Alcsútdoboz Összefoglaló

Full text search

Alcsútdoboz
Összefoglaló
Alcsút és Vértesdoboz községet a modern korban: 1950-ben egyesítették Alcsútdoboz néven. Alcsút és térsége a kőkorszaktól a római koron át lakott hely. Bronzkori és római kori leleteket tártak fel Göböljáráspusztán és a kastély területén is. Az első, általunk ismert okleveles adat 1365-ből való, amikor az alcsúti nemesek bizonyságot tettek arról, hogy a budai polgár – Hasas Fülöp – által bérelt birtokrész a székesfehérvári kereszteseké. A XIV. századtól nemesi telken lakó világi birtokosok népesítették be a települést. Doboz (1903-tól Vértesdoboz) első írásos említése 1339-ből ismert.
Buda, majd Székesfehérvár elfoglalását követően lakói csak ideiglenesen hagyták el, mindkét falu 1590-ig szerepel a török adóösszeírásokban. Alcsúton 1562-ben tíz adózó családfőt írtak össze, 1590-ben pedig tizenöt a számuk. A XVI. század utolsó harmadában az alcsúti nemesek nemegyszer emelték fel szavukat az ellen, hogy a tatai várkapitány jobbágyi szolgálatra kötelezte őket. Dobozon is átmeneti visszaesést okozott a török hódoltság, 1580-ban lakói hét házban éltek, és a Dobozy család tagjai adót is fizettek a gyakran változó török földesúrnak.
Mindkét település a tizenöt éves háború időszakában (1591–1606) néptelenedett el, Doboz nemesi puszta a következő évtizedekben, míg Alcsútot kuriális nemesek és azok szolgái népesítik be.
Alcsútra, egy XIII. századi oklevél helytelenül értelmezett adata alapján, a Veszprém megyei Pápán újjászervezett pálos rend bejelentette birtokigényét. A XVIII. század közepétől több mint egy évszázadon át tartó küzdelem kezdődik, amelynek az erre a településre vonatkozó negatív következménye, hogy lakói jobbágysorba süllyednek.
Doboz a XVII. század első harmadában szerveződött újjá, birtokos családai a Sajnovicsok és a Dobozyak. A XVIII. század végén Alcsút népessége megközelítette a hétszáz főt, Dobozon 255 lakost regisztráltak.
Egybekapcsolta a két falu népességének döntő többségét a református vallás. A doboziak mindaddig, amíg templomuk nem épült fel, az alcsútiak nagy gonddal fenntartott és 1784-ben megújított templomát keresték fel. Dobozon 1832–1835 között épült fel a református templom. Ettől az időtől a szomszédos települések egyházi szempontból is szétváltak; Doboz megmaradt a közbirtokosok falujának. Alcsúton ellentétes folyamatok érvényesültek, a pálos rend feloszlatása (1786) után fel sem merült már lakói kurialista nemesi voltának elismerése. Az Alcsúton megtelepedett nemesek jobbágytelken gazdálkodtak.
Több mint három évtizeden át Alcsút a vallásalap kezelésében állami birtok. A gazdasági körülmények azt követően rendeződtek, hogy 1819-ben József nádor az uradalom birtokosa lett. József Antal főherceget 1795-ben nevezte ki I. Ferenc király Magyarország helytartójává, 1796-ban a magyar országgyűlés közfelkiáltással nádorrá választotta. Ezt a tisztséget több mint ötven éven át, 1847-ben bekövetkezett haláláig töltötte be. Utóda fia, István lett a nádori tisztségben, aki apjától az alcsúti uradalmat is örökölte.
József nádor elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyarországi gazdasági és kulturális élet fellendítésében. Megalapítója lett a Habsburg-ház magyar ágának. Alcsúti kastélya Pollack Mihály tervei alapján 1819–1827 között épült (a második világháború után teljesen elpusztult, csupán oszlopos bejárati része áll még). A nádor egykori nyaralóját körülvevő park kialakítása 1825-ben kezdődött. Az arborétum angolkert stílusban létesült, legfőbb díszei az óriás platánok, a hatalmas vérbükkök. Figyelmet érdemel a fenyő-, hárs-, tölgy- és berkenyegyűjtemény.
A település „fénykora” a XIX. század; a gazdasági fejlődést nemcsak annak köszönhette, hogy a Habsburg-család magyarországi ága itt építette fel kastélyát, hanem annak is, hogy jól szervezett uradalmat hoztak létre. Az uradalom munkalehetőséget biztosított, a nádor és utódai rendszeresen támogatták, közintézményekkel – iskola, óvoda, tűzoltószertár, szegényház – gyarapították a települést.
A XIX–XX. század fordulóján Alcsút népessége megközelítette az ezerhétszáz főt, Dobozon ez idő tájt négyszázhetvenen éltek. Sorra alakultak a helyi társadalom önszerveződését bizonyító egyesületek: tűzoltóegylet, polgári olvasókör, iparoskör, dalárda, gazdakör.
A népesség felekezeti megoszlásában is változások mutatkoznak. Amíg a XVII. század első negyedétől túlnyomóan reformátusok lakták, addig a XX. század elejére közel azonos számban éltek itt reformátusok és katolikusok. A római katolikus egyházközség temploma József Károly főherceg támogatásából 1907-ben épült. Ő volt az a főherceg, aki hírnevet és elismerést szerzett a magyar tudományos életben. Alcsúti birtokának flórájáról, fiumei növénynemesítő kísérleteiről tanulmányokat publikált. Az európai tudósok körében is rangot szerzett azzal, hogy a cigány nyelv és folklór területén folytatott tudományos munkásságot. Személyéhez fűződnek a magyarországi cigánykérdés megoldására irányuló első komoly kísérletek.
Fia, József Ágost főherceg, az első világháború egyik legsikeresebb tábornoka, fontos szerepet töltött be az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlásának időszakában. Ugyancsak a település gyámolítójának bizonyult, támogatta az egyházak iskoláit, a kulturális és közművelődési egyesületeket.
Alcsút a két világháború között (1918–1939) a gazdasági világválság ellenére gyarapodó település. Népessége megközelítette az ezernyolcszáz főt. Vértesdobozról ugyanezt nem mondhatjuk el: lakossága alig haladta meg a négyszáz főt. Közigazgatási önállóságát jelentős anyagi áldozatok árán sem tudta megtartani. 1935-ben Alcsúttal együtt körjegyzőséget alkotott. A körjegyzőség székhelyét Alcsúton szervezték meg; a döntés már előre „jelezte” a két község összevonását, egyesítését.
A körjegyzőség székhelyén megerősödött egy mind öntudatosabbá váló földművesréteg, 25–35 katasztrális holdon gazdálkodva a település szellemi arculatát is befolyásolták. Mellettük az iparosok és kereskedők töltöttek be jelentős szerepet. Tovább működött az önkéntes tűzoltóegylet, az iparos dalkör, megalakult a hitelszövetkezet, a fogyasztási szövetkezet és a tejszövetkezet. A népoktatás felekezetek szerint szervezett: a református és római katolikus iskolában és a göböljárási elemi iskolában oktatták a tanulókat. 1882-től az irgalmas nővérek vezették az óvodát és a katolikus leányiskolát. Megalapították a szegényházat, a szívgárdát és a Jézus Szíve Leánykört.
1944. december 23-ától 1945. április közepéig a háború frontvonala maga a község. December 23-án elfoglalták a Vörös Hadsereg egységei. Közel négy hónapig állomásoztak Alcsúton, felélték az uradalom és a lakosság állatállományát, gabonáját, élelmiszerét. 1944. december 23-át követően lángba borult a kastély, a kápolna, elhamvadt a könyvtár és a levéltár. Felbecsülhetetlen károk keletkeztek, az évekig gazdátlan kastély bontását 1951-ben kezdték meg.
Az 1945 tavaszán sorra alakultak a különböző pártok, néphatalmi testületek, megkezdődött a földosztás. Az uradalom jelentős részét felosztották, Göböljáráspusztán állami gazdaságot szerveztek.
Az 1950-ben egyesített Alcsút és Vértesdoboz hónapokon át a Váldoboz nevet viselte, csak az alcsútiak kérésére lett az egyesített település neve: Alcsútdoboz. Nehéz esztendők következtek, a kommunista diktatúra egységesítette, államosította az oktatást, az ipart és kereskedelmet, majd a termelőszövetkezetek létrehozásával felszámolta az 1848-tól önállóan, szabadon gazdálkodó földművesréteget. Alcsútdoboz is beleolvadt a vidéki Magyarország szürkeségébe.
A diktatúrát felszámoló 1956. évi forradalom és szabadságharc napjaiban a faluban nemzeti bizottság, polgárőrség alakult. A nemzeti szabadság és önrendelkezés a rendszerváltozás során bontakozott ki. Alcsútdoboz ismét megtalálta önmagát, ma Fejér megye egyik dinamikusan fejlődő települése.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi