Örökségünk osztályai

Full text search

Örökségünk osztályai
A régi perek jegyzőkönyveiben megőrzött nyelvi töredékek hitelesen megőrizték az archaikus tájnyelvi fordulatokat, és segítségükkel magunk elé képzelhetjük a szereplőket és a kort is. Az alábbiakban ennek bizonyságául idézzünk néhány ivánci példát.
1638-ban egy tanúkihallgatás során arra a kérdésre keresték a választ a vasvári káptalan megbízottjai, vajon az ivánci erdőben lévő rét az Ivánczy famíliát illeti-e vagy a szomszéd földesuraságot, a Chányakat.
Az ivánci Bolla (Balla) János, aki akkor már Magyarósdon lakott, a következő rövid történettel írta körül válaszát (amelynek értelme végül is nem derül ki számunkra):
„...arra az rétre ment az atyjával együtt szénát takarni Ivánczy István számára. Csány Györgynek az atyja, Csány Bernát ment hozzájok s mondott néki:
– Jó borom vagyon, Bolla Mihál, miért nem küldsz bé?
Mondott az atyja:
– Uram, nincsen pénzem arra.
Mondott:
– Meghiszlek én téged, Bolla Mihál.
Aztán az apja őtet küldötte bé borért Chányakhoz.”
A másik egy 1745 körül írt levél. Szerzője Németh András, a török hódoltság után beerdősült, néptelen Németfalu újbóli feltörője, falualapítója. Nemes ember, akinek címereslevelében a követ markoló darumadár mellett az erdőirtó bárd utal sorsára és életművére. A XVIII. századi határviszályok idején vallomását a határjelről saját kezű levélben – itteni tájnyelven – fogalmazta meg:
„Isten megáldja kegyelmetek, Vas vármegyei uraim!
Mindenütt az Icze völgyö hasitja az határt. Az eleiben gyün három árok, a közepsőre emlékezem. A Kandorfai ritásoknak sorkánál az alsó részén egy nagy tölgyfára emlikezem, arra nézték; szemmártonyi öreg emberektül, azoktul halottam, ki voltnak okulátára (szemlére – B. GY.), akkor azon nézték, amit előbb megírtam.
Én egyebet nem tudok szóllanyi. Én Németh András többre nem emlikezem.”
A harmadik részlet is több mint kétszáz éves. 1799-ben a csákányi Batthy-ányaknak még faizási joguk volt az ivánci erdőben, ebből aztán elkerülhetetlenül összetűzések támadtak. Az egyik ilyen perpatvarban Zsigovics (Dankóczi) Ferenc Iváncon lakó Batthyány-jobbágy is összetűzésbe került Sigray Károly számtartójával, amikor a vitában szereplő erdőben találkoztak.
„...a számtartó mindjárt a tanút megszóllította mondván:
– No, Dankóczi, mit keres kend itt az erdőben? Nem hítták kendet ide!
Erre a tanú felelte:
– Hogyne jönnék ide, mikor parancsolva vagyok!
Arra azt mondotta a számtartó:
– No, mai napságtól fogva többet ide ne jöjjön kend, mert ez az erdő kendnek nem szabad.
Mellyre a tanú felelte:
– De eljövök bizony, ha a grófom parancsolla, mert eddig is szabad volt ez az erdő nékünk, sőtt a gubacsot és a makkot is mindenkor a méltóságos földesuraságunk nékünk megengedte.
– No – mondván tovább a számtartó –, mai naptul fogva megtiltom, hogy belé ne jöjjön kend, mert mihelyest megfogatom kendet itt az erdőben, mindjárt 15-öt csapatok kendre. Szintén úgy jár kend, mint a csákányi ember járt Nádasdon.
Mellyre a tanú néki fügét mutatván mondotta:
– Ezt félek!
Azonban számtartó odább menvén egy kevéssé, azt mondotta vissza:
– No, várj, nem hogy meg nem veretnélek, de a grófod jöjjön belé, azt is megvágatom.
Mellyre a tanú felelte:
– No, számtartó uram, arrul a fárul megemlékezzék, melly alatt mondotta, a grófomat is megcsapatja!
Ezután a számtartó a fent nevezettekkel együtt elment az erdőben. A tanú pedig Baksi György társával egy nyomot sem menvén, helyben maradtak. Utóbb pedig hazamentek.”
1909-ben a régi katolikus templom tornya és középhajója megrepedezett, az egész épület életveszélyessé vált, és végül 1910-ben lebontatták. Elkerülhetetlenné vált új templom építése. Előbb egy győri építész zömök, neoromán templomterve került szóba, végül a szinte ismeretlen Hendrich Antal terveit fogadták el, aki a Fővárosi Iparrajziskola építészeti és díszlakatos tanára volt ebben az időben. Hendrich a magyar szecesszió Kós Károly-féle irányzatát követte, és a Kós tervezte zebegényi római katolikus templomra emlékeztető épületet tervezett.
Az új Szent Miklós-plébániatemplom fölszentelését 1914. június 13-án Mikes János megyés püspök végezte. Az akkori sajtótudósításokban szerepel a „magyaros szecesszió” kifejezés a templom építészeti stílusára. Az ünnepségen Hendrich is díszvendég volt. A templom háromhajós, bazilikaszerű elrendezésű, a széles főhajó és a viszonylag keskeny mellékhajók a szentélynél félköríves záródással végződnek. A főhajót meredek hajlású tető, míg az oldalhajókat erre merőleges gerincű nyeregtetősor fedi.
Az ivánci templom egyediségét festői megjelenése adja. Az épület szakrális jellegét erősíti, hogy szigetszerű dombon áll a falu házsorai között. Kiemelendő a szecesszióra jellemző aszimmetrikus komponálás – például a torony és a főhomlokzat esetében – és a középkori magyar falusi templomokra emlékeztető ablakok.
A nyugati főhomlokzat, amely a régi templom képét is meghatározta, talán az új templomnak is a legjellemzőbb, az emlékezetben leginkább megmaradó nézete. A torony harminchárom méter magas. Itt szokás megemlíteni az úgynevezett kódisállásos főbejáratot, melynek előképét a XIX–XX. századi – főképpen őrségi – népi építkezésre jellemző motívumról vehette a tervező. Az előtér homlokzatán a Sigray család domborműves címere látható.
A háromhajós épülethez ugyanakkora alapterületű altemplom tartozik, amely ma temetkezési helyül szolgál. A fehérre meszelt belső falfelületeket fekete kalotaszegi szalagdíszítés keretezi, nyolcféle mintázatban. A templom színvilágát ünnepi istentiszteletkor a negyvennégy színes ablak adja. Tizenöt ebből szenteket ábrázol, huszonkilenc dekoratív funkciót lát el, jelképek láthatók rajtuk.
A főoltár mögötti színes ablak Szent Miklós püspököt, a templom védőszentjét ábrázolja, míg jobbra – utalva a patrónus Sigray Antalra – Páduai Szent Antal, balra pedig Árpád-házi Szent Margit látható, alul a Sigray család címerével. A szentély főoltára haraszti mészkőből készült. A déli mellékhajóban Jézus Szíve-oltár, a színes ablakokban Szent Józsefet, Assisi Szent Ferencet, Alacoque Szent Margitot, Szent János apostolt és Szent Rozáliát láthatjuk. Az északi hajóban Mária-oltár áll Závory Zoltán szilsárkányi festő történelmi ihletettségű, a Magyarok Nagyasszonyát megjelenítő olajfestményével. Itt Szent László király, Árpád-házi Szent Erzsébet, a Rózsafüzér Királynéja, Szent Domonkos, Barat Szent Zsófia (ez az ablak Hendrich Antal tervező ajándéka a templomnak) és Szent Ágoston látható az üvegablakokon.
A déli kerektorony alatt szentsír-kápolna van, amelyben kis kiállítás is látható a falakon. Itt található az egyszerűségében is varázslatos keresztelőkút, haraszti mészkőből kifaragva, a bárány figuráját hordó bronz félgömbbel fedve.
A templom kincsei közé tartoznak azok a – nemrégiben restaurált – barokk faszobrok (Szent Miklós püspök, Szent Anna a kis Máriával és Nepomuki Szent János), amelyek a régi templomból kerültek át ide.
Érdekességként megemlíthető, hogy a templomban őrzik Sigray Józsefnek és lányának, Feliciának szívét, ereklyeként. Sigray József 1831-ben halála közeledtével tett végrendeletében rendelkezett így, később leánya, az ereklyetartó felirata szerint, szintén végrendeletében kérte, hogy szívét az atyjáé mellett helyezzék el.
A templom mellett említést érdemelnek a faluban található keresztek is. Az őriszentpéteri országút mellett látható pléh Krisztus lassan százéves, turisztikai és egyházi kiadványok gyakori illusztrációja. A hozzá fűződő történetet Avas Kálmánné, a pankaszi tudós asszony 1973-ban jegyezte fel. Huszár Károly tizenhat éves Károly fia az út melletti Nagypást dűlőben őrizte az ökreit. A közeli lucernásba is beengedte az állatokat. A felfúvódott jószágok kimúltak. Otthon az apa erős felindulásában a gyereket úgy megcsapta, hogy az rögtön meghalt. A szülők a holttestét titokban kivitték, és a földjük végében elásták. Később azt híresztelték, hogy a gyerek világgá ment. De a gyermek holttestét rejtő föld fölött fakeresztet állíttattak. A szülők hamarosan mindketten meghaltak. A történetet halála közeledtén a szomszéd beszélte el, aki titokban szemtanúja volt az eseményeknek.
Aki Huszár Károly halálának valódi körülményeit szeretné kinyomozni, ma már aligha jár eredménnyel. Egy biztos, az ivánciak a hatvanas évek végén a Műemléki Felügyelőség embereinek nem engedték elvinni az épülő szombathelyi Múzeumfaluba a keresztet. Azt falubeliek gondozzák ma is.
A másik kereszt kőből készült, az egykori Molákai út mellett állították fel. Most a mező közepén magasodik magányosan, rossz állapotban. Nemeskéri Kiss Lujza, Sigray Fülöp első felesége állíttatta fogadalomból, falubeliek elmondása szerint egy szerencsésen végződött lovasbalesete után.
Az iskola előtti kőkeresztet a Huszár család emelte a felirat szerint.
A nemrégen új helyére, az emlékparkba áthelyezett, restaurált Nepomuki Szent János-szobrot a rajta lévő felirat szerint Sigray József és felesége, Jeszenszky Amália emeltette 1818-ban. Feltehetően a kastélykert bejáratánál, a patak mellett állt. Szintén helyi védettséget élvez.
Ivánc északi részén már a XIV. század elejétől 1550-ig nemesi udvarház állott. A XVI. század első felében a szentmártoni kúriát találta erődítésre alkalmasabbnak Ivánczy Péter alispán, az ivánci udvarház ezután romossá, elhagyottá vált. Ezt a lakatlan részt a falu ettől kezdve Pusztateleknek nevezte. A Rákóczi-szabadságharc után az új földesúr, Sigray József Surányban 1723-ban elegáns kastélyt épített a család számára, számottevő földbirtok azonban ahhoz nem tartozott. Két évtizednek kellett eltelnie, hogy báró Sigray Károly úgy döntsön, a földesúri család kastélyát újból az ivánci birtokon kell felépíteni.
1745-re készült el a surányinál szerényebb, egyszerűbb kivitelű egyemeletes, manzárdtetős barokk kastély, ugyanott, ahol az ivánci Ajakasok éltek a középkorban. A surányi kastélyt a hozzátartozó kisebb birtokokkal Sigray Károly 1750-ben adta el Somogyi Ferencnek hatvanezer forintért.
E földesúri rezidenciát a Sigray (II.) József halálakor, 1831-ben felvett leltárban közepes állapotúnak mondják. Özvegye 1847-ben már panaszkodott a faszerkezetek korhadtsága miatt.
1896-ban a kiskorú Sigray Antal gyámja, Saint Marsan gróf az árvaszékhez fordult, mivel „az ivánczi kastély zsindelytetőzete elavulás folytán any-nyira megromlott, hogy azt egészben újból szükséges befedetni... ezen régi kastély czélszerűtlensége, főleg a tetőzetben létező padlásszobák tűzveszélyessége miatt továbbra alig fenntartható, s előbb-utóbb újból építendő lesz”.
Az új emeletes kastély tervezésére és megépítésére a híres szombathelyi építészdinasztia jeles képviselője, Brenner János vállalkozott. Brenner eleve nem egy lakóházat, hanem urasági kastélyt gondolt el, ezért az építkezés eredeti költségvetését jócskán túllépte. Az alagsori rész közfalait kicserélték, a nedves földet kitermelték, a nyílászárókat fertőtlenítették. Közben a gyám elhalálozott, őt Eredics Ferenc szombathelyi ügyvéd helyettesítette. 1898 nyarán már csak a tető felrakása volt hátra. Az építkezés összköltsége 29 773 forintot tett ki. Az épület 1898. november 1-jén vált beköltözhetővé.
A déli homlokzat a nyugati és keleti oldalon négy tengelyes rizalittal formált, főbejárata középen található. Keleti rizalitján a kastély kápolnájába lehet jutni egy teraszról. Az emeleteket a homlokzaton öv- és főpárkány választja el vízszintesen. Az északi oldalon középütt széles terasz képezi a bejáratot.
Az 1990-es évtizedben a bővítés és helyreállítás során a tetőteret beépítették. A kastély összképét ez alapvetően nem befolyásolta, a renoválás viszont hosszú időre megmentette a kastélyt a jövő számára.
A „nagy kastély” melletti észak-déli tengelyű kis kastély egy szintes, 1910 körül épült.
A századforduló és a húszas évek építkezéseire emlékeztetnek a lovarda, az intézői lakás a kastély közelében, a falu derekán a Bubla-ház. Hosszúpusztán a szépen felújított lóistálló és lovászlakás részleteiben őrzi a régi épületek legtöbb jegyét.
Ivánc az Őrségi Tájvédelmi Körzethez tartozik, amelyet 1978-ban hoztak létre. Az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal alapító határozatában a falu területéhez tartozó, az Őriszentpéteri út felől megközelíthető Lugosi-rét kapott „fokozottan védett” besorolást. Ennek területe 27,3 hektár. Értékét a kaszálórét növénytársulásai, de legfőképpen az itt látható évszázados tölgyfák adják.
Értékesnek tekinti még az alapító határozat a Moláka környéki északi lejtők lucelegyes bükköseit (Abieti fagetum). A lucokból csupán néhány áll még az elmúlt évek súlyos fenyőpusztulásai után.
Sigray József angolkertjéből szinte semmi sem maradt, bár a kastély alatti bükkösben található egy kisebb, idős vörösfenyő-erdőfolt az Amália-liget helyén. A Kastély-hegy északi oldalán az idős ősbükkös, néhány termetes tölggyel a természet szerelmeseinek hangulatos kirándulóhelye.
Szintén csak a veszteségek említhetők a Sigray Antal idejében kialakított kastélyparkkal kapcsolatban. A Rába már évtizedekkel ezelőtt elvitte Magyarország legnagyobb fekete nyárfáját. Gayer Gyula a Vas megyei nagybirtokosoknak az öreg fák és őserdők védelmében tett intézkedéseiről írva tesz róla említést 1931-ben: „Gróf Sigray Antal ivánci birtokán pedig egy 709 cm kerületű fekete nyárfa áll közvetlenül a Rába partján. A Rába éppen a partnak ezt a részét mosta s mind jobban közeledett a fához. A part ott 5 m magas s a víz is kb. 5 m mély. Hogy a fát megmentse, a tulajdonos ezt a partot több mint 100 m hosszú területen megerősítette. 300 szekér ág, 400 szekér kavics és 1500 P készpénz kellett a munkához s így a fa kétségtelenül megérdemli a Magyarország legdrágább fája elnevezést. De oly példája ez az öreg fák szeretetének, mely külföldi vonatkozásban is ritkaságszámba megy.”
A ritka fákról szóló szakmunkák még most is szerepeltetik az ivánci fekete nyárt, pedig a fának már nyoma sincs.
A másik nevezetesség az úgynevezett Saághy-luc volt, amelyet a híres botanikusról, Saághy Istvánról neveztek el. A harmincas években a Lakodalmas-rét szélén, Sigray Antal parkjában állt. Erről ma nem tud senki, a dendrológiai felmérések elvégzői sem találták.
Az egyetlen szerencsés túlélő, a ma is megcsodálható „leg” a kastély előtti hat és fél méter körméretű tulipánfa (Liriodendron tulipifera). Tavasszal gyönyörű látványt nyújt. Ez ma Magyarország legnagyobb tulipánfája, életkorát nem ismerjük. Még a termetes vérbükköt (körmérete 790 centiméter) szokás emlegetni a faóriások közül, de aki veszi a fáradságot, és bejárja a kastély körüli erdőket, maga is találhat néhány faóriást, például páfrányfenyőt, virginiai borókát, öreg tölgyeket, hatalmas bükköket.
Nem térnek ki az útikönyvek az ivánci suvadásokra. (Földtani jelenség, amely a talajrétegek egymáshoz viszonyított elcsúszását jelenti.) A Rába feletti domboldal számos pontján tanulmányozhatók.

Németh András 1756-ban írt levele a vármegyéhez (VaML)

A közelmúltban felújított kastély déli homlokzata

A római katolikus templom

A legendás keresztfa az őriszentpéteri út mellett

A kastélypark alsó bejárata

A híres tulipánfa a kastély előtt

Öreg tölgy a Lugosi-réten

Magyarország egykor legnagyobb fekete nyárfáját csak Gayer Gyula fényképe őrizte meg számunkra

A suvadások a Rába mellékén télen

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi