A pletykaszéktől a világhírig

Full text search

A pletykaszéktől a világhírig
A hansági gazdálkodás és a hanyi emberek általánosan elterjedt kiegészítő foglalatoskodásai közé tartozott a mocsár természetes növényvilágának, a kákának, a sásnak a házilagos hasznosítása. Főleg a kis határú községek népének nyújtott ez némi megélhetést.
Annak ellenére, hogy a hansági föld kitűnő táptalaja volt a kapásoknak, a tengerit sokáig kizárólag csak takarmányozási céllal termesztették, pedig már az általános mezőgazdasági termékváltással megjelent a vidéken. A növény sok-sok kézi munkát igénylő termelése a faluban egyszerre többirányú gazdasági hasznot is hozott: tavaszi-őszi napszámmunka lehetőségét biztosította, az állattenyésztésben nélkülözhetetlenné vált mint takarmány, a kézi fosztású száraz kukoricalevél, a csuhé pedig a fonás mint új háziipar alapját jelentette.
Ez a lehetőség az 1930-as évek elején született meg, Elbert Margit szentmiklósi óvónő közvetítésével, aki egy Lovasberényben töltött nyarán ismerkedett meg a kukoricalevél, a csuhé fonásával. Mosonszentmiklóson annak ellenére terjedt gyorsan ez a szükség szülte kereseti lehetőség, hogy a jobbmódú falubeliek eleinte lenézték, lesajnálták a szatyorfonókat, lányaikat egyenesen szatyorkirálynéknak csúfolták.
A szomszédság sikeres háziiparára hamarosan felfigyelt Lébény egyik tanítója, Szebach András is, aki személyes példamutatással a falujabeli szegényeket is beavatta a titokba. Az így kitanult asszony és sok esetben férfikezek, s főként Spitzer Miksa kereskedő jóvoltából a munkák hamarosan európai hírre tettek szert. 1938-ban Juhász Ferenc tanító ismét népes tanfolyamot szervezett. A két falu áruja hamarosan még háborús pletykáknak is témája lett. A fegyverkező Németország piaca olyan mennyiségben vette fel a csuhészatyrokat, hogy az emberek már azt beszélték: Hitler puskaport gyárt belőlük.
A háborús készülődés sajnos elvágta a termékek útját a legjobban fizető angol felvevőpiactól, s az addig főként hozzájuk szállított, összecsukható vadászszékek itthon maradtak, és kiválóan szolgálták az esténkénti és a vasárnap délutáni ház előtti üldögélést, beszélgetést. Így váltotta fel a kispadot Lébényben az angol vadászok széke. A falusi humor hamarosan helyi névvel is megtisztelte ezt az alkalmatosságot, találóan pletykaszékeknek nevezve el. A hamarosan kifejlődő háziipar termékei nemcsak a szomszédos városokban és külföldön találtak vevőre, hanem a visszaemlékezések szerint még az ország házának is készült csuhészőnyeg. A csuhészatyor egyik változatát, a Spitzer-szatyrot a forgalmazó zsidó kereskedőről nevezték el, aki az első rendszeres vásárlót, a győri Holczer seprűgyárost hozta a községekbe.
A csuhéfonás elterjedésével olyan fontos alapanyaggá vált a kukoricahéj, hogy még az ötvenes évek elején is értékesebbnek bizonyult, mint maga a termény. Igazi virágkora a nyolcsoros kukoricafajta elterjedésével köszöntött be, mivel ennek hosszú, fehér és selymes tapintású levelei kiválóan megfeleltek a fonás, vagy ahogy itt mondják, a pödrés folyamatos tökéletesítésére.
Az ötvenes évek szövetkezeti programja a népművészeti szintre emelkedett tevékenységet jó érzékkel és eredményesen szervezte közösségi termelőmunkává. A Népművészet – háziipar című lapban a Világhír receptje cím alatt ezt olvashatjuk a csuhéfonás modern mesterségéről: „Vess a háztájiban nyolcsoros kukoricát. Gondosan ápold, hogy csövei nagyra nőjenek. Fosztás után a hosszú, fehér és puha leveleket szedd csomóba, mert ez a legjobb anyag. Ötnél több cső bundáját kell összecsomózni, többet nem szabad, mert megpenészedik. A csomóba kötött leveleket a fosztástól számított három-négy hét alatt a teljes száradásig többször is forgasd meg. A teljesen megszáradt leveleket használat előtt áztasd meg forró, ecetes vízben. Az előbbitől megpuhul, az ecettől pedig megfehéredik. A csomót aztán bontsd leveleire, majd a leveleket tépd kétfelé. A végeket vágd hegyesre, hogy könnyebben össze lehessen sodorni. Ezután készítsd el a sodringot, a végtelen csuhéjkötelet. Ez adja azt az anyagot, amelyet aztán a szögekkel kivert formákra húzhatsz és tetszés szerinti tárgyakat készíthetsz vele. Amikor elkészült a csuhéjból font táska, kalap vagy egyéb más tárgy, a sodring végét a gombolóval dugd el és kész a világhírű lébényi exportcikk.”
Hát azért nem ment olyan gyorsan és nem volt ennyire egyszerű, míg eljutottak a nyolcféle végtermékig: spitzer, ridikül, partedli, strandszatyor, köcsög, lábtörlő, fedeles és felfelé szélesedő szatyor.
Nemcsak a végterméknek, hanem a fosztásnak is megvolt a maga gyakorlatias szertartása. A pajtákba vagy istállóba szállított kukoricacsövekről a fosztók távolították el az alkalmas leveleket, a gazdák is örültek: hamarabb góréba került a kukoricacső.
Igyekeztek szebbé és díszesebbé tenni termékeiket, oldott kristályos börzsönnyel színezett levelek beszövésével és különböző fonásmintákkal: babos, girlandmintás, srég mintás, cikcakkmintás vagy az utóbb alkalmazott lapos pödréssel. A fogantyúk mustár- azaz virgácsfonással vagy nyolcágas változatban készültek. Nagy gondot okozott az is, hogy a csuhéfonás fénykorában a lébényi mezőgazdasági kultúrára is a nagyüzemi növénytermesztés volt a jellemző, az ágazatban termelt hibrid kukorica alkalmatlan volt arra, hogy a leveleket feldolgozzák. Erre utal a recept kezdő mondata: vess a háztájiban…
A csuhé – vagy ahogy errefelé mondják: a csuhéj – fonása évtizedekig otthon végezhető munka, és a szegényes háborús évek kiegészítő kereseti forrásának számított. A két háború között egy család szorgalmas munkával egy hét alatt akár ötven szatyrot is elkészíthetett darabonként két pengő értékben akkor, amikor egy métermázsa búza ára harminc pengő volt!
Eleinte a szövetkezetben is viszonylag biztos, jó jövedelmet és főleg nyugdíjat értek el a fonóasszonyok. A kezdeti felbuzdulás és sikerek ellenére azonban a hatvanas évek végén már inkább csak az idősebbek és a csökkent munkaképességűek dolgoztak a csuhéfonó szövetkezetben. A változó ízlésnek és keresletnek megfelelően a profil is változott: a hagyományos termékek mellett megjelentek a vesszőfonású demizsonok és kosarak, azonban ezekre a munka- és alapanyagigényesebb áruk készítésére már szinte nem találtak embert. A csuhéfonás szövetkezeti formája az 1970-es évek elején már csak tizenegy százaléknyi nyereségarányt hozott, helyét teljesen a Szovjetunióba és Líbiába irányuló konfekcionáló varrás vette át.
A lébényi családok nyomorúságát enyhítő, majd jó keresetet, nyugdíjat jelentő és igazi népművészetté kiforrott csuhéfonás a kiöregedéssel és az alapanyagot adó „házi” kukoricatermesztés sorvadásával nem tudta tartani a lépést. A mai nemzedék a mesterség remekeit már csak a múzeumokban csodálhatja meg.

Özvegy Németh Istvánné és munkái
(Németh Imre felvétele, 1988)

Pödrő lányok munka közben (1948)

Lovas kocsin szállítják a csuhétermékeket (1960-as évek)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi