Ketud hídja, Zala-völgy

Full text search

Ketud hídja, Zala-völgy
Kehida az Alsó-Zala-völgyben, a folyó jobb partján fekszik. Nyugatról a Kelet-zalai-dombság legmarkánsabb tagja, a Zalaapáti-hát határolja. A falu újabb utcái, de a szőlői is erre a hátságra kapaszkodnak fel. Ha a tájat szemlélő ember veszi a fáradságot, és feljut ide, csodálatos körpanorámában lehet része, mely a zalai táj szépségein túllépve ötven-száz kilométeres körben láttatja a Dunántúlt.
A községet határoló kellemesen lankás dombvidék kétszáz-háromszáz méteres tengerszint feletti magasságokba emelkedik csupán, ám a helybeliek szemében a magaslatok már szinte hegyek. Ezeknek – és a köztük fekvő völgyeknek – a különlegesen szabályos, észak-déli futása talán a terepen is érzékelhető, a térkép fölé hajolva pedig egyértelműen bizonyítható.
A XX. században sok geográfusunk érdeklődését keltették fel ezek az úgynevezett meridionális völgyek, próbáltak magyarázatot találni keletkezésük titkára. Az 1910-es években Lóczy Lajos és Cholnoky Jenő – friss, Belső-Ázsiában szerzett élményeik alapján – a szél munkájának tekintették őket. Pár évtizeddel később, az 1950-es évek elején, Bulla Béla viszont a folyóvizeket tartotta elsődlegesnek a tájat formáló hatások szempontjából. A legújabb és máig legelfogadottabb értelmezést Lovász György adta 1975-ben. Szerinte ezeknek a terepalakzatoknak a kialakulásában sokfajta erő vett részt. Egy részük belső erő, melyek a szerkezeti mozgások révén alapvetően meghatározták a tájkép változásának főbb tónusait, míg a külső erők (víz, szél és mások) kisebb-nagyobb mértékben módosítottak, finomítottak rajta.
A kelet-zalai meridionális völgyek közül az Alsó-Zala-völgy része egy, a középső-pleisztocén korban – mintegy félmillió évvel ezelőtt – a Dráva felől hátravágódó völgynek, amely a korábban a mai Marcal folyó völgyében kanyargó Zala folyót lefejezte, és déli irányba térítette.
A korábbi sejtések után az 1960-as évek kőolajkutató fúrásai adtak bizonyosat a térség mélyszerkezetére vonatkozóan. Ezek szerint a mélyben a Keszthelyi-hegység folytatásaképpen tengeri eredetű üledékes kőzetek, mészkő és dolomit maradtak vissza, felettük pedig a hajdani Pannon-tenger hagyatékaként szintén üledékes eredetű homokkő, márga és agyag található.
A felszínt formáló külső erők közül a víz munkája bír(t) a legnagyobb jelentőséggel. Volt időszak, amikor bővebb vizű és nagyobb esésű folyó hömpölygött a manapság néha éppen csak csordogáló Zala helyén. Erről tanúskodnak a folyóteraszok, amelyekből többet is azonosítottak a szakemberek.
A folyóvíz mellett a csapadékvíz szerepe sem csekély, ugyanis meglehetősen bőven kijut ebből a vidéknek, legalábbis az évszázados meteorológiai mérések szerint. Kehida térségében évente körülbelül 700-750 milliméter csapadék hullik, az ország egészére jellemző kontinentális éghajlatnak a legnedvesebb és legkiegyenlítettebb változata érvényesül itt. Ezért ugyan nincs annyi napsütés, és olyan nyári meleg, mint az Alföldön, de a tél sem olyan kemény és zord, összességében tehát szélsőségektől mentes az éghajlat.
Az évi középhőmérséklet 9,5 Celsius-fok körül alakul, ami közel egy fokkal marad el az országos átlagtól. A kevesebb napsütés természetes következménye a csapadékosabb éghajlatnak, hiszen több a borult, ködös napok száma, mint az ország keleti felében. Az időjárás szigorúbb elemei közül egyedül a gyakori északi szelet említhetjük, ez a meghatározó szélirány errefelé.
Az éghajlati adottságok és az általuk meghatározott növénytakaró együttesen alakítják ki egy terület talaját. A Kehida környéki dombokon, az e tájon meghatározó, úgynevezett agyagbemosódásos barna erdőtalaj uralkodik, míg a völgyben réti és láptalajok dominálnak. A talajképző kőzet tulajdonképpen a jégkorszaki vályog. A völgy déli részén jelentős területen tőzeg képződött. A térség természetes növénytakarója az illír jellegű bükkösökből, gyertyánosokból és tölgyesekből álló zárt erdő, amely a völgyben láperdővé alakul.
A környék több jellegzetes, ritka növénye védettség alatt áll. A Zala-rét sajátos virágai közé tartozik a mocsári nőszirom, mezei árvácska, katángkóró, mocsári gólyahír. Legnevezetesebb közülük és eszmei érték tekintetében valamennyit elhomályosítja a kockás liliom (fritillaria meleagris) nevű kedves kis növény. A népnyelv többfajta elnevezéssel is illeti. Mondják kongóvirágnak, kongócskának, kotúliliomnak, bíbictojásnak, kakukkvirágnak, de nevezik szerencsemáknak, fekete tulipánnak és mezei kisasszonynak is.
Kehida környékének állatvilága alapvetően nem különbözik a táj egészének jellegzetes közép-európai faunájától. A település határának különleges, említésre érdemes madarai a védett gyurgyalagok, amelyek egy függőleges löszfal odúiban találtak menedéket.
A XX. század második felétől Kehida több természeti értéke is védettséget élvez, így a Deák-kúriát övező 1,52 hektár kiterjedésű park, valamint a község külterületén található, Deák-kútnak nevezett forrás, amelyből a Deák-kúti-patak ered. A forrás a néphagyomány szerint onnan kapta a nevét, hogy Deák Ferenc csak ennek a vizét fogyasztotta kehidai tartózkodása idején. A hasonnevű patak a szőlőhegyek mellett folyik le a faluba. Hozzá a Kerék-dombról egy újabb ág csatlakozik, majd közösen a Zalába torkollnak.
Kehida határában minden olyan természeti tényező megtalálható, ami alkalmassá teszi területét az emberi megtelepedésre: a létfenntartáshoz nélkülözhetetlen ivóvizet adó vízfolyások, a mezőgazdasági művelésre alkalmas folyóvölgy és lankás domboldalak, építő-, valamint tüzelőanyagot és táplálékot, veszély esetén pedig menedéket biztosító erdők.
A kedvező adottságok mellett legalább annyira fontos és letelepedésre csábító tényezőt jelentett mindig is az átkelő. A Zala folyása a Zalabér és a hídvégpusztai torkolata közti szakaszon a folyó szabályozása előtt kanyargós volt, több ágra szakadt, kisebb-nagyobb szigeteket alkotott, és a torkolat felé egyre jobban elmocsarasodott. A mocsárvidék fölötti utolsó átkelési lehetőség éppen Kehidán adódott. A település nevének híd utótagja ezt egyértelműen jelzi. A név első felének jelentése tekintetében megoszlik a kutatók véleménye. Egyesek szerint, abból kiindulva, hogy a középkori írások Kethida alakban őrizték meg a nevet, két hídja volt a településnek. Mások az első írásos említésben szereplő „Ketud hídja” alakból azt a következtetést vonták le, hogy egy Ketud nevű személy birtokán híd vezetett át a Zalán. Mivel sem a két híd meglétére, sem a Ketud nevezetű első birtokosra nézve nincs az elnevezésen kívül más támpont, így a kérdést nem lehet egyértelműen eldönteni. A megyében előforduló hasonló, a birtokos nevéből és a -hida utótagból keletkezett helynevek (Andráshida, Barlahida) alapján azonban inkább a második magyarázat tűnik valószínűnek.
Kehidán találkozott két – feltehetően ősi eredetű és a középkor óta biztosan használt – országút: a Zala nyugati partján haladó észak-déli, Nagykanizsát és Zalaszentgrótot összekötő, valamint a Keszthelyt és Zalaegerszeget összekapcsoló kelet-nyugati útvonal. Jóllehet mindkettő kisebb jelentőségű, inkább csak belső forgalmat lebonyolító, a megye szívében lévő településeket az országos útvonalakkal összeköttetésbe hozó országút volt, mégis jelentős hatást gyakoroltak Kehida történetére, társadalmi-gazdasági fejlődésére.

A kockásliliom a Zala völgyének féltett természeti kincse (dr. Schlemmer Tamás felvétele)

A Deák-kút környéke ősszel (Zóka Gyula felvétele)

A Zala hídja Kehida és Kustány között (Zóka Gyula felvétele)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi