoztál a többre, / de egyhelyben topogva."

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi