Háry vendégszereplése

Full text search

Háry vendégszereplése
Hazai népdalgyűjtésünk hőskorából, az 1810-es évek közepéről írta Táncsics Mihály (1799–1884), hogy Fejér megyében vállalt gabonanyomtatás alkalmával, fuvarozás közben a csákvári fogadó ablakában éneklő lányoktól hallott népdal ragadta meg a figyelmét: „Csákváron megetettem a nap alkonyatában. Míg én a lőcshez támaszkodva nézném a népes országúton jövő-menőket, a félig-emeletes fogadónak egyik ablakából két úrilány könyökölvén ki, elkezdték a »Jaj de fáj a szívem« népdalt harmonia szerint dalolni. Soha életemben dal úgy nem hatott rám, mint ez akkor; minden idegeimet zengésbe hozta. Ha rám nem estvéledik, s ők újra meg újra kezdették volna, kész voltam volna órákig hallgatni. Durva paraszt létemre szívem egészen ellágyult, s érzelmeim örömkönnyekre olvadtak, mert a dal rám nézve egészen új, szokatlan vala, s mert az úrilányok szépek valának; a dalt harmoniásan zengedezték, ami nálunk nem volt szokásban.”
Népdalokról, lakodalmi szokásokról, népviseletről tudósított 1856-ban Szöllősi Benő Vázlatok a csákvári népéletből című honismertető írásában. A népdaloknak, népballadáknak az 1870-es évek elején Csákváron, Fornapusztán már rendkívül jó érzékű gyűjtője is akadt: Székely Sándor, akinek gyűjteményéből két kis könyvet adott ki 1875-ben Abafi-Aigner Lajos Szerelmi népdalok és Tréfás népdalok címmel. Számos olyan népdal található bennük, amelyekben szerepel Csákvár vagy Forna neve. (Lásd Függelék XI.) Székely népballadákat, balladás dalokat is gyűjtött. Patkó Pistáról, a nevezetes betyárról szól az egyik. (Lásd Függelék XII.) Ugyanő 1870 körül, Hársing István 1910 táján Csákváron a karácsonyi betlehemes játék szövegét jegyezték le. (Lásd Függelék XIII.)
Adventben, karácsony előtt kilenc napon át a Szent Család költöztetése, Mária és József szálláskeresésének felelevenítése is szokásban volt. A községben a második világháború végéig több csoportban gyakorolták. Egy-egy csapatba kilenc család tartozott, akik a bibliai eseményre utalva kilenc estén át felváltva helyet adtak Mária, József és a kis Jézus képének. A kép rendszerint egy előimádkozó, előénekes asszonyé volt, esténként tőle indultak szálláskeresésre. Minden családnál egy napot töltött a szentkép, majd este az előtte elvégzett áhítatosság (ima, adventi és karácsonyi énekek) után a következő családhoz vitték. Itt ünnepélyesen befogadták, a házi oltárra tették, amit a kászliból, sublótból alakítottak ki, gyertya-fenyőág-virág díszítéssel. A szentkép befogadásakor minden családtag otthon tartózkodott azért is, hogy a szent család oltalmába ajánlják őket. A szentcsaládjárást az egyes csoportok teljesen öntevékenyen gyakorolták, a plébános nem vett részt benne.
Karácsony második napjának reggelén mentek a fiúgyerekek köszönteni. A köszöntőverset apjuktól, nagyapjuktól tanulták. Diót, kalácsot, szaloncukrot, pár fillért kaptak a jókívánságokért. A Csákvárhoz tartozó uradalmi pusztákon is köszöntöttek karácsonykor a gyerekek.
Az esztendő jeles napjain elmondott köszöntők, ekkor bemutatott dramatikus játékok mellett az éneklésnek, népi színjátszásnak is évszázados hagyományai vannak Csákváron. Biczó Pál is beszél róla 1896-ban A csákvári református egyház történetében: „Hasznos, jó könyveket, lapokat olvasni a felnőttek is szeretnek, kivált a téli időben. A közművelődés iránt érzékkel bírnak. A gyülekezet férfi tagjaiból alakulva több év óta fennál s szivet-lelket nemesítőleg működik a dalárda, mely az általa rendezett társas összejövetelek jövedelméből, a hivek és pártoló tagok nagylelküségéből 1893. év végén egy 900 frtos fiszharmoniumot, s mintegy 200 értékes könyvből álló könyvtárat alapított, s tart fenn tagjainak mívelődése és szórakoztatása czéljából.”
Három emberöltő múltán Hajnáczki József (született 1899) így emlékezett a dalárdára: „Dalárdába jártam télen, ősztű tavaszig, egy héten kétsze vagy háromszó, ahogy megszavaztuk. Huszonhét évig a Kovács László Pál vót a karnagyunk. A rektor úr válogatott össze. Kinek milyen hangja vót, oda állította, abba a szólóba. De vótunk ám harmincketten, harmincnégyen. Családos emberek, idős bácsik is: Héring András, Orosz János, Berényi János. Ezek mind danótak. Idős emberek, úgy hogy mondhatnám nekem apáim lehettek vóna. De rend vót az énekkarban, olyan mind annak a rendje. Máma olyan nincs. Aztá ilyen nagy ünnepeken meg hát énekőtünk, szerepőtünk a templomba is. Szép nótákat tanitott a Laci bácsi, olyanokat, mind a: Csinom Palkó, Csinom Jankó, csontos kalabérom… Óh, az öreg nagyon jó gyerek vót. Szerette az embereket.” Dalárdája, ifjúsági egyesülete mindhárom felekezetnek volt.
A helyi közművelődés ismeretében nem meglepő, hogy csákvári „földmíves ifjak” három évvel a budapesti, operaházi ősbemutató után, 1929-ben előadták Kodály Zoltán Háry János című daljátékát. Paulini Béla (1881– 1945), a daljáték egyik szövegírója Csákváron született, az ő kezdeményezésére indult el a Csákvári Magyar Földmíves Játékszín nagy vállalkozása. A Fejérmegyei Napló 1929. június 15-ei számában, Földmíves ifjak adnak elő operát Csákváron, a hallgatók operaházi tagok lesznek című cikkében tudósította olvasóit a nem mindennapi rendezvényről: „A csákvári műkedvelő ifjúság f. hó 16-án, vasárnap este 8 órakor a Bozory-vendéglő színpadán előadja Paulini–Harsányi–Kodály Háry János című daljátékát. Ezt megelőzően néhány fővárosi író és művész is fellép. Az előadást az Operaház mintegy húsz tagja is megtekinti. Helyárak: I. hely 2 pengő, II. hely 1 pengő. – Jegyek előre válthatók a csákvári Hangya szövetkezet pénztáránál.
Műsor: 1. Paulini Béla író szabadelőadása. 2. Palotai Árpád, az Operaház tagja magyar nótákat énekel. 3. Harsányi Zsolt író humoros felolvasása: Vers a baromfiakról címmel. 4. Venczel Béla, a m. kir. Operaház tagja »Óh, mely sok hal terem az nagy Balatonba…« című dalt énekli. 5. Háry János, daljáték 4 felvonásban. Szereplők: Sepsy János, Takács Bözsi, Szabó József, Benedek Etelka, Medgyessy Lajos, Benedek Juliska, Benedek Sándor, Németh János, Gulyás Annuska, Bőle Juliska, Dornyi Sándor, Bakonyi Sándor, Katona József, Szalay János, Bőle János. A darabot betanította Bozory Endre. Rendező Csőváry Dezső.” A daljáték betanítója a vendéglős fia volt. Az előadás sikeréről ugyancsak a Fejérmegyei Napló adott hírt: „A helyi közönség soraiban több budapesti zeneértő is megjelent, és ezek mindannyian elragadtatással nyilatkoztak az egyszerű földmívesek játékáról. Előadás után az a terv merült fel, hogy a csákvári műkedvelők egy-két estén Budapesten vendégszerepeljenek, hogy megmutassák ősi művészetüket a főváros zeneértő közönségének… A csákvári földmívesek vendégszereplését az őszi hónapokra tervezik.”
Az előadást közvetítette a Magyar Rádió, a rádióadás rendezője és riportere Hegedűs Tibor és K. Halász Gyula volt. Élőben sugározta a közvetítést a BBC, tudósítottak róla a filmhíradók. Decemberben kéthetes vendégjáték következett Budapesten, a Nemzeti Kamaraszínházban, Hevesi Sándor szervezésében, aztán országjáró turné.
Kodály Zoltán jegyezte fel az előadás helyi hatásáról, nagy regeneráló képességéről: „Csákváron a Háry Jánosban előforduló régi magyar dalokat, melyekből egyet sem ismert már az egész község, megtanulta és szívesen énekli.”
Paulini Béla a Csákvári Magyar Földmíves Játékszín sikerein felbuzdulva 1931-ben elindította a népi hagyományok újjáélesztésére és színpadi bemutatására a Gyöngyösbokréta mozgalmat. A bokrétás csoportok a helyi táncokat, játékokat, népdalokat eredeti viseletben mutatták be. Bokrétások Lapja címmel havi társadalmi folyóiratot is szerkesztett, amelyben tájékoztatott a csoportok programjairól, fellépéseiről, táncokat, dalokat, népszokásokat közölt. A Gyöngyösbokréta jelentős szerepet játszott a néphagyományok megőrzésében, ápolásában, továbbadásában.
Fél évszázad múltán, 1979–80-ban is voltak utórezgései a csákváriak nagy vállalkozásának. A Magyar Állami Operaház Erkel Színháza 1979-ben felújította Kodály daljátékát, a címszerepben Melis György Kossuth-díjas, kiváló művésszel. Az előadás főpróbájára az operaház igazgatósága Csákvárról meghívott huszonhat idős embert, akik fél évszázaddal korábban községük vendéglőjének színpadán, egyetlen hegedű kíséretével eljátszották a Háry Jánost. Ugyanekkor Ruitner Sándor szerkesztő-rendező Egy igaz kaland, Háry János Csákváron címmel dokumentumfilmet készített az ötven évvel korábbi eseményről, szereplőiről, közreműködőiről, megvalósítóiról. A dokumentumfilmet 1980 áprilisában sugározta a Magyar Televízió 1-es csatornája. Néhány héttel korábban a csákvári művelődési házban már vetítették, a zsúfolásig megtelt teremben a régi Háry-előadás öregjeit szeretettel vették körül idősek és fiatalok.

Csákvári népviselet (1856)

Udvarrészlet gazdasági épületekkel (1913)

A Háry János című daljáték előadói (1929)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi