Vizek ölelésében

Full text search

Vizek ölelésében
Doboz és környéke a Kettős-Körös völgye tájegység része. Egy igen mély neogén süllyedék, a békési felett fekszik. A Kőolajkutató Vállalat a süllyedék szerkezetének, a süllyedékbe lerakódott üledékek megismerése céljából 1979 és 1981 között 4656 méteres talpmélységű fúrást mélyített le. A fúrás viszonylag vékony (mintegy négyszáz méter) triász-júra-kréta-miocén, vastag (mintegy 3700 méter) neogén és vékony (mintegy ötszáz méter) pleisztocén-holocén rétegeket tárt fel.
A felszínt elsősorban újholocén öntésagyag és réti agyag, illetve felső-pleisztocén iszapos (infúziós) lösz borítja. A száraztérszíni löszök hiánya a terület mély fekvésének a következménye. Az 1781-ben ásott Óvári-csatorna egy hatalmas, szigetekkel (Nagy-sziget) és kisebb kiemelkedésekkel (Őzes, Bodor egre, Pap-kerék) tűzdelt rét vizét vezette le a még szabályozatlan Fekete-Körösbe a természetes parti lejtőscsatornán, az úgynevezett Ó-vár erén keresztül. A felszín közeli üledékek őslénytani vizsgálata során kimutatott 36 puhatestű maradvány analízise azt bizonyítja, hogy a jégkorszak végén, tíz-tizenkétezer évvel ezelőtt, Doboz környékét hatalmas kiterjedésű állóvizek, mocsarak és lápok uralták. A júliusi középhőmérséklet a napjainkban tapasztalható 22 Celsius-fokos átlagnál hűvösebb, 16–17 Celsius-fok közötti érték lehetett.
A terület gyenge lejtésére és mély fekvésére utal a XVI. és XIX. század közötti vízrajzot rekonstruáló, a következő oldalon bemutatott térkép.
A táj jellegzetes helyi domborzati formái, a terebélyes kiemelkedésű laponyok és az alacsonyabb porongok tették lehetővé, hogy az ember meg tudott telepedni ezen a mocsaras tájon. Az állandó vízveszély, a nagy erdőterületek ugyanakkor a megtelepedés feltételeit igen szűkre szabták. Jellemző, hogy 1715-ben Doboz lakosai mindösszesen egy hold földet műveltek, s elsősorban faszerszámok készítéséből és pákászatból éltek. A főleg 1855 és 1857 között végrehajtott szabályozás során, a Fekete-Körös Szanazug és Békési összefolyás (Fekete- és Fehér-Körös) közötti szakaszát levágták, a Fekete- és Fehér-Körös vizét az újonnan ásott Kettős-Körösbe vezették. A Doboz környékén található vadvizek levezetésére csatornákat alakítottak ki. A mai vízrajzot szemléltető térképen jól kivehető, hogy a település határait, öt kilométernyi szakasz kivételével, vízrajzhoz kötődő tájelemek alkotják. Északon a V-2. csatorna, keleten a Fekete-éri-csatorna, a Holt-Fekete-Körös, illetve a Fekete-Körös, délen az Icce-ér, illetve kiegyenesített része, az Icce-éri-csatorna, nyugaton a doboz–gerlai határcsatorna és Sebes-éri-csatorna, néhány száz méteren pedig a Holt-Fekete-Körös, majd egy jelentéktelen csatorna határolja.
A község belterületén és külterületén található helynevek gazdagságában (mintegy ötszáz a számuk) a táj erős tagoltsága, és történelmének viharai tükröződnek. Ma már csak helynevek őrzik a török időkben elpusztult Déter, Felső- és Alsó-Doboz, Szanna, Icce és Maró nevét.
Doboz környékének talajai viszonylag fiatalok, hiszen a szabályozás előtt még hatalmas területeket borított el a Körösök vize. A mezőségi talajok a vízmentes területeken, a szikesek az időszakosan vízzel borított és rossz lefolyású, az öntéstalajok az árhullámok terein, a rétiek pedig a pangó vizekkel borított helyeken alakultak ki. Hajdan a mocsarakból kiálló magasabb szinteken viszonylag nagy területeket foglaltak el az erdők. A mocsárerdők közelében képződött réti talajok tulajdonságai napjainkig megőrizték az erdőgazdálkodásra utaló jellegüket. Doboz talajainak megoszlása a következő: hatvan százalék réti, harminc százalék öntés, öt százalék mezőségi és öt százalék szikes.
Érdekes, hogy a Holt-Fekete-Köröst kísérő erdők (Faluhelyi-, Madár-foki-, Papholt-, Sebes-foki-) és a Marói-erdő bemutatott mintázata, területe az eltelt évszázadok ellenére mennyire hasonló. Meglepő, hogy Doboz határának 1788-ban és 1999-ben is közel húsz százalékát tették ki az erdők. Jelenleg ezerszáz hektárnyi területet foglalnak el. (Összehasonlításképpen: Doboz lakott területe 383 hektár, zárkerti része 69 hektár, külterülete 5065 hektár.) Ma már megközelítően négyezer hektárnyi szántóföldi művelés alatt álló területen az egykori erdőkre utalnak a frissen szántott felszínen itt-ott, például a Pósteleki-szőlők és a Marói-erdő között, megtalálható bánáti csiga (Helicigona banatica) héjtöredékek.
A léghőmérsékletet tekintve Doboz és környéke pozitív anomáliával rendelkezik. Átlagos évi középhőmérséklete hazánk legmagasabb értékei közé tartozik (11,0–11,2 Celsius-fok), a napfénytartalom évi összege eléri a kétezer órát. A környező területekhez viszonyítva, feltehetően a Körös jelenlétének köszönhetően, itt valamivel több csapadék hullik: évi négyszázhatvan és ötszáznyolcvan milliméter közötti. Csapadékszegénysége mellett a területet, a végleges szabályozásig, sokszor fenyegette és sújtotta a Körösök árvize. Legutóbb az 1980 júliusában bekövetkezett békési gátszakadás hozta szorult helyzetbe Dobozt. Ekkor az ár a községet félszigetként fogta közre. A Kettős-Körös vízhozama árvíz esetén elérheti akár a másodpercenkénti kilencszáz köbmétert is.
Meglepő, hogy a nagymérvű tájátalakítás ellenére is sok természeti értéket megőrzött Doboz határa. Ezt elsősorban a kezdetektől folytatott erdészeti tevékenységnek köszönheti. Ennek ellenére nem lehetünk elégedettek: botanikai és zoológiai ritkaságai ellenére egyetlen hektárral sem rendelkezik, amely a Körös–Maros Nemzeti Park védelme alá tartozna. (Csupán a kastélykert hathektáros területe, a Békéscsabára vezető műút melletti vadkörtefa és a Szanazugi-erdőben található tíz idős fehér nyár élvez helyi védettséget.)
A gerinctelen faunából a puhatestűek, a rovarok közül a nagylepkék és a bogarak érdemelnek említést. A megye keleti erdőségeinek endemikus faja az öt milliméteres nagyságot is elérő dobozi pikkelyes csiga (Hygromia kovacsi). Ezt a fokozottan védett, százezer forintos eszmei értékű fajt 1972-ben írta le Varga és Pintér a Marói-erdőben talált példányok alapján. A kovacsi species nevet megtalálójáról, a békéscsabai Kovács Gyuláról kapta. A ház sajátos skulptúrájáról nyerte a magyar elnevezésében a pikkelyes jelzőt.
Unikális a Kárpát-medencére nézve endemikus illír tarsza (Isophya modestior stysi) nevű szöcske előfordulása a Sebes-foki-erdőben
A rovarok közül a védett bőrfutrinka (Carabus coriaceus), a rezes futrinka (Carabus ullrichi), a mezei futrinca (Carabus granulatus), a selymes futrinka (Carabus convexus), a szarvasbogár (Lucanus cervus), a nagy hőscincér (Cerambyx cerdo), a diófacincér (Megopis scabricornis) érdemel említést.
Az 1990-es években a természet közeli állapotú Sebes-foki-erdő vizsgálata során Varga Zoltán debreceni professzor és munkatársai 487 nagylepkefajt mutattak ki. A mediterrán faunakörhöz tartozó fajok mellett (farkasalmalepke, pergamen-púposszövő, fekete öves bagoly, magyar tavaszi fésűs bagoly) állatföldrajzi szempontból talán legérdekesebb a tízezer forintos eszmei értékű kis apollólepke (Parnassius mnemosyne). A berni konvenció által fokozottan védett faj a hűvösebb posztglaciális klímafázisok során hatolt le az Alföldre. A klímaváltozásokat átvészelő reliktumpopulációi a Sebes-foki-erdőben találhatók meg. Mivel a Sebes-foki-erdő kis apollólepkéi a Nyugat-erdélyi-szigethegység peremén és a Magyar-középhegységben élő népességtől eltérő genetikai állományúak, megóvásuk, élőhelyeik megőrzése kiemelkedően fontos feladat.
A község halfaunája kevésbé ismert. A Kettős-Körös megközelítően tíz faja közül a három védett érdemel említést. Nevezetesen a halvány foltú küllő (Gobio albipinnatus), a szivárványos ökle (Rhodeus sericeus amarus) és a széles durbincs (Gymnocephalus baloni). E három közül az ökle vagy másképpen Szent Péter hala a legmagasabb eszmei értékű: tízezer forint.
A dobozi erdő gerincesfaunája is rendkívül gazdag. Elsősorban a madarak és emlősök kutatásának eredményei érdemelnek említést. A községben és határában eddig kimutatott madarak száma meghaladja a százat. Újabban a Sebes-foki-erdőben megfigyelték a fokozottan védett, százezer forint eszmei értékű darázsölyv (Pernis apivorus), a kétszázötvenezer forint eszmei értékű kis héja (Acipiter brevis) fészkelését és szürke küllő (Picus canus), barátcinege (Parus palustris) jelenlétét. E két utóbbi faj a Délkelet-Alföldön unikális.
Faunatörténeti érdekesség, hogy Csath András, aki a Dobozon élt és dolgozott, az 1930-as években foglalkozott a falu környékén megfészkelő túzok megmentésével, mesterséges keltetésének és felnevelésének problémájával. Sajnos a fiókák táplálására nem talált megoldást, s így a túzok kipusztult Doboz környékéről. Szintén Csath András nevéhez fűződik a kétszázötvenezer forint eszmei értéket képviselő uhu (Bubo bubo) előfordulásának dokumentálása is.
A vadgazdálkodásban jelentős emlősvadállományt a szarvas, a dámvad, az őz, a vaddisznó és a mezei nyúl alkotja. A területen őshonos volt egykor a szarvas, a dámot az 1700-as évek végén telepítették be, s ma már a terület állandó nagyvadja. Ez a nem kóborló, ezért adott esetben jelentős kárt okozó fő vad itt alkotja populációmennyiség és – minőség tekintetében hazánk egyik legjelentősebb állományát. Agancsa terjedelemben nem nagy, de fajsúlya igen jó, átlagban sötétebb színe és szép alakja, csipkézettsége, négy kilogramm feletti tömege miatt kedvelt trófea. A fekete egyedek sem ritkák.
Az őzállomány az úgynevezett „békési őzek” génállományába tartozik. Agancsfelrakás és testalkat tekintetében a génállományon belül két csoportot lehet megkülönböztetni. Az egyik csoportba a Sebes-foki-erdőben megtalálható, viszonylag nagy fejű és testű egyedek; a másikba pedig a kisebb testű példányok sorolhatók. Csizmazia György szerint a romániai speciális biotikus viszonyok miatt kisebb testű példányok az erdélyi részekről húzódnak le a Körös-völgyön keresztül.
A vaddisznó az 1950-es évek elején tűnt fel a „zöldfolyosón” történő migrációja következményeként. Az eredményes vad- és erdőgazdálkodás céljából, vadaskert jellegű tenyésztés érdekében, az egyes erdőtesteket újra bekerítik, hogy a nagy létszámú vadállomány ne rágja le a fiatal telepítéseket.
A terület emlősfajainak száma megközelíti a negyvenet. Ezek közül a terület hegyvidékkel való kapcsolatát a védett nagy patkósdenevér (Rhinolophus ferrumequium, a nyuszt (Martes martes), a mókus (Sciurus vulgaris), a nagy pele (Glis glis) és a mogyorós pele (Muscardinus avellanarius) előfordulása jelzi. A nagy patkósdenevér a Mecsek és a Bihar-hegység közötti őszi és tavaszi háromszázhúsz kilométeres vándorlása során pihen meg itt.
A Doboz környéki vizekben a kettőszázötvenezer forint eszmei értéket képviselő vidra (Lutra lutra) sem ritka.
A Fekete- és a Fehér-Körös mentén fekvő erdők ma az Alföld keleti részének legnagyobb kiterjedésű, összefüggő folyó menti keményfás ligeterdei. Az erdős sztyepp tölgyesek mellett az Alföld természetes vegetációjában a legnagyobb kiterjedésű erdei életközösségei voltak. Természetközelibb állapotban ma az Alföldön a zárt tölgyesek övébe eső Szatmár-Beregi-síkon, és az erdős sztyepp övébe tartozó Körösök mentén maradtak fenn.
A Körösök menti táj eredetileg egységet képezett a Körösök teljes völgyével, egészen az erdélyi Sziget-hegységig. Az erdők a folyókat követve ereszkedtek le a hegyekből, foltokra szakadozva szigeteket alkottak a nagy mocsarakban vagy a füves pusztákon. Az Alföld keleti peremén az erdők legmélyebben a Körösök vidékén nyúltak be, és itt is maradtak meg a legtovább. Az erdőség nádasokkal, nyílt vizekkel, rétekkel váltakozva Szalontáig, Biharugráig húzódott a XVIII–XIX. század fordulójáig.
A Doboz környéki táj eredeti természeti állapotában víz járta, erdős, az évenkénti elöntések által befolyásolt mocsaras vidék volt. A folyók, és az erek partján puhafás, a hátakon elegyes keményfás ligeterdők, a vízállásos laposokban nedves rétek, magas sásosok, az állóvizes mélyedésekben égeres, és kőrises láp mocsárerdők lehettek. A Fekete- és a Fehér-Körös mellékén falunktól a Bihari-hegyek lábáig terjedő hatalmas erdőségek több évezreden át életet adó lehetőséget nyújtottak az ember számára.
A vizes, lápos, nádas erdős-ligetes táj kedvezett a sertéstartásnak, és így már az Árpád-házi királyok idején is „királyi sertéshizlaló hely” volt. A szalontai és dobozi erdőkben makkoltatták a szürkébe menő rőt sertéjű szalontai híres fajdisznókat. Az erdei legeltetés (feltehetően marha és ló is) elősegítette a fáslegelők kialakulását.
A középkori oklevelekben többször lehet találkozni erekkel, vizekkel, halastavakkal, amelyeket az ember a maga számára próbált formálni. A fokgazdálkodás Doboz, és a békési Magsár határában több helyen is élt (Sebes-fok, Ibrán-fok).
A XVIII. század végére fokozatosan az erdős-mocsaras táj mozaikossága vált uralkodóvá. Az összeköttetés a Bihar és Arad megyék határán húzódó erdőháttal lassan megszűnt. A határokon kívüli sávban gyepűt hoztak létre, amely a XX. század közepéig végképp felszámolta az összefüggő erdőket a XX. század közepéig. A XVIII–XIX. század fordulójáig fennmaradt zártabb erdőtömbök a korabeli térképek alapján már jól azonosíthatók a mai erdőterületekkel.
A lápokban és mocsarakban még éltek olyan mocsári növények, amelyek mára teljesen eltűntek: kolokán (Stratoides aloides), kis tüskés hínár (Najas marina), mocsári aggófű (Senecio paludosus), macskagyökér (Valeriana officinalis), nyári tőzike (Leucojum aestivum).
A tájra jellemző nagy kiterjedésű tölgyesek többnyire a magasártéren tenyésztek, de vízmentesítés után sok helyen helyüket szántók foglalták el.
A XIX. századi folyószabályozás körülbelül a század végéig drámai változást okozott az élővilágban és az élőhelyeken. Korabeli adatok alapján a folyószabályozások során 1857–1890 között főleg a gátak és a csatornaépítések környékét érintette a nagyobb arányú erdőletermelés.
A Fehér- és a Fekete-Körös a folyószabályozások óta Szanazugnál folyik össze, onnan ásott mederben halad tovább. Az egykori folyómedrek, kisebb folyók, erek, amelyek az erdőkben és Dobozon át is kanyarogtak, Holt-Körös ágakká, kiszáradt medrekké váltak.
A folyókanyarulatok átvágásával a folyó felgyorsult. Az erek elzárásával az áradásos területet mentesítették az évenkénti elöntésektől, ami gyors kiszáradásukhoz vezetett. Megváltozott a talajvízáramlás, az egykori nedves helyek fokozatosan elszikesedtek. Mindenütt pusztult, száradt a lápvidék, jól nyomon követhető a nádasok pusztulása is. Dobozon a nádas és a láp évekig égett, erről tanúskodik a Nyárégés nevű határrész, amely később szántóföld lett. A fűzlápok teljesen elpusztultak (Füzes-sziget, Fűz-kerek), az égeresek jelenlétére is már csak helynevek utalnak (Bodor-eger, Kerek-eger).
A községi használatú mellett a doboziak is uradalmi erdők voltak, amelyeket a XIX. század közepétől egységes kezelés jellemzett, a magról, csemetéről történő mesterséges felújítás, a vágásterületek tarvágás utáni tuskózása, a felújítások ápolása, amely általában mezőgazdasági köztes művelést jelentett.
A XX. század elejére a mocsarak végleg eltűntek, és a víztől megszabadult legelők nagy részét is feltörték. A gátak közé szorított folyók mentén másodlagos élőhely keletkezett. A maradék vadvizek a mentett oldalon csatornákkal levezetésre kerültek. A szántóföldi és az erdészeti „monokultúrák” váltak uralkodóvá. A hajdani ártéri ligeterdők csak néhány területen élték túl a környezetváltozást, ezeknek jelentős része Doboz környékén a Holt-Fekete-Körös mederrészeinek nedvesebb élőhelyein találhatók.
Az 1950-es években kezdődő program során a Fekete-Körös mentén olyan területek is erdősítésre kerültek, ahol korábban nem voltak erdők. A mai dobozi erdők túlnyomó részét a Körösöket kísérő tölgy-kőris-szil ligetek (Fraxino pannonicae-Ulmetum) képezik, amelyek különböző eredetű öntéstalajon élnek. A csapadékszegény éghajlat ellenére az erdők aljnövényzete erdei fajokban gazdag.
Lombkorona-szintjükben a kocsányos tölgy és a magyar kőris játszik jelentős szerepet. Egyéb fafajok csak szórványosak, elegyfaként fordulnak elő, elsősorban mezei szil, tatárjuhar, vénicszil, mezei juhar, vadalma, vadkörte, zselnicemeggy, gyertyán, és a hárs.
Cserjeszintjükben fagyal, galagonya, kökény, kányabangita, kecskerágó, veres gyűrűsom található. A cserjeszint nélküli kocsányos tölgyes, kőrises állományokban az érzékenyebb erdei fajok hiányoznak, helyüket a csalán veszi át.
A mocsaras részekből kiemelkedő szigetszerű erdők, időnként víz járta magaslatok, mezőségi talajú hátságok, erdős puszta jellegű maradványok jellemezték a Gerlai-erdő (Békéscsaba), és a Marói-erdő (Doboz) területét. A folyó és vízjárta helyek mentén a tölgy-kőris-szil ligeterdő, illetve az erdős sztyepp jellegű táj a természetes vegetáció értékes maradványaként az erdő egy-egy részleteként ma is megtalálható.
A régi uradalmi erdőtelepítések nyomai jól láthatók. Idős kocsányos tölgy, vadgesztenye fasorok, öreg szürke nyárak, a hajdani vízfolyások szélén idős fákkal szegélyezett, néhány helyen már alig felismerhető erdei sétautak.
A Marói-erdő jelentősebb fajai a cserjeszintben a mogyoró (Corylus avellana) és a kányabangita (Viburnum opulus). A tűrőképes erdei fajok szép állománya található itt, több ezer tő gyöngyvirág (Convallaria majalis) és salamonpecsét (Polygonatum latifolium).
A Holt-Körös (egykori Fekete-Körös-ág) medre húzódik keresztül a Sebes-foki-erdőn, amelynek ezáltal kedvező a vízellátottsága. A Holt-Körös mentén található keményfa ligeterdő őriz értékes ligeterdei fajokat, ilyen a Duna-völgyi csillagvirág (Scilla vindobonensis) helyenként tömeges előfordulása.
A Papholt- Faluhelyi- és a Madárfoki-erdő változatos élőhelyeket tartalmazó erdők, nagyrészt keményfás ligeterdő tömbök, de találunk benne jellegtelen kőriseseket és kocsányos tölgyeseket, szikes tisztásokat és sok fekete dió- és akácfaültetvényt is. 1998–99-ben egy részüket a Sarkadremetei-erdővel együtt vadaskertté alakították.
A hajdani Fekete-Körös medre mentén gazdag flórájú erdőkre utaló fajokat találunk. A Holt-Fekete-Körös mentén elszórva szép, idős kocsányos tölgy, fehér- (Populus alba) és fekete nyár (Populus nigra) ligetfoltokat lehet találni.
A Körösök szabályozása előtti gazdag láp- és mocsárrétek fajkomponensei ma a részben elszikesedett folyó menti ágyakba vonultak vissza. A Sebes-foki-erdő tájképileg legszebb részein Holt-Körös zugaiban fordul elő a víz felszínén úszó védett növény, a sulyom (Trapa natans) és a rucaöröm (Salvinia natans). A változatos fajösszetételű nádasban előforduló fajok a vízi harmatkása (Glyceria maxima), a vizi mételykóró (Oenanthe aquatica), az ágas békabuzogány (Sparganium erectum), (Alisma plantago-aquatica) és a négyélű füzike (Epilobium tetragonum).
A hullámtéren a mai napig lehetőség van a folyókat követő füzesek, puhafa ligeterdő maradványok spontán kialakulására (fűzfélék, fehér és fekete nyárak). Idős puhafaligetek keskeny sávját megtalálhatjuk a Fehér-, Fekete- és a Kettős-Körös mentén. Tájképi és az élővilág szempontjából is fontos a jelenlétük.
A Körösök menti árvízi töltéseken a nedves kaszálórétek, a szikesek és a löszpusztagyepek fajai keverednek, így a réti margitvirág (Chrysanthemum leucanthemum), a keserű édesgyökér (Glycyrryza echinata), a mogyorós lednek (Lathyrus tuberosus) és a tejoltó galaj (Galium verum).
Doboz község belterületén, a Holt-Fekete-Körös által körülölelt zugban található a már említett, védett dobozi kastélykert. A Wenckheim-kastélyhoz tartozó angol stílusban készült kertben száz-százötven éves kocsányos tölgyek (Quercus robur), platánfák, hársak, vadgesztenyék, páfrányfenyő és erdei fenyő facsoportokat láthatunk. A dobozi védett vadkörtefa (Pyrus achras), a dobozi hídon átérve, Békéscsaba felé haladva az út jobb oldalán, a Marói-erdővel szemben található. A Marói-erdőben a vadkörtefa vonalában délre haladva az erdőben is megtalálhatjuk az erdős sztyepp jelenlétére utaló öreg galagonyákat és vadkörtefákat.
A Szanazugi védett fehér nyárfák (Populus alba) az üdülőtelep felől erdei úton közelíthetők meg. A Holt-Fekete-Körös medre mentén haladva tíz óriásméretű fehér nyárfát láthatunk. A dobozi erdők több részletében még találkozhatunk idős hagyásfákkal, amelyek kíméletet és tiszteletet érdemelnek.

Doboz és közigazgatási területének topográfiája (Domokos Tamás nyomán)

Az Icce-ér gyulai műúthoz közeli kiszáradt és elnádasodott szakasza 1987-ben (Domokos Tamás felvétele)

Az 1980-as árvíz Doboz környékén

Bőrfutrinka – Carabus coriaceus (Móczár László felvétele)

Kis apollólepke – Parnassius mnemosyne (Váradi Zoltán felvétele)

Farkasalmalepke – Zerinthia polyxena (Móczár László felvétele)

A védett szivárványos öklének ívásához kagylóra van szüksége (Norman 1966 nyomán)

Uhu – Bubo bubo (Váradi Zoltán felvétele)

A dobozi erdők egyik védett növénye: a kétlevelű sarkvirág – Platanthera bifolia (Kertész Éva felvétele)

A Fekete- és Fehér-Körös összefolyása a Szanazugnál (Kertész Éva felvétele)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi