Doboz Összefoglaló

Full text search

Doboz
Összefoglaló
Doboz és környéke a Kettős-Körös völgye tájegység része. Mélyszerkezetére jellemző, hogy az igen mély neogén Békési-süllyedék felett fekszik.
A táj eredeti természeti állapotában vízjárta, erdős, az évenkénti elöntések miatt mocsaras vidék. A folyók, és az erek partján puhafás ligeterdők, a hátakon elegyes keményfás ligeterdők, a vízállásos laposokban nedves rétek, magas sásosok, az állóvizes mélyedésekben égeres és kőrises láp-mocsár erdők tenyésztek. Az erdők túlnyomó részét ma a Körösöket kísérő tölgy-kőris-szil ligetek képezik. A Körösök szabályozása előtti gazdag láp- és mocsárrétek fajkomponensei ma a részben elszikesedett folyó menti ágyakba vonultak vissza. A Sebes-foki-erdő tájképileg legszebb részein, a Holt-Körös zugaiban fordul elő a víz felszínén úszó védett növény: a sulyom és a rucaöröm.
A legrégebbi emlékeket az újkőkori, neolit kultúra időszakából ismerjük. De a kutatás településünkön feltárta a későbbi népmozgások – réz-, bronz-, vaskor – emberének civilizációs nyomait.
Az avar foglalás korai szakaszának végére keltezhető sírok is előkerültek Doboz határában, a Hajdúirtásban. Itt az avar kor későbbi szakaszaiban is volt élet, nyomait már egy Árpád-kori település részleteként tárták fel: harminchat, félig földbe mélyített ház maradványát. Az Árpád-korból származó falvak egész sorának a maradványaira bukkant Kovalovszki Júlia a mai falu határában, a Fekete-Körös partján. Legkorábbi az említett hajdúirtási település lehetett, de ez korán, már a XI–XII. században meg is szűnt. Hasonlóan korai az a falu is, amely Felső-Doboz néven a XVI. századig fennállt, ennek az emlékét őrzi a Faluhely elnevezés. Korai eredetű az a falu is, amelyet a későközépkorban Alsó-Doboznak neveztek. Maradványai a református templom közelében kerültek elő. Doboz határában található egy kicsiny, korai földvár is, Sámson vára, amelyet a X– XI. században építettek, de a XIII. században már nem használtak.
A település neve 1075-ben Duboz, 1138-ban és 1273-ban Doboz alakban fordul elő. Elfogadott magyarázat szerint puszta személynévből keletkezett magyar névadással. Az alapjául szolgáló név szerkezetileg azonos lehet a magyar dob főnévből képzett népnyelvi dobasz (’tele, duzzadt’) melléknévvel.
Kezdetben királyi kondások faluja volt. I. Géza király 1075-ben a garamszentbenedeki bencés apátságnak jelentős birtokokat juttat, köztük „Doboz (Duboz) nevezetű falumban Szent Benedek disznóit őrző három háznép szolgát”. Az alapítólevél hiteles: Békés megye települései közül Doboz neve fordul elő legelőször írott forrásban.
Falunk a középkorban a disznótartás, makkoltatás országos hírű központja volt. Az úgynevezett szalontai disznót tenyésztették.
A település sorsa a XIV. századtól kezdve összeforrt a gyulai uradalom sorsával, melyet Károly Róbert (1308–1342) szervezett meg. 1387-ben az uradalmat Losonci László nyerte el. Fia, János fiatalon meghalt, s a koronára visszaszállt uradalmat 1403-ban Zsigmond király János macsói bánnak adományozta. 1476-ban visszaszállt a királyra. Mátyás király 1482-ben természetes fiának, Corvin János hercegnek adományozta. Felesége, Frangepán Beatrix örökölte. 1509-ben a magára maradt özvegy férjhez ment Brandenburgi György őrgrófhoz, aki egyházainak egy részét adományokkal ruházza fel, így kapott például 1511-ben a gyulai plébánia két malmot.
1552-ben ismét a király lett a vár és tartozékai ura. Ezt követően a kettős település – az oklevélben először 1403-ban feltűnő Alsó-, illetve Felső-Doboz – lakosainak életét is a várkapitányok határozták meg.
A török hódoltság első periódusában, 1563-ban Alsó-Dobozon hatvan, Felső-Dobozon huszonnégy család élt, ez mintegy ötszáz lakost jelent. Csak egy rövid időszakra néptelenedett el, a XVII. század közepén már újra egy virágzó jobbágyfalu képét mutatják az adatok. Igaz, a török végleges kitakarodása után, 1696-ban, Doboz „teljesen romokban” volt.
A kuruc háborúk és a szerb portyázások elültével, az 1710-es évek elején, egy emberöltőn belül immár harmadízben ülték meg a falut egykori lakosai. Míg a megye más részeire az itt is birtokhoz jutó Harruckernek – Harruckern János György III. Károlytól 1720-ban kapta a hatalmas birtokot – idegenből hozattak telepeseket, Doboz lakosságának kontinuitása az 1500-as évek közepétől bizonyítható. Az 1784-es, első népszámlálás idején már 982 főt regisztrálhattak a faluban.
A települést és határát birtokló Harruckernek évről évre megkötött és barátságosnak mondható szerződésekben szabályozták, hogy a község mivel tartozik nekik. Az 1760-as évekre kialakult az egyéni birtokok rendszere is. Jól jövedelmezett a jobbágyoknak a kocsmák mellett a malmok és a révek bérbevétele. Be tudtak kapcsolódni a Körösön folyó fakereskedelembe. A község lakosainak zöme mégis változatlanul az erőből élt. Ki favágó, ki faszénégető, ki fafaragó, ki méhész, ki a disznait makkoltató vagy éppen az irtásokon dinnyét, illetve dohányt termelő gazdaként.
A Harruckern család 1798-ban osztozott meg a szinte megyényi birtokon. Dobozt Harruckern Borbála, özvegy Siskovich grófnő kapta, de adósságokba keveredve hamarosan elárverezte. Grúber Terézia révén a Wenckheimek birtokába került. 1852-ben birtokosa Rudolf gróf lett. Őt tartották a birtok kapitalista reformátorának. A kastély bővítése, magtár építése, a vadaskert és az európai hírű versenyistálló létrehozása is az ő nevéhez köthető. Unokaöccse, Dénes lett a család dobozi grófi ágának a megalapítója. Belterjes gazdálkodást vezetett be, világhírű veteményesöntözést honosított meg. Díszes mauzóleumot, katolikus templomot és iskolát is építtetett.
Az 1848-as áprilisi törvények megkezdték Magyarországon a feudális viszonyok felszámolását, de nem elégítették ki a tömegek várakozását. Az elkülönített legelők visszaállítását sem tették lehetővé. Emiatt legelőfoglalásokra került sor 1849 tavaszán. 1848. december 3-án a mozgó nemzetőrségbe 23 főt rendeltek Dobozról. A faluban összesen 62 honvédet szereltek fel. Zömmel az Arad körüli harcokból vették ki a részüket a magyar függetlenségi küzdelmek során.
A jobbágyfelszabadítással paraszti és községi tulajdonba jutott föld a település határának a harmada volt. A népesség gyors növekedése miatt a tradicionális mezőgazdasági termelésből mind a Wenckheim-uradalomnak, mind a parasztgazdaságoknak át kellett váltaniuk az árutermelésre. Az 1858-ban végrehajtott Körös-szabályozás után a művelésbe fogható terület megnőtt. Előbb a konjunkturális gabonatermesztés, azután az istállózó állattartás, majd a zöldségkertészet fellendülése biztosította a fejlődést. Az uradalom az 1870–1890-es évtizedektől érte el a korszerűség kívánatos fokát. A parasztbirtokok, a maguk kis területével, elsősorban önellátásra rendezkedtek be.
Az első világháború előtti két évtizedben, majd az 1920-as évek földreformja során életképtelen apró gazdaságok keletkeztek, amelyek nem tudták elviselni az 1929–1933. évi gazdasági válság következményeit. Doboz immár néhány ezres népességének számottevő része került zsellérsorba s vándorolt szezonról szezonra az országban, cselédként, kubikosként, a megélhetésért. Az 1944. októberi háborús események során Doboz magyar és német védői meg a szovjet csapatok között összecsapások támadtak. Foglyokat és túszként elfogott civileket is kivégeztek.
Az 1945 tavaszi földreform nem tudta megoldani a régi problémát, mert a kommunista állampárti rendszer nem az önálló parasztgazdaságokat támogatta, a szovjet típusú mezőgazdasági nagyüzemekbe kényszerítette a lakosságot. A fiatalabb korosztályok tagjai közül sokan ipari munkahelyet kerestek és elvándoroltak. A keresőnépesség több mint fele a közeli Békéscsaba és Gyula üzemeibe járt be. A termelőszövetkezet az 1970-es évtizedben működött eredményesen, azután nem tudta már követni a piaci igényeket.
Doboz az ezredfordulón mind lakossága foglalkozási összetételében, mind iskolai végzettsége tekintetében átmeneti, útkereső állapotban volt. Kommunális kiépítettsége, lakóházállományának minősége, előnyös közlekedési fekvése alapján erősen kapcsolódik a két szomszéd városhoz, Békéscsaba és Gyula egzisztenciájához, ahol főleg szolgáltatói munkakörökben foglalkoztatnak doboziakat. A legújabb időkben népességének fogyása mérsékelt, az elvándorlás mellett immár a beköltözés is érdemleges.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi