A Tisza–Maros szögében

Full text search

A Tisza–Maros szögében
A két település – a hol közösen, hol saját jogán élő Földeák és Óföldeák határa – a Körös–Tisza–Maros közén a Maros hordalékkúpját foglalja el. Talaja, domborzata, vízrajza és időjárása minden időben rendkívül jó lehetőséget biztosított letelepedésre és lakókörnyezet kialakítására.
Földeák a Tisza–Maros szögében, a Makót Hódmezővásárhellyel összekötő út mentén fekszik, Szegedtől északkeleti irányban. Az út már a középkorban fontos hadi és kereskedelmi útvonalnak számított a csanád–csongrádi régióban. A településen áthalad a két várost összekapcsoló vasútvonal, állomásai közül az egyik a földeáki.
A mai Földeák a Tisza és a Maros áradásai következményeinek szülötte. A két folyó a XIX. század első felében több, egymást követő évben elöntötte a határt, és az akkori földeákiak – a mai óföldeákiak elődeinek egy része – látva értékeik folyamatos pusztulását 1846-ban a költözés mellett döntöttek. Ekkor települtek meg a falu jelenlegi helyén.
Óföldeák Földeáktól nyugat-délnyugati irányban, attól mintegy öt kilométerre fekszik. A falut – bekötőút segítségével – szintén a makó–vásárhelyi útról lehet megközelíteni. A település mérete mind területét, mind lakói számát tekintve mintegy negyede Földeákénak.
Mindkét falu a Körös–Tisza–Maros-köz békés–csanádi-löszhát részén helyezkedik el. A községekhez tartozó földek minőségi összetételében bizonyos eltérések tapasztalhatók. Míg Földeák tisztán az említett löszháton fekszik, addig Óföldeák nyugati határa alluviális, folyó menti területhez, a hajdani Batidai-mocsarakhoz tartozik.
A batidai mocsaras, lápos terület a Tiszából nyerte folyamatos vízutánpótlását. A XIX. század folyamszabályozási munkálatai következtében azonban ez a lápos, szinte az egész évben vizekkel borított terület folyamatos arculatváltozáson ment keresztül. Először a Návay család támogatásával végeztek a község lakosai mentesítési munkákat. Miután 1846-ban Tiszadobnál megkezdődött a Széchenyi és Vásárhelyi nevéhez fűződő folyamszabályozás, amelynek részeként a víz állandó mederbe terelése megszüntette a mocsarak utánpótlását, Óföldeák számos megművelhető új földterülethez jutott. Talán ma már elképzelhetetlen, de a XIX. század első harmadáig, ha az időjárás csapadékosra fordult, még Szegedre is csak vízi úton lehetett innen eljutni.
A folyókhoz közelebb eső területeket rétségnek, a tőlük távolabbiakat mezőségnek nevezi a szakirodalom. Mind a löszháti, azaz a mezőségi, mind az öntési, azaz a rétségi vidék kiválóan alkalmas mezőgazdasági hasznosításra, földművelésre és állattartásra egyaránt. Az intenzív talajjavító munkálatok bevezetése előtt a lakosság hosszú évekig folytathatott termelő tevékenységet a föld kimerülésének veszélye nélkül. A talaj jó termőképességű, az ország legjobb termőföldjei közé tartozik. A sötétbarna mezőségi talaj szerkezete morzsalékos, humuszrétege néhol meghaladja az egy métert, fokozatosan megy át az altalajba. Kémiai tulajdonságát tekintve enyhén savas, Ph-értéke 7,2–7,3 között mozog. A földek kiváló minőségét jelzi, hogy értékük húsz és negyven aranykorona között ingadozik.
A község domborzata a tipikus alföldi földfelszín vonásait tükrözi. A térképeken és a valóságban egyaránt szinte tökéletesen sík felületet mutat. Nagyon kevés a tájékozódást elősegítő természetes tereptárgy. Ezek minden időben fontos szerepet töltöttek be, hiszen a birtokok határait hozzájuk viszonyítva határozták meg. A néhány méterrel a felszín fölé emelkedő halmok nevet kaptak, és a környező földeket ezek alapján azonosították (például: két-halmi-, máma-halmi földek).
Földeák vízrajza kedvez az itt élőknek. Az Arad–Hegyalja felől északi és nyugati irányban lejt a földfelszín, ezért a hegyekből induló felszíni és felszín alatti vizek ebbe az irányba törekednek. A tíz-tizenkét méter vastag löszhát és az alatta húzódó agyagos vízzáró réteg miatt az iható, tiszta víz már nyolc-tíz méteres mélységben megtalálható. Ráadásul Földeákon folyt keresztül a Körös–Tisza–Maros-köz egyetlen folyója: a Maros fattyúága,
a Szárazér. Mint ahogy a neve mutatja, a kis folyó a XIX. századi folyamszabályozásokig csak csapadékos periódusokban telt meg vízzel. Az Arad melletti Holt-Marosból indult, és Földeáktól északnyugatra a Batidai-mocsarak vízrendszerébe torkollott. Az 1880-as éveket követően a Maros kanyarulatainak levágása és állandó mederbe terelése után a Marosból kiszakadó Szárazér vizét mesterségesen szabályozzák.
Az olyan szeszélyes folyók, mint a Tisza vagy a Maros, igen gyakran megkeserítették a mellettük élők sorsát. A folyószabályozásokig minden évben rendkívüli erőfeszítéseket igényelt a földeákiaktól, hogy az áradásoktól megvédjék életüket és értékeiket.
A település éghajlata kimondottan jónak minősíthető. Érvényesül a kontinentális jelleg. A január a leghidegebb, a július pedig a legmelegebb hónap. Az éves középhőmérséklet 11 Celsius-fok, a januári –2 és –3 Celsius-fok között, a júliusi 22 Celsius-fok felett van. Mezőgazdasági terület lévén a legfontosabb mutató a tenyészidőszak hőmérsékleti értéke. A nyári félév átlagos értéke meghaladja a 18 Celsius-fokot. Földeák az ország legnaposabb települései közé tartozik. A napsütötte órák száma meghaladja az évi 2050-et, a nyári időszakban az égbolt túlnyomórészt napos.
Az éghajlati tényezők közül egyedül a csapadék mennyisége és éves eloszlása nem kedvező. Az évi csapadék mennyisége 550 és 600 milliméter között mozog, ráadásul a Földeáktól északra eső földek már átesnek az évi 500–550 milliméter közötti sávba. Ez a csapadékmennyiség még éppen elégséges a mezőgazdasági termeléshez, amennyiben eloszlása éves szinten egyenletes. Sajnálatos folyamat, hogy a legfontosabb időszakban – áprilistól szeptemberig – egyre kevesebb csapadék hullik. Míg 1900 és 1950 között, ötven év átlagában a tenyészidőszakban 300–350 milliméter csapadék esett, addig napjainkra a rohamosan iparosodó világ környezetromboló hatásának tulajdonított globális felmelegedés hatására ez az érték már alig éri el a 250–280 milliméteres mértéket.
A száraz nyári időszak miatt gyakran sújtja aszály a mezőgazdasági termelőket. Földeák történetének legsúlyosabb aszályos éve az 1863. volt. Ebben az évben lényegében nem termett semmi, hiszen már a tavaszi vetési munkákat sem tudták elvégezni, olyan nagy volt a csapadékhiány. Bár nem is kell ilyen távolra visszatekintenünk, hiszen az idei, a 2000. évben is több mint három hónap telt el számottevő eső nélkül.
A megtelepedést a szomszédsági tényezők ugyancsak elősegítették. A két falu három nagyváros viszonylagos közelségében fekszik, a terményeiket értékesíteni kívánó gazdák lovas kocsival egynapi járóföldön belül piacot találhattak Makón, Hódmezővásárhelyen vagy akár Szegeden, amely szerencsés helyzet hosszú távra nyújt biztos alapot a két falunak: Földeáknak és Óföldeáknak az életéhez.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi