A gyors sodrású Maros mentén

Full text search

A gyors sodrású Maros mentén
Apátfalva a Maros jobb partján, Makótól keletre, tíz kilométernyi távolságban fekszik. A makói kistérségnek része, amely az ország délkeleti kapuja. Régen a népek országútja haladt itt, ma a 43-as számú főközlekedési út vezet át Romániába.
Az apátfalvi táj a változatosabb makóival ellentétben egységesebb, homogénebb. Mindkettőnél a Marosnak jutott meghatározó szerep, de a felszín fizikai állagában lényeges különbség mutatkozik. Makó a hajdani két jellegzetes tájegység: a rét és a mezőség találkozásánál jött létre, Apátfalva kimondottan mezőségi táj. A régi időkben a földrajzi tényezőknek életforma meghatározó szerepük volt. A Maros árterének tavakkal, erekkel, morotvákkal, holtágakkal szabdalt, szigetekkel tagolt területe – a rét – változatos vízi életet teremtett; de alkalmas volt pásztorkodásra, a kiemelkedő részek földművelésre is. A mezőség löszsíkságot jelentett, amely a földművelésnek nyújtott kiváló minőségű termőtalajt, de alkalmasnak kínálkozott legeltetésére is.
Apátfalva keletkezését – a földrajzi adottságokon túlmenően – a csanádi révnek köszönhette, a település a Maros jobb partján, a csanádi várhoz vezető utak találkozásánál született meg.
A középkorban a Maros völgye sűrű falvas, népes sávot képezett, az Alföldnél jobban beépült, civilizált terület volt. A jobb part tíz kilométeres szakaszán az alábbi helységek feküdtek: Makó, Kisfalud, Szentlőrinc, Tárnok, Szecső, Apátfalva. A Maros mentén tölgyerdő húzódott.
Ennek a gazdagon benépesült kultúrtájnak az arculatát a török pusztítások sorozata semmisítette meg. A szabad természet lett rajta úrrá. Ismét megjelentek az ingoványok, a vadvizek; az apátfalvi táj pusztává változott. A falut és az erdőt fölégették, a szántók parlagon maradtak. A kegyetlen pusztítás nyomán ember nélkülivé vált a táj. A Maros gondozatlanná lett, sok kanyarulat, sziget, homokzátony keletkezett, folyása lelassult. Áradások alkalmával a holtágak megduzzadtak, így távolabbi területek is víz alá kerültek. Állandósultak a kiöntések, a folyó árterülete megnőtt. Az utakat elfoglalta a növényzet. A közlekedési eszköz a csónak volt, több mérföldre is el lehetett jutni az ereken és vadvizeken.
A hódoltság után csak lassan népesült be a táj, az elpusztult falvak legnagyobb része sohasem települt újjá. Az újra megült helyek birtokba vették a szomszédos pusztákat is. Így vált Apátfalva határává az elpusztult Tárnok és Szecső területe.
Apátfalva déli határfolyója a Maros. Mind a középkori, mind az újkori Apátfalva közvetlenül a folyó partján feküdt. Szerepe a lakosság életében meghatározó volt. Kitűnő ivóvizet szolgáltatott, korábban a halászata fontos foglalkozásnak számított, vízimalmok kelepeltek rajta, jelentős volt a hajóközlekedése. Gabonaszállító hajók messzi vidékre elvitték a falu fölös termékeit. A gázló, illetve a rév a középkortól meghatározó szerepet töltött be. A folyóval való szoros kapcsolat sokak megélhetését biztosította, kialakult egy sajátos vízi életmód. Ennek részét képezte a homokkitermelés is, az itteni marosi homok kitűnő építési anyagnak számított. Az árvizek viszont súlyos károkat okoztak, olykor odalettek a vetések, sokszor házak dőltek össze. A töltések emelése és gondozása állandó teherként nehezedett a lakosságra.
A Maros esése a folyó síksági szakaszán rendkívüli módon lelassult. Míg a forrásától a beömléséig egy kilométerre 1,19 méter esés jut, addig a lippa–zsigmondházi szakaszon 0,28, a zsigmondháza–pécskai szakaszon 0,44, a pécska–őscsanádi szakaszon 0,28, Őscsanád és Makó között mindössze 0,06 méter. Azáltal, hogy Apátfalva és Makó között egy kilométerre mindössze hat centiméter esés jutott, a Maros rendkívül kacskaringóssá vált. Legtöbb és legnagyobb kanyarulat az apátfalvi szakaszra esik.
A folyó szabályozásának megkezdését – amíg lehetett – halogatták. Míg Makó szerencsés volt, mert a kanyarok átvágásával amennyi terület átkerült a Bánságba, nagyjából ugyanannyi jutott számukra is; Apátfalván kereken ezer hold került át a Maros bal partjára. Oda nap mint nap a föld megművelése céljából kocsival, lóval a réven átjárni terhes volt számukra. A millennium alkalmából megépült közúti híd ezen segített. Trianon után viszont Maroson túli területeit kettős birtokosként művelhette, majd a második világháború után le kellett mondaniuk földterületének tizedrészéről. Odalett a tárnoki és szecsői határ, amelyet a kincstárral folytatott sok alkudozás árán vásároltak meg.
Apátfalva területét nem szabdalták össze az erek, a fokok. Nemigen voltak vadvizei. A Cservölgy vize képezett kivételt. Vízállásos volt a dáli ugarnak egy része, a Habtató, de a sámson–apátfalvi csatorna a vidék vadvizeit levezette.
Az éghajlata kedvező. Az országos átlagnál melegebb a hőmérséklete.
A felhőzet kevés, nyáron 30–35 százalékot tesz ki, napfényben gazdag. Az évi napsütéses órák száma eléri a 2100 órát. A csapadék mennyisége ötven év átlagában 360 milliméter. Legcsapadékosabb hónap a június, ekkor 60–70 milliméter között ingadozik.
Talaja jó termőképességű, az Alföld legtermékenyebb földjei közé tartozik. A békés-csanádi löszhátság részét képezi. Több méterrel emelkedik a Maros hullámtere fölé, ezért talajképződése árvízmentes helyzetben jött létre. A 90–120 centiméter vastagságú feltalaj humuszban gazdag infúziós lösz, amely a földhát agyagrétegének elmállásából keletkezett. Mivel ennek létrejöttében az alacsony fekvésű talajvíznek nem volt szerepe, ez mészlepedékes csernozjom. A feltalaj kémhatása gyakorlatilag mindenütt meszes.
A löszös területet könnyű, barna, vályogos földnek hívja az apátfalvi nép, ez a község jellemző talajfélesége. Kötött fekete föld, réti agyag (csernozjom) alig található, a Sziget közepére jellemző. Jó fokhagyma és here terem benne. Szikes föld szintén kevés fordul elő, ilyen a Bencze-lapos, a királyhegyesi határ felé Laczi Menyhárt tanyája körül, továbbá Cservölgynek a járandói része.
Apátfalva másik talajfélesége az öntéstalaj, amely a Maros vonulatában húzódik. Ez az iszapos hordalék táperőben gazdag, könnyen művelhető. A Tisza öntésével ellentétben az itteni öntéstalaj mészben gazdag.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi