Egyházashetye Összefoglaló

Full text search

Egyházashetye
Összefoglaló
Egyházashetye és környéke már az őskor óta lakott hely volt. Erre utalnak a szomszédos Ság-hegy régészeti leletei vagy a közeli Mesteri (Mestriana) római korból származó tárgyi emlékei. Az északról a Rába, keletről a Marcal völgye, délről részben a Kemeneshát és a Vas-zalai-dombvidék által határolt táj a Kemenesalja, amely nyugat és délnyugat irányában a Kemeneshátban folytatódik. Hamvas Béla írta róla: „az egész országban ez az egyetlen hely, ahol az ember tudja, hogy az élet akkor magasrendű, ha művészi”. E táj feltűnően sok géniuszt adott a magyar irodalomnak a hetyei születésű Berzsenyi Dánieltől a csöngei Weöres Sándorig.
A község ősi jellege szerint nemesi: eleinte a karakói várispánsághoz tartozott, majd a Héder nemzetségbeli Köcsky Sándor ispán birtokaként említik. A XV. században örökösödés útján került a Bekeny és Choron, később a herényi Gotthard család birtokába. A herényi Gotthardokkal való rokonság következményeként a XIX. században a község birtokainak közel háromnegyede a Felsőbüki Nagy család birtokába került. Kisebb birtokkal bíró nemesek voltak a Hrabovszkyak, Thulmanok, Bodák, majd a Berzsenyi, Barcza, Tompos család. A nemesi családok közül máig élnek a Szita, Hetyey, Vargyai família leszármazottai.
A község lakosságának fő megélhetési forrását évszázadokon keresztül, mind a mai napig a mezőgazdálkodás adta. Meghatározó nagybirtok a herényi Gotthard-, később Felsőbüki Nagy-uradalom volt. Mellette nemesi kisbirtokok és jobbágyföldek terültek el. A falut ma is szépen művelt, jó minőségű termőföldek övezik. A mezőgazdaság mellett jelentős szerepe volt a szőlészet-borászatnak a település életében: a somlói borvidékhez tartozó Kis-Somlyó szőlőhegyén évszázadok óta jelentős számban találni hetyei illetőségű birtokosokat. Korábban jelentős szőlőművelés folyt a bekenyi domboldalon is: itt is a Felsőbüki Nagyok bírtak a legnagyobb birtokkal.
A vasútépítés kikerülte a települést, legközelebbi állomása hat kilométerre található, a szomszédos Bobán. Posta és telefon 1930 óta van, a villamosítás alig fél évszázada, 1952-ben, érte el Egyházashetyét. A menetrend szerinti autóbuszjáratok Celldömölkre és Jánosházára 1958 óta járnak. Jó minőségű vezetékes ivóvizet több mint két évtizede használhatnak az itt lakók.
Érdekes módon változott a település vallási összetétele: a katolikus lakosság a mohácsi vész után evangélikus lett, majd – a herényi Gotthard család birtoklása folytán – ismét a katolikusok kerültek túlsúlyba. A hetyeiek mellett itt keresztelték Kissomlyó, Borgáta, Alsó- és Felsőkáld, Kis- és Nagyköcsk, Kemeneskápolna, Alsó- és Felsőmesteri újszülötteit is.
A ma alig négyszázötven lelkes település lélekszáma fénykorában meghaladta a hétszázat, de akadt történetében olyan időszak is, amikor alig lakták kettőszázan. A XIX. század második és a XX. század első felének létszámingadozása félszázon belül volt. Ennek magyarázata az, hogy a településen élők megélhetésének forrása a szilárd gazdasági alapokkal rendelkező nagybirtok volt. Az e nagybirtokból származó jövedelem tette lehetővé, hogy a polgárosodás idején Felsőbüki Nagy Sándor alapítványt tegyen „Kemenesalja szenvedő népének” közkórház építése céljából a mai Celldömölkön.
A XX. század háborúi megmozgatták az itt élőket, sokuk nemcsak helyt állt, életét is feláldozta hazájáért. A második világégés alatt lengyel menekülteket fogadott be a falu, majd rövid időre a menekülő horvát nagykövetség kvártélyozta be magát a kastélyba. A családtagok elvesztésén túl a legszemélyesebb, legnyersebb háborús élményt már részben békeidőben kellett megtapasztalniuk a helybelieknek: a szovjet politikai rendőrség ideiglenes deportáló és „repatriáló” tevékenységét, amelynek keretében az ukrán nemzetiségű hadifoglyok, kényszermunkások vallatása, szelektálása és likvidálása folyt.
A kommunizmus évtizedei alatt az egykori cselédszármazású családok lassú, de biztos gyarapodásnak indultak. Ezzel párhuzamosan megindult az elvándorlás is az ország iparosított részei felé, olyan lakosságszám-csökkenést indítva el, amelyet máig nem lehetett megállítani. Mezőgazdasági szövetkezetet csak többszöri nekifutásra sikerült szervezni. Üzem, szennyező ipari tevékenység máig nem létesült a településen és környezetében.
A Berzsenyi-kultusz, a kultúra, az oktatás, művelődés mára meghatározóvá vált a település életében. A hagyományok ápolása mellett fontos, hogy a falu őrzi és működteti kulturális és szociális intézményeit: van óvoda, általános iskola, háziorvos és védőnő. Egyre többen vesznek részt a civil szervezetek, csoportok életében.
Az 1968 óta hasznosított, Hetyétől jó kőhajításnyira található borgátai termálfürdő az utóbbi évtizedekben átformálta a kistérség életét. A festői táj, a Kis-Somlyón termelt harmonikus, szép borok és a jó vizű fürdő egyre több hazai és külföldi polgárt csábít arra, hogy teljesen vagy részlegesen letelepedve itt élje le életét, itt találja meg az összhangot a természettel.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi