Szőlő, nád, hal

Full text search

Szőlő, nád, hal
Elterjedt nézet a rómaiakkal kapcsolatban, hogy ők telepítették ide az első szőlőtőkéket. Egyelőre ott tartunk, hogy magot már találtak a régészek, de rómaiak előtti időkből és Rákostól nyugatra. Hacsak… Egy paraszt a harmincas években kő gyerekkoporsóra bukkant. Bevitte az iskolába. Később megállapították, hogy a római korból való. Mondják, hogy szőlővenyige is volt benne.
A folytatásról oklevelek szólnak. Azok a soproniak – tudjuk, hogy nem voltak kevesen –, akiknek szőleje volt a Rákosi-hegyen, a püspök várnagyának évről évre hegyvámot kellett hogy fizessenek. Vita ebben azért keletkezett, mert a rákosi mérő négy pinttel nagyobb volt a soproninál.
A rákosi várnagyok persze igyekeztek az ő mérőjükkel mérni a dézsmát, a soproniak ebbe viszont nem mentek bele. Pont úgy került az ügy végére, hogy Benedek püspök 1440-ben – ezúttal a város pártján – esküt vett három előkelő és három kevésbé előkelő soproni polgártól, hogy ugye mindig is a kisebb soproni mérővel szedték tőlük a hegyvámot. Ennek volt is alapja, mert még Kálmán püspök mondta ki 1345-ben az embereinek szóló rendeletében, hogy a falu területén fekvő vagy újonnan telepített szőlők után nem szabad nagyobb űrmértékkel beszedni a hegyvámot, mint amilyennel a soproniak fizetik általában a dézsmát.
Az 1587. június 15-én kelt összeírás Rákos kastélyának összes pincéjében 57 borosedényt talált, benne 438 urna – Mollay szerint magyarul akó – új- vagy óborral. Hol voltak a szőlők? A területnyerés egyik formája: a jobbágyok erdőt irtottak, s ezekre az irtásföldekre szőlőt telepítettek. Ezt jól példázza az 1848. évi választói névjegyzék, amelyben a 116 név mellé 14 esetben került a választói képesség alapjaként „szőlő és irtás”. Márpedig ezek nem terjedhettek messzebbre, mint Rákos évszázadokon keresztül nagyjából azonos határáig.
Régi szőlőkről szólnak a régi dűlőnevek. T'schány – vagy Csányi – krónikájában szerepel a falutörténet kapcsán már említett Katzendorfer-dűlő. Más helyen az Unter Sauer Brunner Weingarten, a fölötte levő kisebb Wald Sauer Brunner Weingarten és a Creuz Weingarten fordul elő a rákosiak Sopronnal való határvillongásaiban. Az első a mezővárostól északra, a többi délre található.
A szőlőt kézi erővel művelték. Erről árulkodik a parcellák rendkívüli keskenysége. A szántók azért voltak szélesebbek, mert az eke fordulására is gondolni kellett. A bor minősítése a kereskedelemben történt: a fogyasztók jónak értékelték a Morvaországba, Csehországba vagy Sziléziába szállított italt. Vitték is bőven.
A Helytartótanács érdeklődésére a megye a rákosi borokat a minőség szerinti három osztályból, a soproni és a ruszti után, csak a harmadikba sorolta. 1845-ben 2480 csöbör – egy csöbör vagy cseber legalább 42 liter – szőlő termett, ami a városokat nem számítva a középmezőnyben biztosított helyet a mezővárosnak. Egyébként a rákosi szőlőnek országos híre volt a XIX. században.
Bármennyire is meglepő: a soproni borvidék hagyományosan fehérbort állított elő. A vörösbor csak a XIX. század során kezd előrenyomulni, s a század végétől uralkodóvá válik. Nem véletlenül.
Mint a viharfelhő az ég alján, megjelenik az alispán 1887. évi jelentésében a szó: filoxéra. 1888-ban már arról kell beszámolni, hogy felütötte a fejét a ruszti és szentmargitbányai szőlőkben. Szénkénegezéssel próbáltak védekezni ellene, s a kivágott tőkék helyére az ellenálló amerikai fajtát telepítették. Egy évtized múlva már rohamos terjedéséről írnak, s arról, hogy nincs hathatós ellenszere. A peronoszpóra ugyancsak károsítja a szőlőket, arra azonban hatással van a permetezés.
1910-ben viszont már ismét élénk borkereskedelemről olvashatunk. Nagy a kivitel Ausztriába és Németországba, az árak pedig meghaladják az 1892. évieket is, pedig akkor a filoxéra miatt nagyon magasak voltak. A Fertő vidékén az újbor hektoliterje 64-72 korona. Nagy riválisa az olcsó olasz bor, behozatala ellen kellene tenni valamit – mondogatják. A korona 1900. január 1-jétől 1926. december 31-ig volt érvényes fizetési eszköz. Egy korona egyenlő száz fillérrel. Két korona az induláskor egy osztrák értékű forintot ért.
A szőlő több évszázados gyakorlattal kialakított művelési módját és a minőségi bor előállítását fenyegette a megszűnés veszélye a dolgos gazdák 1946. évi kitelepítése után. Az új telepesek az ősrégi hagyományok szerinti szőlőművelőket becsmérelték azért, mert szalmával meg sással kötik meg a szőlőt, és nem dróttal, pedig az négy-öt évig elég lenne. Nem volt fogalmuk arról, hogy évente vissza kell vágni a szőlőt.
A szakértőket kétségbeejtő helyzet csak nagyon lassan javult. 1961–1980 a környék szőlészetének és borászatának aranykora. Ennek sajnálatos vége a téeszek felbomlásával és a kárpótlás okozta hanyatlással következett be. Az egyik tanulmány szerint: „A mai kárt nagyobbra tehetjük, mint az 1946-os kitelepítés utánit.”
Valami mégis elindult a legújabb időkben. Talán-talán megint sikerül feljebb kapaszkodni. Egy adat az 1999. február 16-i helyzetről: Fertőrákos határában 135,5 hektár a megművelt szőlő, az ottani megművelt terület 6,2 százaléka. A soproni borvidék területe viszont 1715 hektár, ez az egész megműveltnek átlagosan 5,4 százaléka.
No de nemcsak borból él az ember. Vagy igen? Ami a borivást illeti, mivel gyakorlatilag mindenkinek volt sajátja, itták tisztességgel. Naponta akár több litert, viszont a munkában ezt feldolgozta, kiizzadta a szervezetük. Kevesen váltak alkoholistává. Megemlékeznek valakiről, aki abba betegedett és halt bele, hogy áttért a borról a pálinkára.
Régen kevés szerszámot használtak. Ásó, különféle kapák, kis fejsze és metszőkés kellett ahhoz, hogy a hagyományos művelés különböző fázisait elvégezhessék. Az errefelé dolgozó gazdák a Conrád Lajos-féle 1819-ben megjelent könyvben leírtakat követték. Szüret után az első a karók kihúzása és tárolása, aztán a felásás, tavasszal a metszés. Sopronban és környékén különleges módszerként a meghagyott szálvessző végét fél méterre a tőtől földbe dugták. Minden részletre kiterjedő évszázados megfigyelés az alapja ennek az ívművelésnek, mert az akkor már képződött rügyre vigyázni kellett.
A kis fejszével földbe vert karóhoz az előbb említett szalmával kötözték a vesszőt. Ezt a munkát még kétszer ismételték meg. Nem volt mindegy, hogy a három szalmaszál hova került. A karó fölé nőtt vessző végét ollóval vágták le. Nyár elején a kártevők ellen hadakoztak. A permetezésnek is megvolt a maga ideje. És az anyaga. Krißanitsch József a megbízható rézgálicot emlegeti krónikájában. Általában két kilogrammot számít egy hektoliter vízre. A szüretkor sok segítség kellett, hogy ne tartson a fagyokig. Ugyanis aránylag későn – október vége felé – fogtak hozzá.
A környék különlegessége, hogy nem látni a szőlőkben pincét és présházat. A lakóházak pincéibe szállították a termést a szekereken lévő nagy kádakba öntve a vödrökbe szedett fürtöket. A must erjedése a következő fokozat: a murci, majd az újbor kezelése nemcsak nagy szakértelmet, hanem bizonyos anyagi javakat is kívánt. Szegény ember ugyanabban a pincében tartotta egyéb terményeit is, amelyek rothadása kihatott a bor minőségére.
Eladásának igen jellemző módja volt ezen a vidéken a termelői borok váltott kimérése. A Buschenschank fogalma nem egész évre érvényes jog, hanem szüret táján meghatározott időben és egymást váltva gyakorolhatták a termelők. Az ehhez szükséges hosszú asztalokat, padokat egymásnak adogatták, hogy azokat a parasztudvarokon elhelyezve oda invitálják a szomjas emberek hadát. A kapu fölötti, fenyőágból hengeredő cégér fehér vászoncsíkja jelezte, hogy fehér-, vörös vászoncsíkja pedig, hogy vörösbor kapható odabent. Ujjnyi hosszú szalmakeresztet akasztottak mellé, ha óborral is szolgáltak. A palackmérésnek palack vagy kulcs volt a jele. A kékfrankos, a zöld veltelini és a tramini ma a legfontosabb rákosi borszőlőfajta.
A domboldalak aranyló fürtjei közül lefelé haladva a végtelen nádasokba téved az ember. Ez a második legfontosabb növény ezen a tájon. Nem árt tisztázni, hogy a Fertő nádasa csak a messzi városból „nádas”, a Halászkunyhó körüli lápréteken a sás terem. A beljebb akár négy méterre is megnyúló nád silányabbja takarmánynak, különösen zölden, igen jó, mert cukortartalma miatt a tehenek kedvelik, s megnő a tejük mennyisége, zsírjának százalékaránya. A nádmezők víz felőli szélein burjánzik a káka, amelyet a háziipar hasznosít a gyékénnyel együtt. Ismert szobadísz a gyékény termése, a barna henger alakú „buzogány”.
Az 1912. évi alispáni jelentésben olvasható, hogy Rüll Pál cége másfél évtizeddel korábban telepedett le Eszterházán, ma Fertőd, hogy a fertői nádat stukatúr- – mennyezetvakolat megtartására való – nádként, illetve részben tisztított nádként exportálja. „Legújabban” új termékkel jelentkezett, mégpedig a nádszövettel. Ez a favázas szerkezet a betonépítéshez használható zsaluzat, a vasbeton felületen a nád lenyomatával. A cég volt a Fertőszentmiklósi Nádgazdaság mai üzemének elődje, tehát a fertőrákosi nád feldolgozója is.
Mostanság november közepétől március végéig aratnak vágó- és kévekötő-gépeikkel. Egy ilyen kéve 60-62 centiméter kerületű nádnyaláb. Évente két-három millió az eredmény. Ma már csak elenyésző mennyiségű stukatúrnádat készítenek, a termékek túlnyomó része megoszlik a jó hőszigetelő tetőfedő nád, díszítőelemként vagy térelválasztónak használt sűrű szövet és a kertészetben is kedvelt nádlemez között.
1929. augusztus 30-tól szeptember 2-ig hatalmas tűz pusztított a Fertőn. A magyar rész nádasa Fertőrákos déli végétől a levezető Hanság-csatornáig három napig égett. Vörös volt az égbolt a tó fölött. A nád gyökerei mellől bugyborékoló metángáztól még hetek múlva is fel-fellobbant a láng. Az évek óta meghagyott nádtövek alapos kiégése haszonnal járt az új sarjadék növekedésére – kisebb területeken máskor is gyújtogattak –, de az egész állatvilág számára katasztrófa volt, hiszen elpusztultak a költőhelyek és fészkek.
A nádat azelőtt csak késő ősszel aratták, amikor egyéb mezei munkákon már túl voltak és az első fagytól a nád elvesztette a leveleit. Két módja volt az aratásnak. Amíg a tó vize nem fagyott be, nem tehettek egyebet, csónakról kihajolva a víz alatt vágták le a szálakat, hogy minél hosszabbak legyenek. Ez azzal járhatott, hogy az ember ruhája a napi munka végére mellig átázhatott. Reuma gyötörte a vágókat egészen a bénulásig. De hát nem mondhattak le a keresetről.
A nádhoz oda kellett férni. A hatalmas nádfelületet kanyargós keskeny csatornák szabdalták kisebb területekre. Ezeken a csatornákon nem lehetett akármilyen csónakkal közlekedni. És visszafelé a sokszor tíz kilométeres úton a 40-42 kéve napi teljesítménnyel annyira megtöltötték a csónakot, hogy evezésre nem lett volna hely. A csatorna keskenysége miatt sem.
Az idők folyamán különleges járműveket alakítottak ki a különleges célra. A hat méter hosszú, nehézkes faalkotmányokat – német szóból: cüllnik – csakis a 3,5 méter vagy annál is hosszabb farúddal, vagyis stánglival lehetett „csáklyázni”, mozgatni. A ladikot a végében álló stánglizó egyszerre kormányozza, löki előre és egyensúlyozza. Megtanulásában évek alatt jutottak odáig, hogy a többiek elismerően csettintettek: a csónak nem áll keresztbe, hanem egyenletesen és egyenesen halad előre, anélkül, hogy cikázna, lökődne a partok között, s ráadásul az emberen nem látszik az erőfeszítés.
A nádvágás másik módja a jégen alkalmazható. Elővették a tolóvasat, azzal vágták a nádszálakat. A feleség közben „hullámokba” rakta a learatott nádat, naponta ketten kétszáz egyméteres kerületű kévét kötöttek össze nádkötéllel. A biztos járás végett mászóvasat erősítettek a csizma alá. A kévéket kézi szánkóra rakták, és igyekeztek még aznap átadni az átvevőhelyen. A sietség oka a félelem az esetleg betörő hirtelen melegtől, amely megolvasztja a jeget, s elsüllyeszti, tönkreteszi a learatott nádat. A fagy általában két-három hétig tartotta a tó jegét.
Ha a kéve háromszögletes volt, csak egyharmadát tette a kerek méteres kévének. Annyit is ért. Az értéktelen nádat alomként használták az istállókban, sőt elterítették erózió ellen a dombos földeken.
Joseph Adalbert Krickel 1829-ben tapasztalta, hogy a tó környékén sok a halászkunyhó, ezeken feliratok jelzik, hogy régebben nagyobb volt a halállomány. Állítólag azért fogyatkozott meg, mert sósabb lett a víz, bár „most is” foghatók elsősorban pontyok, aztán csuka és harcsa. No és „egyéb”. A nagy kiterjedésű nádasokban pedig vadludak, vadkacsák, szalonkák gyakoriak.
Ennek megfelelően a Fertő partján kialakult községekben nagy hagyománya volt a halászatnak. Rákoson a rákászatnak is. Sok volt a patakban, vitték is a püspök konyhájára. Most már maguknak vihetnék, ha nem lenne védett állat.
Nem halászhattak akárhol. Aki a kijelölt parcellákon belül gyakorolta, köteles volt péntekenként a böjti ebédhez két libra, magyarul font, azaz 56 deka halat beszolgáltatni az uradalomnak, ezen túl azt tett a zsákmánnyal, amit akart. Ezt az 1656. évi előírás módosította. Immár évente három mázsa csukát és hét mázsa pontyot követeltek a halászoktól. A rákosiak a zsákmány egy részét a soproni piacon adták el. Ezt soproni iratokból már 1490-ből és 1514-ből tudjuk, s fénykép bizonyítja az 1930-as évekből.
A régi halászcsaládok leszármazottjainak nem volt földjük. Főfoglalkozásuk a halászat. Bandákba, kötésekbe, újabban brigádokba tömörülve űzik. Azok, akiknek van ugyan földjük, de abból nemigen tudnának megélni,
a kishalászok. Egyedül próbálkoznak. Vannak továbbá olyanok, akiknek ez csak szórakozás, legfeljebb némi zsebpénz szerzése.
A legnagyobb fogásnak 1927-ben örülhettek. Itt és a környéken el sem tudták adni. Szerencsére az osztrákok minden mennyiséget megvettek. Különleges halszállító gépkocsikon vitték az élő halat Bécsbe éjszakánként, hogy kora reggel már árulhassák a piacokon. Az 1200 mázsa teljes meny-nyiségből 130 volt a ponty, 200 a compó, 270 a kárász és 140 a csuka. 1924–1927-ben a vízállás aránylag magas volt, Fertőrákosnál ötven-hatvan centiméter. Hanem aztán bekövetkezett az 1928-29-es kemény tél, amikor a tó magyar része teljesen befagyott. A halpusztulást az egész Fertőre vonatkoztatva negyvenszázalékosra becsülték. Tanulság: a tó sekélysége miatt nem mondható ki semmiféle törvényszerűség sem a halállomány összetételére, sem a mennyiségére. Ma a halakat telepítik, sajnos nem mindig sikerrel.
Különös módon jutottak télen halakhoz. Amíg a jég nem volt vastagabb tíz centiméternél, fejszével harminc-ötven centiméteres lyukat vágtak bele, erre botot fektettek. Arra kötve vékony zsinóron úszott a csalétek, egy kis kárász. Így csak ragadozó halakra tehettek szert. A kárászt meleg forrásnál felállított varsa segítségével fogták. Létrát fektettek a jégre, hogy ne szakadjon be, mikor a tele varsát kihúzzák. Az iszapból felbugyborékoló metángáz néha még a vastagabb jeget is megolvasztotta. Ott az oxigént kereső halak tömege gyűlt össze, még ki is ugráltak. Begyűjtésük ünnepnapnak számított a lakosság számára, mert fizetség nélkül lett az övék a zsákmány.
A Fertő sajátossága, hogy a hirtelen támadt szél átfújja a vizet a másik oldalra. A halak nem tudják követni az áramlást, benn maradnak mélyedésekben, pocsolyákban, még a hátuk is kilátszik nagy vergődésükben. Ilyenkor aztán annyi halat lehet fogni, hogy még a disznókat is azzal etetik.
Általában sekély vízben a lefelé fordított kosár formájú nyeles eszköz, a tapogató segít. Kőkorszakinak mondják, mindenesetre régi alkalmatosság a kürtő. Fonott, majdnem kerek alaprajzú fal nádból vagy bodzavesszőből, két terelőfallal. A hal beúszik, de kifelé fordulni már nem képes. Használták még a tölcsérszerű darabokból akármeddig növelhető varsafalat, amelyet – karókhoz kötve – a szél irányára ferdén kellett felállítani. Az élő hal szállítása tartályokban történt, amelyekbe jeget raktak, rá forrásvizet engedtek. A szállítmánynak három-négy napig semmi baja sem lett.
A kishalászok hátkosárban vitték a soproni piacra a halat is. Voltak asszonyok, akik a fejükön egyensúlyozták a húsz-harminc kilós kosarat. Hogy ne nyomja túlságosan a fejüket, kolbász formájúra tekerték össze a kötényüket, majd csigavonalba hajtogatták, s ezt tették a kosár alá. A fényképen az 1875-től 1946-ig élt Wilfing Teréz fertőrákosi asszony fején a kosár. Most éppen szőlővel tele.

Ehrenreich Terézia és Katalin 1910 körül

Puttonyosok (Angyalfi Andor felvétele, 1930 körül)

Szüret (Angyalfi Andor felvétele, 1930 körül)

Bormérés – Buschenschank – az 1930-as években (Angyalfi Andor felvétele, 1935 körül)

A Rákos-patak torkolata (Hárs Olivér felvétele)

Kévékbe kötött nád a Halászkunyhónál (Angyalfi Andor felvétele, 1931)

Nádaratás régente (1966 előtt)

Tolóvas nádaratáshoz (Krizanits Ferenc rajza)

Kézi szánkó nádaratáshoz (Krizanits Ferenc rajza)

Fertőrákosiak a soproni halpiacon 1930 körül (Angyalfi Andor felvétele)

Csatorna a nádasban varsával (képeslap 1930 körül)

Halász munka közben (1930-as évek)

Wilfing Teréz kosárral a fején (1930-as évek)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi