A falu épített világa

Full text search

A falu épített világa
A község mai képének megalapozása a XVIII. századra vezethető vissza. Az első meghatározó lépést az 1730-as években a Beniczky házaspár tette meg, amikor jó érzékkel sikerült kiválasztaniuk kúriájuk kialakításához a birtok azon pontját, amely az életet adó patakhoz közel esett, a vizek romboló hatásától azonban védett, kellő magasságban lévő hely volt. A tordasi út mellett építkeztek, sem túl közel, sem túl messze a forgalmasabb buda–fehérvári országúttól. Később kúriájuk helyére épült a kastély, kápolnájukéra pedig a templom, ahol Martonvásár szíve lüktet. Még a kastély elkészülte előtt felépült a kőoszlopokon nyugvó, boltozott lóistálló a kocsiszínnel (remíz) és a szénapajtával. Az első majorság, a Belmajor a tordasi úttól jobbra alakult ki; ennek volt központi épülete az ötszintes granárium (magtár), amely elkészülte idején (1784) igen korszerűnek számított. A szőlőhegyre, ahol dézsmaház épült, szintén a tordasi úton lehetett kijutni.
Az urasági lakhely szomszédsága miatt a templom előtt nem alakulhatott ki piactér, így a faluközpont szerepköre az útkereszteződés mellékére tevődött. A négy sarki telket Brunszvikék maguknak tartották fenn, s ezeken kapott helyet a beszálló vendéglő, az iskola, a bolt és talán a postakocsi-állomás. Az 1768-ban épült, L alakú beszálló vendéglő a falu egyik kiemelkedő építménye volt borospincével, kocsiállással, istállóval, kúttal és udvarral, ahová az úgynevezett szárazkapun át lehetett bejutni. John Paget szerint 1839 táján az élénk forgalom jeleit magán viselő fogadóban a konyha, a vendéglős lakása és a tágas ivó mellett volt két, homokkal felszórt, döngölt padlójú vendégszoba is, egyszerű bútorzatukat két ágy, egy asztal és három-négy faszék alkotta.
A park bejáratától jobbra eső saroktelket a katolikus egyház kapta, s ezen épült fel 1794-ben a parókia. A szemben lévő két telket (a mai óvoda helyén) az uradalom vezető alkalmazottai részére tartották fenn. Idősebb Brunszvik Antal 1767 táján e telkeknél és a plébánia mellett kezdte kiméretni a jobbágyportákat. Ezek az egymás mellett fekvő, hosszú, keskeny belső telkek (szalagtelkek), amelyek hosszanti oldalukkal érintkeztek, az útkereszteződésen túl, az Ercsibe vezető út két oldalán is folytatódtak. Ez az utca lett a falu első utcája, gerince, amely a település képét nagyban meghatározta.
A reá merőleges buda–fehérvári országút mentén kezdetben csak a Szent László-patak hídjáig, illetve a mai mentőállomás telkéig sorjáztak házak. Két utcájával a falu kereszt elrendezésű alaprajzot mutatott. A zsellértelkek kimérése az 1772-ben megnyitott Tót utcában (ma: Rákóczi utca) kezdődött, majd a mai Malom utcában és a Budai út mentén folytatódott.
Az új telepesek a házukat maguk építették, s mivel a birtokon fa nem volt, az építkezéshez szükséges faanyag beszerzésére pénzt kaptak. 1785-ig a házak száma 99-re, a lakosságé pedig 684-re nőtt, egy házra tehát átlagosan hét ember jutott.
Beniczkyék majorosai még olyan nyomorúságos viskókban, föld alatti odúkban laktak, amelyeknek csak a teteje emelkedett ki a földből. Az idő tájt Magyarország lakóinak nem kis hányada lakott ilyen putrikban. 1762-ben Brunszvikék 21 martonvásári épülete közül hat volt föld alatti. Putrikat a környéken 1830 után is lehetett látni (egyet Paget útikönyve meg is örökített), a martonvásáriak azonban már 1815 táján is rendes parasztházakban laktak. „Mindegyikben nagyfokú kényelmet találtunk” – írja Richard Bright. Az általa meglátogatott német paraszt „nemrég szinte teljesen maga bútorozta be házát, amelyet maga épített. A jó háziasszony nagy szorgalommal mosta a bútort az udvarban”. Bright szerint „a házaknak alapbeosztásában alig van különbség, akár német a gazdájuk, akár magyar”, majd elismerően nyugtázza: „A lakások tisztasága és rendje tökéletes. A falak fehérek. A Szűzanya, a Megváltó képeivel és feszülettel vannak díszítve.”
Az immár többutcás, szalagtelkes falu lakóházai között egymás után megjelentek a közcélú létesítmények. A régi iskola helyén az 1850-es években „díszes, kétosztályos új oskolaház” épült. A községháza feladatát kezdetben a bíró háza töltötte be, megválasztásakor ugyanis oda vitték a bírói hatalom jelképeit: a pálcát, a falu pecsétjét és az iratokat őrző bíróládát. A reformkori Martonvásáron már volt községháza, mellette állt a jegyzőlak. Községi tulajdonú kovácsműhelyről és pásztorházról is tudunk. Közösségi szerepe a vízimalomnak is volt, ahová ugyanúgy, mint az ivóba, be lehetett térni hírt hozni, hírt vinni.
Az első bolt az útkereszteződésben állt, ahol az utcai ajtót a ferdén levágott sarokba építették bele. 1858-ban a két martonvásári csárda közül a Libadöglő a tárnoki határban, a másik pedig a tordasi út mentén fogadta az utazókat. Az 1788-ban létesült postaállomás kapcsolatban állt a fogadóval, ezért ennek közelében kellett lennie. A postaállomáshoz rendszerint a postalovak és kocsik elhelyezésére szolgáló istálló és kocsiszín tartozott.
Az első dűlőneveket (Rétesdűlő, Kalapdűlő) az 1700-as évek határperes aktái említik, ezek azonban később feledésbe merültek. Az 1858. évi telekkönyvben az alábbiakkal találkozunk: Vásártéri dűlő, Máriaházi dűlő, Határdűlő, Hosszúrét dűlő, Orbán-hegy, „a belső telkesek legelője” és „a községi telkesek legelője”, a többi dűlőt a majorságok nevével jelölték meg. Ezek: a Gézamajor, Erdőhát, Belmajor, Felsőmajor, Spanyolmajor, Tükrös, Erdőhát és Kismarton. A telekkönyv három utcanevet (Temető utca, Templom utca, Országút) említ.
1858-ban a mezőváros épületei közül a legnagyobbak a fogadó, a felügyelőház, a „borosház”, az emeletes lovászház és az orvoslak volt. Tizenegy épület négy-öt helyiséggel rendelkezett. Huszonkét lakóházban három, harminckilencben pedig egy szoba volt, ugyanakkor a házak nagy része (135) két lakószobával rendelkezett. Akkoriban a budai úti házak a mai Pusztai József utcáig sorjáztak. Az utca jobb oldali végén állt a „pléh Krisztus”. A Tót utca Pest felőli házsora a Belmajorig, a mai Orgona utca bal oldali házsora pedig a temetőig húzódott. Ez idő tájt már a mai Bajcsy-Zsilinszky utcában is álltak házak. A régi vasútállomás 1861-ben épült. 1869 táján a községben 230 magánépületet tartottak számon. Ez utóbbiak közül ötven kő-, ötven vegyes-, százharminc pedig vert falú volt. Kétszáz házat nád, tízet fa, húszat cserép fedett.
1858 és 1884 között a házhelyek kimérése a vasúthoz vezető út, az időközben kialakított szeszgyár, a temető és a Belmajor között folytatódott. 1884-ben az ercsi út iskola felőli oldalán három nagyobb épület állt: az Ofner kereskedőcsalád házai (egyikük emeletes volt) és Gresser Tamás L alakú háza. A másik oldalon a házak zöme eredetileg az utcafronttól beljebb állt, ekkorra azonban néhányat már az utcáig „kihoztak”. A Müller-házat és a (régebbi) Purnhauser-házat ekkor alakították át fordított házzá. 1905 őszén a nagy tűzvész ebben az utcában pusztított, így a régi nagygazdaházakra ma már csak néhány homlokzat emlékeztet.
Időközben Martonvásáron is megjelentek a polgári társadalom különféle létesítményei: a távírda, takarékpénztár, gőzmalom, villanytelep.
A takarékszövetkezet méhkaptárral díszített sarokháza a mai posta helyén állt. A millennium táján elkészült az új községháza, a csendőrőrs, a zsidó imaház, a szegényház, az óvodaépület és az árvaház. Az 1906-ban átadott, tetszetős manzárdtetős, emeletes iskola csakúgy, mint Schwarcz Vilmos fűszerkereskedése és a takarékpénztár is a faluközpont képének meghatározói voltak. 1910 tájáról az alábbi utcák ismertek: Temető, Templom, Tót, Budai, Ercsi, Géza, Malom, Szentjános, Új, Vasút és Vásártér utca.
A községben idővel megjelenik a kávéház, a kerthelyiséges Braun vendéglő, a hitelszövetkezet, a Hangya-üzlet, a legényegylet épülete, sőt a mozi is. A postahivatal a harmincas évekig a református egyház mai telkén működött. A Táncsics utca állomás felőli oldalán volt a sokgyermekes családoknak otthont adó Oncsa-telep. A kirakodóvásár sokáig a mai Pusztai József utca és „a nagy vízfolyás” között, az állatvásár pedig a 70-es út másik oldalán volt, később azonban áthelyezték azokat az Ercsi úti faluvégre.
1930-ban kiadott Beethoven-könyvében Edouard Herriot (1924-ben francia miniszterelnök) így jellemzi Martonvásárt: „A nagy falu poros utcáival, alacsony, fehérre vagy sárgára festett házaival éppen olyan, mint az ország többi falusi települése. Lármás gyermekcsapatok, ünnepélyesen merev nyakú libák és disznócsordák zárják el vad összevisszaságban a hitvány akácfákkal szegélyezett kocsiutat.” A községről készült képeslapokon látható a széles főutca, amely utóbb kockakő („topeka”) borítást kapott. Rajta lovas és szamaras kocsik és kerékpárosok közlekedtek; az autóforgalom a negyvenes évekig nem volt jelentős. A képeslapok az utcák széles árkait és az iskolasarkon lévő hidat is megörökítették.
1935-ben a Reménysugár című lapban a Martonvásáron lakó Dobozy Imre írja: „Népművészetről, népszokásokról, fájdalom, nem beszélhetünk. Községünk a fővároshoz közel van, fontos forgalmi útvonal mellett, és a városokból kiszorult úgynevezett civilizációhoz való alkalmazkodás megöl minden egyéniséget… Alig van komoly kvalitás nálunk, és még a gazdaosztály is teljesen kivetkőzött mivoltából. Népdalok helyett értéktelen slágereket dúdolnak az eke szarva mellett, és ha itt-ott felhangzik egy-egy régi szép magyar nóta, az illetőt elmaradottsággal gúnyolják. Népviseletről egyáltalában nem beszélhetünk…”
A második világháborúban a községet súlyos károk érték, az újjáépítés azonban hamar kezdetét vette. Márkus István 1946-ban Martonvásárt imigyen jellemzi: „A Budát környező elővárosok és kertes telepek után ez az első faluszerű település nyugat felé. Aki autón szalad, némi jóakarattal városkának nézhetné: az országút-főutcát kispolgári házak szegélyezik… A falusias parasztházak és istállók s a szegények viskói jól elbújnak a kispolgár-sor mögé, de még ott is gyakran eresztenek maguk közé villaszerű családi házakat, és olyan szoba-konyhás házikókat, amelyekben láthatólag nem paraszt lakik, hanem proletár. A külső kép is elárulja: nem igazi parasztfaluval van dolgunk…”
Martonvásár, az útifaluból kialakult többutcás, szalagtelkes település képe az elmúlt évtizedekben sokat változott. Új utcák, sőt lakótelepek nőttek ki a földből. Felépült az új iskola (1976), a Brunszvik Teréz Óvoda új épületegyüttese (1991) és kialakult az Emlékezés tere. A régi házak jó részét lebontották, a letűnt idők nyomait azonban a figyelmes tekintet egy-egy homlokzatdísz, fafaragásos ereszalj, rozsdás ajtóveret, boltíves pince, kerekes kút és csigavonalas sárvetőkő formájában itt-ott még felfedezheti. Martonvásár múltidéző épületei: a kastély- és templomegyüttes, a régi óvoda, a vendéglő, a granárium, a temetői mauzóleumok, valamint az a néhány parasztház és felújított polgárház, amelyek a századforduló hangulatát őrzik.

Az 1768-ban épült fogadó 1900-ban

A Budai utca a két világháború között

Schwarcz Vilmos üzlete saját kiadású, színezett képeslapján (1920-as évek)

A Hangya Szövetkezet boltja a két világháború között

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi