A Halom-hegy lábánál

Full text search

A Halom-hegy lábánál
Az utazó Nagyvázsonyból a Balaton felé igyekezve, nem sokkal azután, hogy a települést elhagyja, pillanthatja meg a Vázsonyi-medence déli szélén, egy kisebb kiemelkedésen megtelepült Mencshely községet. Ahogy közeledik a faluhoz, egyre jobban látszik három temploma, kivehetőek takaros házai. A községben, a görbe utcákon, a szűk közökön járva, magával ragadja a látogatót a XVIII–XIX. századot idéző hangulata. Ha az utazó folytatván útját felmegy a Halom-hegyre, a Kossuth Lajosról elnevezett kilátóba, dél felé a Balaton sima víztükrét szemlélheti, észak felé pedig szép kilátás nyílik az egész Vázsonyi-medencére.
Ez utóbbi egyike a Balaton-felvidék medencéinek. Északon a Kab-hegy déli lejtője, keleten a Tótvázsonytól Szentgálig húzódó dolomitüledékből álló dombok, délen pedig a mencshelyi és pécselyi határban emelkedő hegyek határolják. Mai formája a földtörténeti középkorban – a mezozoikumban – kezdett kialakulni, mintegy kétszázharmincmillió évvel ezelőtt. A földtörténeti ókor, a paleozoikum végére a korábban itt magasodó variszkuszi hegységrendszer az eróziós hatások következtében teljesen lepusztult, területét sekély vizű tenger, a Thetys-tenger öntötte el. Ennek üledékeként került a Balaton-felvidékre a vastag mészkő- és dolomitréteg a földtörténeti középkor első időszakában, a triászban, mintegy kétszázmillió évvel ezelőtt. Ezek a kőzetek kedvelt építőanyagai a vidéknek, és a mészégetésnek is az alapanyagaként szolgálnak.
Az üledékképződés folytatódott a középkor további szakaszaiban, a jurában és a krétában is, nagyjából hatvanmillió évvel ezelőttig, miközben a tenger fokozatosan elsekélyesedett. A megélénkülő kéregmozgások következtében a földtörténeti középkor végére teljes egészében szárazra került a mai Bakony- és Balaton-vidék. Erre az időszakra tehető az élővilág jelentős átalakulása is. A nyitvatermők helyét a zárvatermők vették át, s a dinoszauruszok a korszak végére kihaltak. Ebből a korból származnak a bakonyi barnakőszéntelepek és a bauxitkészlet nagy része is, ami permi vöröshomokkőben halmozódott fel.
Nagyjából 67 millió évvel ezelőtt kezdődött el a földtörténeti jelenkor, amelyet két nagyobb korszakra, a harmadkorra és a negyedkorra tagolunk. A jelenkor elején, az eocénban alakult ki földünk mai képe. Ekkor keletkeztek az Alpok és a Kárpátok hegyláncai. A térségben is megfigyelhető a felszín valamelyes kiemelkedése, de ez az erózió miatt a terület nagymértékű pusztulásával járt együtt. Ebből az időből való a Városlőd–Márkó közötti kavicstakaró.
A harmadkor középső időszakában, a miocénben körülbelül tizenöt-húsz millió évvel ezelőtt ismét tenger borította el a Balaton-felvidék és a Bakony egy részét. A Pannon-tengernek is nevezett vízfelület emléke az agyagos-homokos üledék.
A Bakony kiemelkedése az egyre sekélyebbé váló Pannon-tengerből körülbelül tízmillió évvel ezelőtt következett be. Ezzel párhuzamosan a sekély tenger édesvizű beltóvá alakult. A Bakony kiemelkedését eredményező rétegmozgásokhoz kapcsolódik a bazaltvulkanizmus megindulása is. A vulkáni tevékenység aktív periódusa hét–három millió évvel ezelőttre tehető. Ekkor alakult ki a közismert Badacsony és a Szent György-hegy mellett a mencshelyi Halom-hegy is. A Halom-hegy lávatakarójának területe meghaladja az egy négyzetkilométert, vastagsága a huszonöt–negyven métert. A bazalt a Pannon-tó édesvízi mészkövére rétegződött.
A Halom-hegy vulkáni működését négy fázisra lehet osztani. A legutolsó kitörések úgy 3,25 millió évvel ezelőtt történtek. A Balaton-felvidéken a kitörések megszűntével a vulkáni tevékenység nem fejeződött be, az mind a mai napig megfigyelhető a melegvizű források feltörésében megnyilvánuló utóműködésben.
A ma is tartó holocénben – a negyedkorban – a víz és a szél eróziós munkája nyomán az egységes, itt-ott lávával borított felszín erősen lepusztult, az eredeti magasságot csupán a tanúhegyeknek nevezett vulkáni kúpok mutatják. A Balaton medencéje mintegy húsz-huszonötezer éve alakult ki süllyedéssel, s ezzel nagyjából befejeződött a jelenlegi földfelszín kialakulása. Az azóta eltelt évezredekben a felszínre a folyóvizek és a szelek romboló- és építőmunkája hatott, s az elmúlt pár száz évben egyre erősebben érvényesült az ember hatása környezetének átalakításában.
A Balaton-felvidék s benne a Vázsonyi-medence tengerszint feletti magassága kétszáz-háromszáz méter között változik. Mencshely község területének átlagos tengerszint feletti magassága háromszáznegyven méter, s ebből emelkedik ki a környék legmagasabb területe, a Halom-hegy, amelynek legmagasabb pontja 395,8 méter.
Éghajlata mérsékelten hűvös, mérsékelten száraz. Az évi napfénytartalom 1960–1980 óra, ebből 770–780 óra jut a nyári évnegyedre és kétszáz óra a télire. Az évi középhőmérséklet Mencshely körzetében 9,2 Celsius-fok, ezzel ez a Balaton-felvidék legalacsonyabb évi középhőmérsékletű vidéke. A fagymentes időszak április végétől október végéig, mintegy százkilencven napig tart. Az évi csapadékmennyiség hatszáz milliméter körül mozog, ebből a vegetációs időszakra 360–380 milliméter esik. A Balaton-felvidéken 24 órás csapadékmaximumot a Mencshelyhez közeli Szentantalfa területén mértek, 72 millimétert. A hótakarós napok átlagos száma 35, az átlagos hóvastagság 26–28 centiméter. Az uralkodó szélirány az északi, átlagos sebessége a másodpercenkénti három méter alatt van.
A kistájra a különböző erdőtalajok (a gyenge minőségű redzina, agyagbemosódásos barna erdőtalaj, barna erdőtalaj) a jellemzőek, amelyeknek termőrétege a meredek lejtőkön a fokozottabb talajpusztulás következtében elvékonyodott.
A természetes növénytakaró a Vázsonyi-medencében már csak foltokban figyelhető meg. A mencshelyi Halom-hegy élőlénytársulásait csak kismértékben változtatta meg az emberi beavatkozás. A vidék uralkodó erdőtársulásai a cseres-kocsánytalan tölgyes és a gyertyános-tölgyes. Különösen értékes növénye a védett karéjos vesepáfrány (Polystichum aculeatum), amely megtalálható a Halom-hegyen is. A vidék éghajlata a fagyérzékeny kultúrák termesztésének kedvez, köztük is leginkább a szőlő- és gyümölcstermesztésnek, amelynek nagy hagyományai vannak a Balaton-felvidéken.

A település látképe Nagyvázsony felől

A település látképe a halom-hegyi Kossuth kilátóból

Kilátás a Halom-hegyről a Balaton felé

A Halom-hegy látképe Dörgicse felől

A halom-hegyi Kossuth kilátó (H. Szabó Lajos felvétele)

Kilátás a halom-hegyi Kossuth kilátóból

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi