Újra szabadon, magyarként

Full text search

Újra szabadon, magyarként
A magyar kormány 1938. szeptember 22-én jegyzéket intézett Prágához, amelyben a kárpátaljai magyarlakta területek visszaadását követelte. A Münchenben az előző hónap 29-én angol, francia, német és olasz részvétellel tartott négyhatalmi konferencián arról döntöttek, hogy Csehszlovákiától a szudétanémetek által lakott területek Németországhoz kerülnek. Október 1-jén a magyar kormány újabb jegyzékben szólította fel Prágát, hogy a müncheni egyezményben előírtak szerint azonnal kezdjen hazánkkal közvetlen tárgyalásokat, és a felvidéki-kárpátaljai magyarságnak adjon önrendelkezési jogot. Ezt a folyamatot igyekeztek erőszakos eszközökkel meggyorsítani az úgynevezett rongyos gárda csapatai, amely csoportok volt nyugat-magyarországi felkelőkből és önkéntes tartalékos tisztekből alakultak. Az egységek október 5-én kezdtek átszivárogni az országhatáron Kárpátaljára, és szabotázsakciókat hajtottak végre. Vasúti berendezéseket, vasút-, telefon- és távíróvonalakat, hidakat robbantottak fel, és felvették a harcot a csehszlovák katonasággal. Összesen 996 fő vett részt az akcióban, hat századba tömörülve.
Csak az első század haditetteivel foglalkozunk, mert ennek tevékenysége érintette Gát térségét. A 98 fős alakulat október 9-én éjjel harc nélkül csúszott át Tarpánál a magyar-csehszlovák határszakaszon. Egyik raja Nagyborzsova állomáson elfoglalt egy katonavonatot, melynek mozdonyát felrobbantották. A rongyosok – akikhez harminc környékbeli magyar férfi is csatlakozott – ezután a hegyekbe húzódtak. Este indultak útnak, egész éjszaka gyalogoltak, és Gát mellett áttörve a Szernye-mocsáron reggelre a Dercen melletti Nyíres-erdőbe értek. Három derceni legény hordta nekik titokban az élelmet, de az egyik gáti boltos feljelentette a rongyosokat a hatóságoknál. Ezután a környékbeli cseh csendőrök, két katonai kerékpáros zászlóalj és egy harckocsiszakasz három oldalról bekerítette a századot, amely három részre szakadva igyekezett kicsúszni a gyűrűből. Két csoportnak sikerült áttörnie, a harmadiknak nem. A harminckét felkelő kikényszerült a fák közül a mezőre, és Esze Jánosnak, a kuruc Esze Tamás ükunokájának a vezetésével az összetűzésben súlyos veszteségeket okozott a megszállóknak.
A következő napok harcaiban a rongyosok közül tizenöten elestek. Négy rongyosgárdistát a Gát, illetve a Gút melletti erdőkben fogtak el a cseh csendőrök, közülük kettőt a helyszinen agyonlőttek. A másik kettőt a gáti csendőrőrsre hurcolták kihallgatásra, ahol halálra kínozták őket. Az egyiknek a karját két deszka közé kötötték, s mert ennek ellenére sem vallott, a kezét lefűrészelték.
Az 1938. november 2-i első bécsi döntéssel – mikor Csehszlovákia déli, mintegy 650 kilométer hosszú, 11 957 négyzetkilométer területű magyarlakta sávja újra egyesült Magyarországgal – a falu is újra az ország része lett. A Felvidék legkeletibb, tiszaháti-dél-kárpátaljai, 1896 négyzetkilométer területű részére – Ungvár, Munkács és Beregszász városába és környékükre – a magyar katonai alakulatok a bécsi döntést követő héten vonultak be.
A cseh hadsereg kivonásával november 10-én megszűnt az alföldi sáv két évtizedes csehszlovák megszállása, és a munkácsi vár kazamatáiba zárt magyar és rutén politikai foglyok is visszanyerték a szabadságukat.
A bevonuló magyar hatóságok a közintézmények működését napok alatt újraindították, ezek között – Gáton is – elsőként a postahivatalt nyitották meg. A katonai hatalomátvétel után rövid ideig – 1938. november 16–21. között – ideiglenes, számozott gumi pótbélyegzőt használtak. Magyar koronás címerük nem volt azonos rajzú, köriratuk: Magyar Kir. Posta, alul a hivatal száma, esetünkben 243, a gáti postáé. A bélyegzések általában ibolyaszínűek voltak. Ezután vezették be a koronás, vonalkázás nélküli pántos körbélyegzőt, amely 1944 végéig volt forgalomban. A gáti hivatalt a Sátoraljaújhely-Beregszász közötti postajárathoz kapcsolták, pénztárának ellenőrző száma 1126.
Röviddel a visszacsatolás után, 1938. december 15-én népösszeírást tartottak, az ott élőket anyanyelvük alapján lajstromozták. Bereg és Ugocsa közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyében 133 079 főt találtak, akik közül magyar 86, rutén 10,6, német 2,6 százalék. Az e megye munkácsi járásában fekvő Gáton ekkor 2217-en laktak, anyanyelvi megoszlásuk: magyar 2013 fő (90,8 százalék), rutén 199 (9,0 százalék).
A falu közigazgatási viszonyairól és társadalmi szerkezetéről fontos információk találhatók a Központi Statisztikai Hivatal 1939-ben megjelentetett, A visszacsatolt Felvidék és Ruténföld címtára kiadványában. Gát – közlik a falu korábbi, cseh nevét is: Hat’ – lakossága ekkor összesen 2217 fő, a közigazgatásilag hozzá tartozó Csikósgorondon 182, Nyárasgorondon 122 személy lakott. A település hivatalosan kisközség, Bereg és Ugocsa közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegye munkácsi járásában fekszik. Területe 6513 katasztrális hold, a házak száma 369. Körjegyzősége, postahivatala és csendőrőrse helyben. A község a beregszászi törvényszékhez, járásbírósághoz, közjegyzőséghez, postaigazgatósághoz és a munkácsi adóhivatalhoz tartozik. Gát telefonját a munkácsi posta kapcsolta a 2244-es számon, a falu vasútállomása és utolsó távírdája Beregszászon működött. A vendégforga-lomról a következő adatokat közli a címtár: a falu síkságon, 113 méter magasan fekszik a tengerszint felett. Gyógyszertára nincs, a legközelebbi patika tizenöt kilométerre, Munkácson található. Vadászat: a község területéből ilyen célra kétezer katasztrális holdat a Beregszászi Vadásztársulat bérel. A legközelebbi benzinkút és gépjárműjavító Munkácson volt, a vasútállomás szintén, tizenhárom kilométerre. Gáton a Beregszász–Munkács közötti autóbuszjáratnak megállóhelye volt.
Bereg-Ugocsa vármegye és a (kárpátaljai-ruténföldi) beregi közigazgatási kirendeltség vitézi székének hivatalos helyiségében, Munkácson 1939. augusztus 15-én tartották az első beregi vitézzé avatást. Az ünnepségen vitéz tiszaújhelyi Ujhelyi Károly ezredes, vitézi székkapitány előtt a vitézi rend hét új tagja – köztük Nagy Kálmán (1890–1948) volt tartalékos őrmester, földműves, gáti lakos – tette le az esküt. A vitézi címmel kitüntetett férfi az első világháborúban szerzett érdemeket, és avatásának idején tizenhat katasztrális hold földön gazdálkodott.
A Bereg vármegye ismertetője című kiadvány szerint 1940-ben Bereg-Ugocsa közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegye – székhelye Beregszász – 144 tagú törvényhatósági bizottságában Gát község lakosságát Fekésházy Sándor földbirtokos és Münster Tibor gazdasági intéző képviselte. Az 1942. évi országos tiszti cím- és névtár szerint ebben az évben a községben Árkossy Sándor a körjegyző, akihez a falun kívül Kisgút és Nagygút is tartozott, a jegyző doktor Simig László. Az 1944. évi hasonló kiadvány pótfüzetében a körjegyző még Árkossy volt, de a jegyzői posztot már Orosz András töltötte be. A Gáthoz közigazgatásilag rendelt falu neve viszont már Kétgút: a két szomszédos települést 1942-ben hatóságilag egyesítették. Az 1941. évi újabb magyar népszámlálás szerint Gáton összesen 2240 lakost írtak össze, akik közül 1990 lélek (88,84 százalék) magyarnak vallotta magát. A rutének száma – akik elsősorban a gáti külterületi Csikósgorondon, illetve Nyárasgorondon laktak – 228 fő (10,18 százalék), a németeké 9 (0,40), az egyéb nemzetiségűeké 13 (0,58 százalék) volt. Az adatok szerint a Gáton élő jelentős számú zsidó népesség többsége magyar nemzetiségűnek vallotta magát.
A magyar kormányzat a különösen nehéz, második világháborús körülmények közepette is épített Kárpátalján szociális céllal családi házakat. Az 1940-ben alakult Országos Nép- és Családvédelmi Alap, az ONCSA Gáton is létesített tíz tornácos, cseréptetős, takaros családi otthont, úgynevezett ONCSA-házat állami pénzeszközökkel, amelyekbe lakónak a szegény sorsú, sokgyermekes családok jelentkezhettek. Már a Magyarországgal való újraegyesülése után, 1939 tavaszától nagyszabású gazdasági és szociális program kezdődött a vidék felemelésére. A következő három évben például négyszáz kilométer hosszú új belvízelvezető csatornát építettek a szükséges zsilipekkel és hidakkal, a munkálatok egy része a Szernye-mocsárral függött össze.
Az 1940-es évek közepéig a gáti lakosság jelentős része a csikósi és a nyárasi uradalomban dolgozott, gabonafélék aratásával, kaszálással, szénabetakarítással kereste meg családja egész évi kenyerét. A munkát napszámban vagy szakmányban végezték. Egyesek az állatokat gondozták, az uradalom ekkor is több ezer sertést és juhot tartott.
A gátiak élelmezésében mindig nagy szerepe volt a konyhakerteknek, amelyekben a legtöbben megtermelték a család évi zöldség- és gyümölcsszükségleteit. Minden háznál vetettek néhány sor mákot, de 1938 és 1944 között, a magyarok alatt néhány gazda a mák házi szükségleten felüli menynyiségű termesztésével foglalkozott, mert a gyógyszeripar jó áron felvásárolta tőlük a termést.
Adatközlőnk, Bak Viktor édesapja ebben az időben több holdon ültetett a munkaigényes, értékes növényből, betakarítását azonban be kellett jelenteni a hatóságoknak. A termés magjának a kifejtése után a mák gubóját és a szárát nem volt szabad felhasználni, hanem az ültetvény szélén, két csendőr jelenlétében el kellett égetni.

Vízi Király Gyula a Szovjetunió ellen indított háborúban az első gáti katona volt, aki elesett a keleti fronton. A fotó korábban készült, amely a férfit még cseh mundérban ábrázolta

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi