Egyetlenegy százalék

Full text search

Egyetlenegy százalék
Mártély iparának és kereskedelmének vizsgálatakor nem sok értelme volna olyan összehasonlítást végezni, hogy ez a két foglalkozási ág hány százalékát érinti az összlakosságnak. Alig egy százalékról van szó. A tanyavilág, de a „falu” is betagozódott a vásárhelyi határba, piacra, vásárra hazajártak a városba. Csak a mindennapi élethez, főleg a gazdálkodáshoz legnélkülözhetetlenebb néhány iparág fordult elő Mártélyon. Az élelmiszeripar például teljesen elhanyagolható, a lakosság önellátó életmódja miatt. Luxuscikkekre nem telt, de nem is igényelték. Ruházati cikkeiket beszerezték a vásárokon és piacokon. A módosabbak városi szabóval csináltattak ruhát, lábbelit. Legföljebb azok kijavítására specializálódótt néhány kisiparos.
Hasonló a helyzet a fa- és fémszerszámokkal. Barkácsos szélmolnárok ácsmunkára is vállalkoztak, a parasztemberek is sok mindent előállítottak a faragószéken. Voltak azonban olyan dolgok, amelyek nem nélkülözhették a bognár szerszámait és tudását. A kocsik készítését többnyire rájuk bízták, de a szánkót már maguk faragták ki. A kovácsot a lóvasalás, ekevas élezés miatt nem nélkülözhették. Úgyhogy éppen ez a két, egymástól elválaszthatatlan iparos települt meg legelőször a faluban, majd a tanyavilágban, sőt a városnak a mártélyi határhoz közel eső szélső házaiban.
A gabonát kezdetben a folyón lévő vízimalomban őrölték, majd a XIX. század derekától a tanyák közti szélmalmokban, amelyek szinte minden dűlőben előfordultak. A harmadik katonai felvételen jól látszanak a szél- és szárazmalmok (Windmühle, Pferdemühle). Egyetlenegy maradt meg mutatóba, Sz. Kiss Péter szélmalma, melyet 1857-ben épített negyvenezer téglából a Székhalmi-dűlőben. A sámsoni származású Késmárki Lajos 1913-ban vásárolta meg. Fiai: Imre, István és Lajos 1954-ig működtették a környékbeliek szerint igen jó lisztet adott. Szalay Ferenc festőművész vásárolta meg végül, átmentve az épületét az utókornak. A XX. század elején jelent meg a faluban a hengermalom, majd a motormeghajtású malom, amelyet Imre Péter és Arany József rendezett be a „malomiskolában”.
Pékműhely csak 1944 után jelent meg a faluban, Arany József nyitotta meg. Ugyancsak ő állította fel a szikvízüzemet. Néhány cipész is dolgozott a falu közepén, például Samu Ágoston. Tímár csak Vásárhely szélén működött, közel Kamocsay Gábor szappanfőző műhelyéhez. Egyébként, amíg lehetett jó marónátront kapni, a legtöbb háztartásban maguk főzték ki a szappant.
A XX. század közepe táján a paraszti gazdálkodásban terjedni kezdett a tejszeparátor, megkönnyítve és meggyorsítva a tej feldolgozását. Száraz Nagy János is beállított ilyet a tejcsarnokba. Kocsival összeszedte a környékbeliek tejét és feldolgozta, úgy adta tovább. Ugyancsak szorosan kötődött a mezőgazdasághoz a XX. század első felében tért hódító iparág, a bércséplés és bérszántás.
Bodrogi Mihálynénak szalmatüzes kazánja volt, a sógorának meg cséplőszekrénye. Összefogva járták a tanyasort. Akkor nem fölső parancsra osztották be, melyik dűlőben ki csépeljen. Az anyagi érdekeltség szerepelt, mint fő tényező, és hogy jól megszervezzék. Az 1920-as években bércséplőként ismerték Erdős Mártonnét, majd utána Kun Sándort, Posztós Sándort, „gépes” Török Imrét és Szél Ferencet, akik cséplő felszereléssel rendelkeztek. „Gépes” Nagy Pál olyan masinát szerkesztett, amely egybeépítette a cséplőszekrényt a meghajtó traktorral, nem kellett időt tölteni a ráálással. Találmányát a németeknek adta el, a prototípussal pedig maga és családja menekült 1944-ben. 1943-ban Kiss Ferenc iparengedélyét így jegyezték be: „bércséplő, bérarató, bérvetőmag-tisztító”. Korábban is járta a határt egy lovas kocsira szerelt kalmár rostával és részint tisztította az elnyomtatott gabonát, részint pedig a kitisztított búzából a konkolyt.
Hasonló módon járta a falut és a határt a két vándorköszörűs, Domján Bálint és Jung Miklós. Szabó Lajos már 1914-ben vállalt személyszállítást gépkocsival, Mónus Pál pedig a harmincas évektől. Ugyancsak a húszas-harmincas években folytatta iparát Pádi András kőmíves a Barattyos-dűlőben, a feleségét a környék bábaasszonyként ismerte.
Nem sokáig, 1947-től 1950-ig virult a faluban az egy szem hentesüzlet. Szabó János vezette a Rácz Sándor-féle házban, a templom mellett. Még 1959-ben is azon vitázott a földművesszövetkezet és a tanács, hogy ki adjon épületet a húsboltnak. Annak idején a tanács a földművesszövetkezet rendelkezésére bocsátotta a húsbolt helyiségét, hogy ott cukrászda nyíljon, de húsbolt 1959-ben még nem volt. Fodrász és borbély a XX. században mindig is működött a faluban (Demeter István, Farkas András, Pótári Jánosné).
Az iparosok számának alakulásában az 1950-1960-as évtizedre a stagnálás jellemző. Eltűntek a bércséplők, újként jelentkezett a vegyes javító és a kőműves. 1957-ben tizenhárom az iparosok száma. Vasiparba sorolták a két kovácsot. Faiparosnak tekintették az asztalost és a kaskötőt. A textiliparhoz tartozott a három szabó. Bőriparhoz számították a szíjgyártót és a cipészt. Élelmiszeripart űzött a pék, akit sütőként regisztráltak, építőiparosként pedig a kőművest. Vegyes javító ipart űzött: Rácz Sándor és Székely Szabó Sándor. 1958-ban kettővel növekedett az iparosok száma. Székely Szabó Sándor motoros favágó, Lévai Ferencné pedig pecsenyesütő ipart váltott ki. 1958-tól működésbe lépett a Csáki-telepen dr. Draskovics Pál sopája helyén a szeszfőzde.
Bármennyire is önellátásra rendezkedtek be a tanyai és falusi lakosok, előbb-utóbb el kellett menniük a boltba egyet-mást vásárolni. A zsíros méccsel már csak a maradiak világítottak az istállóban. De a viharlámpába és az asztali lámpába ők sem nélkülözhették a petróleumot. Só, paprika, bors nélkül főzni se tudtak volna. A kocsitengelyt sem hájjal kenték már, hanem kocsikenőccsel. A szatócsboltok éppen ezeket a vegyes cikkeket árusították. Minden időben jó néhány akadt belőlük. A piactér mellett állt Hunyadi László boltja, amelyet később Gurbó Lajos vett át. A templom melletti Nagygyörgy boltot Rácz Sándor virágoztatta fel. A faluban működött „Paprikás Panni” vegyesboltja, aki őrölt paprikát is mért. Ugyancsak „törtpaprika-kereskedést” működtetett a falu másik szélén Horváth János. Gurbó Margit vászont, rőfösárut és vasedényt is tartott üzletében. Az idősebb Samu Ágostonné az alábbi sokféle árucikk árusítására kapott engedélyt: „mész, festék, olajáruk, meszelő, kefe, papír, üveg-zománc edények, háztartási cikkek, vasáruk, háztartási gumicikkek”. Vásárhely szélén Csotó Nagy István épületfa-kereskedést nyitott.
Az alább felsorolandó felvásárló kereskedők arra specializálták magukat, hogy a mártélyiak által megtermelt javakat megvegyék és a nagykereskedőknek továbbadják. Ezek közt az első világháború után első helyen állt a baromfi- és tojáskereskedés. Ezek a kofák többnyire a város legszélső házaiban szedték a két árucikket, de bódét is állítottak a Szegvári út torkolatánál. Amikor jött a kocsi befelé, megrohanták és szinte erőszakolták az üzletet. A faluban bent csak ifjú Kun János foglalkozott ezzel az üzletággal. Beck Józsefné szegedi kereskedőnek Csizmadia Józsefné szedte az árut. Ugyancsak Beck Józsefné megbízásából vásárolta a tollat és nyersbőrt vitéz Bodrogi Tamás. A halat a szegedi Antallfy cégének adták el 1925-től 1944-ig. A harmincas években Gurbó Lajos gyűjtötte össze és szállította Szegedre. Halkereskedésre kapott iparengedélyt Pányi György és Bartók Ferenc. Jó üzletnek bizonyult a gabonakereskedés, amelyet Arany József és Száraz Nagy János folytattak. Néhányan kupeckedéssel keresték a kenyerüket.
A háború utáni években a feketahalmi olvasókörben Sepsei Ernő kovács italt is mért, meg kis szatócsboltot tartott fenn, amelyet az ötvenes évektől átvett a járási szövetkezet. Az ÁFÉSZ keretében működtették azt a néhány üzletet is, amely a falu igényeit kielégítette. Így az ötvenes években Sepsei kovács a házában fönntartott egy üzletet, amelyet Szegedről látott el zöldséggel, gyümölccsel pedig a Zöldért vállalat. Ennek az a magyarázata, hogy a hullámtéri gyümölcsöst idejekorán lefoglalta magának a termelőszövetkezet. Azután szépen elhanyagolták, hagyták tönkremenni.
Átvette a földművesszövetkezet Arany József szikvízüzemét, de a tulajdonost otthagyta könyvelőként. A malom is a termelőszövetkezeté lett. Rácz Sándor üzletét bezárták. Itt adtak helyet a Zöldkeresztnek. Később az ötvenes években Arany József házában nyílt egy áfész-üzlet, amelyet Nagy Istvánné, Veronka vezetett. Az alapvető élelmiszerekkel ez az üzlet látta el a falut. A Gurbó Lajos-féle üzlet helyén pedig iparcikk árusítására rendezkedett be az ÁFÉSZ Nagy István boltvezetővel az élén. Az ötvenes évek első felében, közepe táján még jócskán vásároltak a parasztok korszerű mezőgazdasági eszközöket, ekét, kettős ekét, darálót, morzsolót s hasonló szerszámokat. Az 1960-as években a Mindszent és Vidéke Földműves-szövetkezet új épülete mindkét üzletet befogadta.
A helybeli adóösszeírásokban ezeket az üzleteket nem tartották nyilván, csak özvegy. Samu Ágostonné trafikja szerepelt egy évtizeden át „kereskedő”-ként. A kocsmát iparágnak tekintették, a Mindszenti Földművesszövetkezet italboltjának egységeként működött, Zsibritáné vezetésével.
Mártély község a strand jogcímén megkülönböztetett ellátásban részesült: három hónapig lehetett kapni Pick szalámit, gyulai kolbászt, strandcikkeket, sőt vasárnaponként könyvekkel is komoly forgalmat bonyolítottak le. Ekkor kezdtek a vállalatok és magánszemélyek üdülőket építeni, pontosan a régi kertészközség helyén. Így ébredt fel a múlt, habár minden tudatosság nélkül, hisz a régi világnak szinte minden nyoma kiesett már a faluban élők emlékezetéből.

Lovas szán a malom előtt (1940 körül)

Zsibrita vendéglő

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi