A templom és az iskola históriája

Full text search

A templom és az iskola históriája
Jászdózsa népe római katolikus vallású, plébániája az egri püspökséghez tartozik. A falu régtől fogva maga választja papjait, mivel jász településként a közösség kegyúri joggal rendelkezett. A templomépítésről már korábban is szóltunk. Ennek, mint láttuk a település helyének kijelölésében is szerepe volt (a négyszállási kövek elhordása 1600 körül). A közösség templomának építéstörténete olyan elevenen élt a helyi hagyományban, hogy azt egy 1908-ban keletkezett paraszti kéziratból, Kiss Áron leírásából is nyomon követhetjük.
Az egyházi dokumentumokra is támaszkodó feljegyzés szerint az első templomot 1600 körül építették. Ezt később többször is bővítették: az 1700-as évek első felében harangokat, illetve orgonát vásároltak. 1757– 58-ban nagyobbították és új kőtoronnyal látták el.
Az 1770-es évekre meggyengült, korábban már többszöt is toldozgatott jászdózsai templom helyett 1777 és 1782 között újat építettek. A visszaemlékezés szerint az építést Andri Kristóf kőműves (Quadri Kristóf gyöngyösi kőműves) végezte, a famunkát pedig Kancsel Gáspár ácsmester, aki szintén gyöngyösi illetékességű volt. A később megrongálódott tornyot Homályosi Ferenc szolnoki építő aranyozása tette díszessé 1829-ben. A paraszti vissaemlékezés név szerint sorolja fel a templom számtalan jótevője közül azokat, akik a legtöbbet adták a felújítási, építési munkákhoz.
A névsor élén Micsonai Erzsébet neve olvasható, aki 1800. évi, augusztus 30-án kelt végrendeletében utódai kihalása esetére több mint 53 katasztrális hold földbirtokot hagyott az egyházra. Ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy Jászdózsán a környék egyik legdíszesebb és leggazdagabb temploma épülhetett fel.
Freskóit Fárenshon Ferenc egri művész alkotta, 1793-ban. Az oltárképet 1856-ban Kovács Mihály festette: Gábriel arkangyal tüzes karddal űzi Lucifert a pokolba.
A két legnagyobb harangot és az orgona sípjait az első világháború idején elvitték, azokat a húszas évek végén tudták pótolni.
Jászdózsán az egyház és az iskolaügy szorosan összetartozott.
Az 1550-es összeírás írástudót nem említ. 1701-ben kezdődött a faluban az anyakönyvezés. A település első plébánosa 1704-ben Zorger Gergely jászberényi pap, nagy műveltségű személy, aki később magas egyházi méltóságokat töltött be.
1740-ben Sütő Jakab tanító nevét jegyezték fel, de nyilván már előtte is folyt tanítás a községben. Tudjuk, hogy 1802-ben Tamáskovics Erzsébet tanítónő működött Dózsán. 1805-ben 243 tanköteles gyermeket jegyeztek be, közülük 214-en látogatták az intézményt rendszeresen. Ebben az időben külön a leány- és külön a fiúgyermekeknek szervezett osztályok működtek.
Az 1840-es években két tantermes iskolát építettek. 1851-ben két vegyes első osztályába összesen 276 tanuló járt, két tanító foglalkozott velük. 1873-ban a község mint kegyúr két újabb tantermet építtetett a régi mellé. 1885-ben 688 tanulója volt, három tanító állt itt alkalmazásban.
Az iskola épülete – melyet időközben ismét bővítettek – használhatatlanná vált, s néhány évig nehéz körülmények között tanultak a gyermekek. 1898-ban épült fel a „Csengettyűs iskola” az egyház és a község költségén. De, hogy közben sem szünetelt a tanítás, azt jól mutatják az adatok: 1894-ben egy I–II. fiú-, és egy I–II. leányosztály működött, összesen 373 tanulóval. 1910-ben Bozóky János plébános saját költségén építtette fel a második belterületi iskolát Kiss Antal Istvánnak az egyházra hagyott telkén.
1925-ben két belterületi iskolájában nyolc tanerő nyolc tanteremben, két tanyai iskolájában két tanerő két tanteremben oktatott. Az 1930-as években még egy tanyai iskolát létesítettek. Ezek szolgálták az oktatás ügyét egészen 1960-ig.
1948. május 30-án a nemzeti bizottság, június 5-én a képviselő-testületi közgyűlés egyhangúlag elfogadta az iskolák államosításáról szóló határozatot. Egyidejűleg több társadalmi szervezet (ÉPOSZ, UFOSZ, MNDSZ) is „kérte” az iskolák államosítását.
1958-ban két tanteremmel bővítették a Bozóky-iskolát, és 1960-ban egy új óvodát építettek húsz gyermek számára.
Külön kell szólnunk a növekedő tanyavilágban létrejött, fentebb már említett oktatási intézményekről. A nagy-halmi és közép-halmi tanyasi iskolákat egyszerre építették (1925–1926), majd a Kápolna-halmon is megkezdődhetett a tanítás 1941-ben. Minden iskolában egy nagyméretű terem volt, ahol a tanítás folyt, volt tanítói lak is, igen kényelmesen elrendezve. Addig a tanyasiak sajátos körülmények között tanultak. Néhány írástudó ember vállalkozott az oktatásukra, szinte úgy (laikus tanítói rendszer), ahogyan azt Móra Ferenc Kiskunfélegyházáról leírta.
Fontos része volt az iskolák mellett a közösségi életnek, a művelődési lehetőségek megteremtésének, az egyletek működésének. Az 1892 és 1950 közötti időszakból tizenhat különféle bejegyzett, alapszabállyal rendelkező társadalmi kört ismerünk Jászdózsán. A jelentősebbek: Kaszinó Egyesület (1892–1946), Gazda Olvasókör (1893–1948), Iparoskör (1908–1950), Római Katolikus Munkáskör (1926–1949).
Ezekben az egyesületekben, körökben folyt a község kulturális élete 1945 előtt. Tevékenységüket az 1923-ban létrejött iskolán kívüli népművelési bizottság irányította, szervezte a műkedvelő előadásokat, a dalárdák találkozóit.
1943-ban két, a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium által felügyelt könyvtár, öt egyesületi és egy iskolai könyvtár kölcsönzött irodalmat, szakkönyveket a településen. Közülük négy – összesen 1228 kötetes könyvállománnyal – átvészelte a háborút is.
Nagy jelentőségű lépés volt 1948-ban a falu villamosítása, kilencezer méteres hálózatot építettek ki ekkor. 1957-ben, átalakítással, százötven férőhelyes mozit helyeztek üzembe. A kultúrházat 1948-ban szintén átalakítással korszerűsítették, s tették háromszáz fő befogadására alkalmassá. (Az épület eredetileg az Iparosköré volt.) A létesítmény 1960-ra még száz férőhellyel bővült.
Mint Gulyás János írja, Békéssy György a második világháború után összeszedte a különböző körök tulajdonát képező könyveket, és az Iparoskör épületében megkezdte a kölcsönzést. Haláláig ő volt a könyvtár vezetője, gyarapítója. Aztán a felesége vette át az intézményt, az állomány jelentős bővülését követően különvált a Gyermekkönyvtár, míg a felnőttrészleg régi helyén, a Kultúrházban maradt. Ma az épület üresen áll.

A római katolikus templom a piactér felől

Jászdózsa főtere a katolikus templommal korabeli képeslapon (1910 körül)

Szent Mihály arkangyalt ábrázoló oltárkép. Alkotója Kovács Mihály

A Csengettyűs iskola ma. Nevét onnan kapta, hogy az óraközi szünet kezdetét és végét csengővel jelezték. Épült 1898-ban

Az alapító emléktáblája a Bozóky-iskola homlokzatán

A Bozóky-iskola, melyet a falu plébánosa alapított 1910-ben (képeslap az 1940-es évekből)

Iskolások az 1950-es évek végén Gátfalvi József tanárral

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi