A jobb élet reményében

Full text search

A jobb élet reményében
Laskó református gyülekezetének historikusa, Lukácsy Imre írta a márciusi eszmények elfojtása után: „A szabadságharc leveretése után szomorú idők következtek az országra s vele együtt a protestáns egyházra. A nép (a) szabadságért ontotta a vérét, s éppen szabadságát vesztette el. A Haynau-féle kormány felfüggesztette úgy az ország, mint az egyház alkotmányát; eltiltott mindennemű gyűlésezést, még az egyházaknak sem volt szabad gyűlést tartani, a gyülekezeteknek lelkészt választani…”
Papp Károly református lelkész 1866-ban a közösség jövedelmeit gyarapítva létrehozta a takarékmagtárat, működésbe hozta a téglaházat, valamint az uradalomtól kibérelte a kocsmát, és a községnek vásártartási jogot szerzett. Továbbá rendezte a lelkész és a tanító fizetését, és elérte, hogy természetbeni juttatásukkor a földosztás alkalmával egy, illetve fél sessióval gyarapodott a nekik járó terület. Ugyanebben az évben még arra is tellett erejéből, hogy iskolát építtetett hozzá tartozó tanítói lakással, valamint góréval, továbbá elkészült a kisebbik új paplak a hozzá tartozó melléképületekkel.
Az élni akarás közösségi ösztöne, a lassú polgárosodó életforma utáni vágy az építkezésekben és az egyleti élet kivirulásában jutott kifejezésre. Az 1890-es években elején ötezer koronáért renoválták a templom tetejét és felújították belső berendezését. 1892-ben újból renoválták iskolájukat a laskóiak: bővítették a tantermeket, és a berendezést újjal cserélték fel. Vinczy Gyula lelkészségének idejében, 1903-ban a nyolcvanéves, rozoga paplak helyén nyolcezer koronáért megépült a ma is álló paplak. Szentpétery József 1897-ben Fejes György helyettes lelkésszel olvasókört alapított: a Polgári Olvasókör és Daloskörnek mintegy negyven tagja volt, és 1912-ig működött.
Szentpétery József 1904-ben megvetette az alapját egy „áldásosan működő tejszövetkezetnek”, 1906-ban hitelszövetkezetet létesített. Műkedvelő előadások sora követte egymást, azok és a mulatságok jövedelméből kétezer korona gyűlt össze a Kossuth-szobor alapba. 1910-ben az omladozó templomkerítést építették újra. Az egyháztanács 1911-ben fontosnak ítélte az oktatás színvonalának további emelését, s evégett felállította a második tanítói állást.1912-ben a március 15-i ünnepség jövedelméből ugyancsak Szentpétery teljes tanfelszerelést vásárolt az iskolának.
Laskót 1907-ben nagyközségnek nyilvánították. Történetének ezt a korszakát a csendes építkezés, a gyarapodás jellemezte. 1914-ben a község lakói 4098 katasztrális holdon és 956 négyszögölön gazdálkodtak. A határt kivétel nélkül volt úrbéres kisgazdák művelték, közülük a legnagyobb adót fizető gazda 284,72 koronával gyarapította a kincstárat. 1912 óta postahivatal is működött a faluban. Mint már említettük, volt jól gazdálkodó tejszövetkezete, melynek a tiszta nyeresége mintegy tizenhétezer korona a sikeres években. Ugyancsak jól sáfárkodtak a részvényesek vagyonával a hitelszövetkezet vezetői, Lukácsy Imre lelkész, a könyvelő Szakos Sándor és a pénztáros Szűcs József. A falu pénzintézetének éves forgalma megközelítette a 285 ezer koronát.

Egy 1856-ban épült ház oromfala kovácsolt vastulipánnal

Jómódú parasztpolgárház

Polgárház makkos vakolatdísze

Kúriaszerű régi ház, a fényképfelvétel 1963-ban készült

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi