Köveskál Összefoglaló

Full text search

Köveskál
Összefoglaló
A vulkáni hegyekkel körülvett, földrajzilag összefüggő és zárt, társadalmilag (nemes, jobbágy, zsellér), vallásilag (református, római katolikus, evangélikus) tagolt Káli-medence nyolc falujának egyik legfigyelemreméltóbb települése Köveskál. Természeti szépségekben, növényi ritkaságokban gazdag terület. Kisnemesi eredetű, a XVII. századtól a XIX. század közepéig többségében református lakossága a XX. század elejétől fokozatosan, majd a XX. század közepétől erőteljesen megfogyatkozott,
A község az ősi, kelet–nyugat irányban húzódó hadi út tengelyére települt. Neve, amely 1291-től jelenlegi formájában ismert, megőrizte első birtokosának, a honfoglaló Kál horkának a nevét. A Szent István ellen fellépő Koppány lázadása után első megtelepülői csak részben maradtak itt, helyükbe más törzsekből érkezett új népesség.
A XI. századtól a XIV. század közepéig nemzetségiből királyi birtok lett. A XV. században püspöki községnek mondták. Az 1548. évi törökdúlást követően már nemesek falujaként szerepelt. Nemes Köveskál megnevezését 1722-ben is őrizte.
A település számos nemesi családja közül a legrégebbi a Győrffy nemzetség, amelynek birtokát 1277-ben különítették el. Ősüket, Köveskáli András fia Györgyöt IV. (Kun) László király emelte az országos nemesek sorába. 1292-ben huszonegy, 1542-ben tizenkét, 1738-ban tizenkilenc, 1790-ben nyolcvan, 1826-ban hetvenhat nemest és leszármazottait vették számba az összeírások. A település 1828–1899-ig mezővárosi rangot viselt, két országos vásár tartásának jogát birtokolta.
Határa köves, terméketlen, ezért sajátos agrotechnikai eljárásokat alkalmaztak itt. A falunak napjainkig hírnevet és elismerést szerzett sok és jó minőségű bort termő szőlőhegye, amely a török hódoltság alatt sem pusztult el. Igazi pusztítást az 1891-ben kezdődő filoxéravész jelentett. Ezt követően a szőlőhegyet új, nemes fajtákkal telepítették be, de ekkor már a határ alacsonyabb részeit részesítették előnyben. Az új szőlőfajták új művelési módokat és új, szakképzett vincellérek munkáját igényelték.
A település építészeti emlékei az egykori mezővárosi jólétről, valamint a kurialista ízlésvilág harmóniájáról tanúskodnak. Népi műveltsége egyéb területei különösen gazdag, régies vonásokat őriztek meg a kertkultúrára, a táplálkozásra, a családi életre, a rokoni kapcsolatokra, az esztendő jeles napjaira, az emberélet fő állomásaira és a vallásos szokásokra vonatkozóan. Meglepő gazdagságban maradtak fenn az 1980-as évekig a családszerkezet hagyományos jellemzői, továbbá a rokonsági rendszernek, a templomi ülésrendnek, a letelepedés és a temetkezés rendjének a nemzetségi szervezeten alapuló kapcsolatai, sajátos vonásai. Különösen figyelemre méltó a kisnemesi életforma és életmód megmaradt emlékanyaga. Jelentős volt a település iskolarendszere, a taníttatási igény. Ennek köszönhetően születtek meg alapítványai már 1837-től. A művelődés fontos területe az iskolán kívüli kultúrális élet, amely gazdag, színes és tartalmas volt a régi Köveskálon.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi