Csút vagy Csőt

Full text search

Csút vagy Csőt
A vidéket benépesítők már az őskorban megjelentek a vizekben, legelőkben, erdőkben gazdag tájon. A terület régészeti feltárása napjainkig nem fejeződött be, az eddig ismert leletek a kastély építésének köszönhetők. A Váli-víz mellett emelkedő dombon a XIX. században három korszak nyomai kerültek elő. Az üvegház helyén kelta temetőt tártak fel. Ennek közelében leltek a fehér márványból faragott, Mithras istent ábrázoló domborműre. A parkban megtalálták a késő avar kori temető néhány sírját, öntött bronz övdíszekkel, női ékszerekkel.
A honfoglalás és az államalapítás korszakáról éppúgy hallgatnak a régészeti leletek, mint az írott források. A IX. századtól a XIV. századig eltűnik a szemünk elől Csút (Alcsút és Felcsút egyaránt). Györffy György kutatásai alapján tudjuk, hogy Csúti nemes, valamint Alcsút és Felcsút falu néven 1339-ben Chuth Superiori et Inferiori szövegkörnyezetben Sávoly szomszédjaként szerepel.
Alcsút (Olchut) első okleveles említése, amely a Felcsúttól történő megkülönböztetés kezdeti időszakát bizonyítja, 1365-ből való. Az előzőleg felmért tíz kaszányi földet, amelyet Hasas Fülöp budai polgár a székesfehérvári keresztes konventtől bérel, a „feulchuth”-i nemesek a magukénak, míg az alcsúti és a „sarol"-i nemesek a keresztesekének vallották. Kont Miklós nádor a pereskedést azzal zárta, hogy 1365. november 29-én a keresztesek és a felcsúti nemesek közötti vitás csúti birtokrészt az előbbieknek ítélte.
Alcsút első okleveles említésekor kell megjegyeznünk, hogy Csútot a szakirodalom gyakran összetévesztette a Csepel-szigeti Csőttel, ahol IV. Béla 1264-ben premontrei monostort alapított, amelyet Mátyás király 1482-ben a pálos rendnek adományozott. A Mohács előtti oklevelek helytelen olvasatából, a szövegkörnyezet kritikai értelmezésének elmulasztásából adódó Csút–Csőt azonosítás a XVI. század első felétől számtalan ellentmondást szült. Ez a megtévesztő azonosság vezetett például oda, hogy a XVI. század első felétől a Fejér megyei alcsúti és acsai birtokokra a Pápán újjászervezett pálos rend bejelentette birtokigényét, s az ott élő nemes famíliákat jobbágysorba taszította. A Csőtre vonatkozó oklevelek átültetése Alcsútra és térségére az első monográfus, Károly János képzelőerejét is megmozgatta: premontrei monostort, majd pálos perjelséget „álmodott” a Váli-vízfolyásból kiemelkedő szigetre.
Visszatérve a történeti forrásokhoz, elmondhatjuk, hogy a csúti nemesek megkülönböztetése – Alcsút és Felcsút nemesi származású lakóinak egyértelmű elkülönítése – az oklevelek adatai alapján szinte lehetetlen feladat. A XIV. század második felében megkezdett folyamat – Alcsút és Felcsút megkülönböztetése – a XV. század végén következett be. Az elmondottakat az alábbiak igazolják.
Garai Miklós nádor 1377-ben kiadott mandátumában arra szólította fel a veszprémi káptalant, hogy Simon diák érdekében a kijelölt királyi emberek, közöttük „Chuth-i” Gál diák, járják be a Dús nevű birtokot, amelyre nézve Simon diák és István székesfehérvári keresztes parancsnok hosszas pereskedés után elismerték egymás birtokjogát. A királyi megbízottak között egy „Aba-i Chuth” fia János is szerepel. Feltehető, hogy az uralkodó, I. Lajos (1342–1382) megbízottjai egyazon nemzetségből származtak, tagjai a megye különböző vidékein laktak.
Nagy Lajos uralkodása időszakában bizonyíthatóan Abán és Csúton éltek. Ugyanebben az időszakban az abai Csúth Györgyöt is a királyi emberek sorában találjuk. 1381-ben már egyértelműbb a megkülönböztetés: Chuti Chut fia János és András tűnik fel az oklevelekben. 1411-ben Chuti Miklós fia Pál János kalocsai klerikussal megállapították, hogy a mohai jobbágyok jogtalanul foglalták el a székesfehérvári keresztesek Barchi (Szentborbálapuszta) birtokát. Chuthi János fia Benedek 1414-ben egy hatalmaskodás körülményeit vizsgálta ki, amely a keresztesek iszkai birtokán történt.
Három évtizeddel később már egyértelműen elkülönülnek a Felcsúton lakó nemesek, 1434-ben Felchuthi Bertalannak és fiainak: Istvánnak, Benedeknek, Demeternek és Gergelynek évente november 5-én fizetendő három forintért bérbe vették a székesfehérvári keresztesek felcsúti birtokát. 1435-ben Felchuthi István és Miklós, valamint fiaik két magyar forintért zálogba adták a felcsúti, Telek nevű, ötholdas szántójukat Felchuti János fiainak, Lászlónak és Miklósnak.
1440-ben a királyi emberek között találjuk Chwthi Bertalant aki feltehetően azonos az 1434-ben már említett Felchuthi Bertalannal. Mátyás király uralkodása alatt (1458–1490) feltűnik Chwthi László személye, aki már nem a király megbízottja, hanem a nagyhatalmú Rozgonyiak familiárisa. Csuthy László a csókakői váruradalom birtokosait képviselte a székesfehérvári keresztesek elleni perben. 1438-ban Chwthi Pál Rozgonyi János özvegyének, Dorottyának a megbízottja. Levonhatjuk az adatokból azt a következtetést, hogy a Csuthy család tagjai közül többen a Rozgonyiak szolgálatában léptek. Az említett Csuthy Pál tizenöt esztendő múltával is a családnak (Rozgonyi János özvegyének és gyermekének, Istvánnak) a képviselője.
1498 azonban fordulópontot hoz. Első ízben bukkan fel az oklevelek sorai között „Alsochwth-i” (Alsócsúti) Fekete Balázs, aki a király, II. Ulászló (1490–1516) személyes megbízottjai között szerepel. 1509-ben újabb nemesi családokról és birtokosokról értesülünk: Marczalthői Miklósról és Amadé Istvánról. Jobbágyaik Dyenes Albert és Szentgyörgyi János.
Buda török elfoglalása utáni esztendőben, 1542-ben az alcsúti nemesek az ország székvárosának visszafoglalására szervezett királyi hadsereg meg a hajdúk rablásai és kegyetlenségei ellen tiltakoztak. Ugyanebben az esztendőben pestisjárvány dühöngött a Dunántúlon. A török hadsereg pusztítása, a királyi hadak sanyargatása és a járvány együttesen Alcsút és vidéke elnéptelenedéséhez vezetett.
Rendkívüli helyzet alakult ki Buda (1541), majd Székesfehérvár (1543) elfoglalása után. Fejér megye közigazgatása megszűnt, a megye nyugati területeit Veszprémből, illetve a palotai (várpalotai) várból igazgatták, az északi vidékeket előbb a tatai várból, majd Pilis megyéből felügyelték.
A török megszállás első évtizedeitől a XVI. század végéig a magyar közigazgatás még „nem feledkezett meg” Fejér megye északkeleti területeiről, úgy tűnik – néhány fennmaradt adóösszeírás alapján –, hogy Pilis megye felügyelte a Martonvásártól Bicskéig húzódó régióban a falvakat és az adózókat. Az 1588-ban rögzített adatok szerint Tabajdon hat, Válon négy, Vereben három, Gyúrón kettő, Martonvásáron négy, Etyeken ugyancsak négy adózó portát találtak (egy adóporta négy-öt egész teleknek megfelelő terület).
Felcsúton, Alcsúton és Bicskén ilyeneket nem rögzítettek, korántsem azért, mert az említett falvak elnéptelenedtek vagy lakóik az összeírók elől elmenekültek, hanem azért, mert az említett falvakat – Felcsútot és Alcsútot mindenképpen – kuriális nemesek és azok adófizetésre nem kötelezhető jobbágyai lakták. Az elmondottakat megerősíti Ernő főherceg 1589-ben kiadott parancsa a tatai vár főkapitányához, Paksy Györgyhöz, amellyel védelmébe vette a két Csút (Alcsút és Felcsút), Acsa és Kajászószentpéter nemesi lakosságát, s megtiltotta a főkapitánynak, hogy őket a tatai várhoz paraszti munkára (erődítési feladatok ellátására) rendelje. Egyszersmind utalt arra is, hogy tőlük nem követelheti ugyanazokat a szolgáltatásokat, mint a közönséges jobbágyoktól.
A szűkszavú hazai források mellett lényegesebb népességi, gazdasági utalások lelhetők fel a török forrásokban, elsősorban a defterekben. A török számára – szemben a magyar joggal – nem a nemesi kiváltságok megőrzése, hanem az adófizetés volt a fontos. Gyaurnak – vagyis hitetlennek, rájának –, azaz adófizetésre kötelezettnek tekintettek minden alattvalót, nemest és jobbágyot egyaránt.
Szulejmán szultán 1541-ben foglalta el Buda várát, és ezzel a Duna mentén elterülő falvak török kézre kerültek. A következő esztendőkben a szultán és hadvezérei sorra vették be azokat a várakat, amelyek Buda védelmét szolgálták a keresztény hadak ellen. 1543-ban a török sereg megvívta Esztergomot, Tata várát, Csókakőt, és szeptember 3-án Szulejmán bevonult Székesfehérvárra is. Az 1543. évi hadjárat során a fegyverrel megszerzett területekkel a török hódoltság a sokszorosára bővült. A meghódított és a Török Birodalomhoz csatolt részeken a magyar hagyományoktól idegen új közigazgatást vezettek be.
A megszállók – akárcsak a bizánciak – nem választották el egymástól a katonai és a polgári közigazgatást. A meghódított területeken nagyobb tartományokat, úgynevezett vilajeteket hoztak létre. Ezeket, mivel az élükre kinevezett, katonai és polgári ügyeket egyaránt intéző tisztviselőket beglerbégnek hívták, beglerbégségnek is nevezték. A vilajetek több szandzsákra tagolódtak, ezek élén a szandzsákbég állt. A legkisebb katonai és polgári közigazgatási egység pedig a nahije volt. A vilajetek pénzügyeit a mál defterdári intézte az alá beosztott defterdárok segítségével. A jogszolgáltatást és vele párhuzamosan a katonai-polgári adminisztráció ellenőrzését végző személy a kádi.
A Török Birodalomban – ellentétben a nyugat- és közép-európai példával – nem alakult ki olyan nemesi réteg, amelynek hatalmát örökletes földbirtok biztosította volna. A polgári és katonai feladatokat ellátó személyek (kivéve a zsoldosokat, janicsárokat) meghatározott időre szolgálati birtokokat kaptak.
A birtokosokat a szolgálati birtok jövedelme alapján osztályokba sorolták. A húszezer akcse (török fizetési eszköz, ötven akcse tett ki egy magyar forintot) jövedelem alatti birtokosokat timár-, a húsz és százezer akcse közötti birtokosokat ziámet-, a százezer akcsét meghaladó jövedelmet élvezőket hászbirtok illette meg. A katonai szolgálattal tartozók a hadjáratok idején birtokaik jövedelme szerint fegyvereseket állítottak ki. Ugyancsak hászbirtoknak nevezték a szultán közvetlen hatalma alatt maradt területeket, rendszerint ezek biztosították a legjelentősebb jövedelmet.
Az adózásra kötelezettek összeírásának több fajtája ismert. A defterekbe (jegyzékekbe) összeírták az állami fejadót fizető rájákat (adófizető alattvalókat), és feltüntették az egyes birtokok jövedelmeit. Az adózók az állami adófajták mellett földesúri járadékokat (köztük tizedet) fizettek – akárcsak korábban –, amit az előző három év termésátlaga alapján határoztak meg. A rájáknak robotolniuk is kellett, vagyis ingyenmunkával tartoztak. A település határához tartozó, de gazdátlanná vált földek, elsősorban a magyar földesurak majorságai szultáni rétté lettek, amelyeket a kincstár bérbe adott az úgynevezett tapu – birtoklási illeték – ellenében, valamint a terménytizedek megfizetésének feltételével.
Alcsútot a budai vilajet budai szandzsákjába, azon belül is a budai nahijébe sorolták. A budai szandzsákot 1546-ban, 1559-ben, 1562-ben, 1570-ben, 1580-ban, 1590-ben és 1613-ban írták össze, de az 1570. és 1613. évi defterek elvesztek, illetve megsemmisültek. A XVII. századra meglazult az adminisztratív fegyelem, csak a régi deftereket újították meg, így például az 1613. évi is az 1590. évi adatok alapján készült.
Az 1546. évi összeírás Alcsútra adatot nem tartalmaz, feltehetően a Buda és Székesfehérvár elfoglalásával együttjáró hadmozdulatok alatt lakói elhagyták, menekülésük útvonaláról megbízható adatok nem maradtak fenn.
A török összeírások főbb tételei
Év
Haszonélvező
Tizedekből származó jövedelem
1559
Mahmud timárbirtokos
1548 akcse
1562
Szinán bég ziámetbirtokos
3310 akcse
1580
Kászim ziámetbirtokos
3410 akcse
1590
A birtokosra nincs adat
2420 akcse
 
Táblázatunk megmutatja, hogy az 1559. évi és az 1580. évi defter adatai alapján a bevételek megkétszereződtek, majd tíz esztendő alatt, 1580 és 1590 között mintegy harminc százalékkal csökkentek. A jövedelmek öszszege 1559-ben 31, 1562-ben 66, 1580-ban 68, 1590-ben 48 magyar forint.
Az adatokból azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a tizenötéves háború (1591–1606) kirobbanásáig közel négy évtizeden át folyamatosan lakott hely a török forrásokban Alsócsút néven szereplő település. A tizedjövedelmek összege azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a XVI. század utolsó negyedében a település gazdasági teljesítőképessége csökkent. Megállapításunkkal egybevágnak a népességre, a termelésre és szolgáltatásra vonatkozó adatok is.
Az 1559. évi deftert követően Alcsút népessége lassú gyarapodásnak indult, a helyben lakók létszámát negyven-ötven főre becsülhetjük. Húsz esztendő alatt a családfők száma megkétszereződött, a népesség elérhette a száz főt. Ez a lélekszám meg is maradhatott a tizenöt éves háború kirobbanásáig.
Az adóösszeírások foglalkozásra utaló adatokat is tartalmaznak: 1559-ben egy juhos gazda, 1562-ben két birkatartással is foglalkozó személy élt Alcsúton, mindketten ott voltak még 1590-ben is. (Lásd: Függelék II–III.)
A népesség összetétele a XVI. század második felében
Év
Családfők
száma
Nőtlen fiaik
száma
Családfők
nőtlen testvérei
Egyéb
nőtlenek
Összeírtak
száma
1559
7
1
8
1562
10
1
11
1580
15
3
1
1
20
1590
15
5
20
 
Tizedkötelezettség és szolgáltatások a XVI. század második felében
1562
1580
1590
Búzatized
100 kile
25 kile
15 kile
Kevert tized
25 kile
24 kile
24 kile
Musttized
236 pint
170 pint
50 pint
Bab- és lencsetized
10 akcse
10 akcse
Kender- és lentized
30 akcse
30 akcse
11 akcse
Tűzifa- és szénaadó
200 akcse
742 akcse
750 akcse
Szalma ára
130 akcse
10 akcse
Báránytized
12 darab
8 darab
8 darab
Méhkasok száma
28 darab
30 darab
3 darab
Sertések száma
45 darab
25 darab
3 darab
Menyasszonyadó
együttesen
Hordóadó
 
156 akcse
30 akcse
Bírságpénz
85 akcse
150 akcse
150 akcse
 
Ez esetben az összeíró a juhok számát nem rögzítette, minden bizonnyal szolgáltatási kötelezettségeik közé tartozott a báránytized.
A hivatkozott adatok egyértelműen jelzik: a mezőgazdasági termelés a népesség számának gyarapodásával ellentétes irányú. Az egyes családokra jutó termésátlag 1562-ben 125 kile gabona (egy kile 25,65 kilogramm), 236 pint must (egy pint 1,69 liter). 1580-ban 32 kile gabona és 33 pint must, 1590-ben 26 kile gabona és 33 pint must. Alsócsút lakossága tehát folyamatosan elszegényedett, és ugyanezt bizonyítják a juhtartásra, sertéstartásra és méhészetre utaló adatok is.
A faluhoz majorság tartozott, amely 1562-ben egy török birtokába került. 1580-ban feljegyezték: „Telki Mihály majorsága a nevezett falu közelében Ali bin Iljásznak, a váli vár várnagyának birtokában, szántja-veti, s évről évre a földesúrnak tizedváltságként ötven akcse (azaz egy magyar forint) általányt fizet, rét 15 szekér.” Az utóbbi mennyiség nem egyértelmű: nem határozható meg, hogy tizenöt szekér szénát termő rétről, vagy tizenöt szekér szénatizedről tesz említést a defterdár.
A fennmaradt török adóösszeírások nemcsak Alsócsútról és Telki Mihály majorságáról, hanem a faluhoz tartozó Vértespusztáról is szólnak, amelyet településünkhöz hasonlóan 1559-ben vettek első ízben nyilvántartásba: „Verd puszta, ráják nélkül. Mivel a nevezett puszta üres és elhagyott – olvashatjuk az összeírásban –, birtokba adása jogos.” Músza Cselebi, a ziámetbirtokos, a háromszáz akcse tapu-illetéket a kincstárnak befizette.
1562-ben a puszta jövedelme a tizedekből elérte az ezer akcsét. Haszonélvezője: Berber Karagiz timárbirtokos. 1580-ban ugyancsak ezer akcse a tizedjövedelem, azonban a haszonélvező személyében változás következett be: az említett birtokost Perván timárbirtokos váltotta fel. 1590-ben már falunak írják össze: Ahmed bég majorsága Vért, ahol négy családfő telepedett meg. A gazdálkodásra utaló adatokat a tizedjövedelmek az alábbiak szerint rögzítették: búzatized húsz kile, kevert tized húsz kile, méhkasok száma hatvan, sertések száma tizenhárom, bírságpénz huszonöt, széna- és tűzifaadó ötven akcse. A jövedelmek összegzése alapján megállapíthatjuk, hogy egy család átlag száz kile gabonát termelt. A földesúri jövedelmek teljes összege hétszázötven akcsét tett ki.
A török hódoltság első évtizedeinek viszonylag békés korszakát a tizenöt éves háború törte meg. Úgy tűnik, hogy a XVI. század végétől az 1620-as évekig lakatlan Alcsút a hozzá tartozó majorsággal és Vérttel együtt. A nagy háborút lezáró zsitvatoroki béke (1606) ismét kedvező feltételeket biztosított a falvak benépesítésére. Az újratelepülők feje fölött azonban ismét viharfelhők gyülekeznek: a Pápán újjászervezett pálos rend bejelenti birtokigényét, a korábban nemesi kiváltságot élvező lakosokra az alávetettség, jobbágyi sors vár.

Avar kori edények

Janicsárok

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi