Egy híres borvidék peremén

Full text search

Egy híres borvidék peremén
A XII–XIII. században a vidékünkre betelepülő vallonok, itáliaiak hozták magukkal a szőlőművelés magasabb tudományát, így kezdődött meg a szőlő térhódítása Dél-Zemplénben. A terület bortermelése azonban csak később, a török korban indult virágzásnak, mert ekkor az ország vezető borvidékének tekinthető Szerémség áldozatául esett a hódításnak.
A XVI. században már Hegyalja a magyar szőlőtermelés legfontosabb tájegysége. Minőségi változások is segítették a tokaji bor iránti kereslet megnövekedését. A XVI–XVII. században szélesebb körben elterjedt az aszúbor készítése. Ez a borkülönlegesség fokozta az érdeklődést minden itt termett bor iránt. A szőlőtermelést szigorú rendelkezések szabályozták Tokaj-Hegyalján. Ez is hozzájárult, ahhoz, hogy a szőlőtermelők stabil minőséget tudtak biztosítani a piacra kerülő és nemzetközi forgalomban árusított nedűknek.
A híres borok és borkülönlegességek itt egy földrajzilag jól körülhatárolható területen teremnek. A Zempléni-hegység déli lejtőit magába foglaló borvidék határa története során többször változott. Az 1641-es szőlőrendtartás elkészítésekor tizenhárom település tartozott a körbe: Tokaj, Tarcal, Mád, Tállya, Szántó (Abaúj megye), Zombor, Szerencs, Ond, Rátka, (Erdő)Bénye, Tolcsva, (Olasz)Liszka, (Bodrog)Keresztúr (Zemplén megye).
Az 1735-ben készült összesítés a Hegyaljához sorolja a fentiek mellett Tokaj és Sárospatak környékét, Monokot, Boldogkőt, Hejcét, Miskolcot, Szikszót, Aszalót, Göncöt, Kassát és Hidasnémetit is. Elég meglepő ez a felsorolás, bár az az igazság, hogy valójában Tokaj-Hegyalja részének a XX. század elejéig csak azokat a településeket tekintették, amelyek szerepeltek az 1735-ös királyi rendeletben. Ez az 1641-es listán kívül említettek mellett Golop, (Bodrog)Zsadány, (Bodrog)Olaszi, (Sáros)Patak, (Sátoralja)Újhely, Kistoronya és (Erdő)Horváti nevét sorolja fel. Ebben az 1735-ös királyi leiratban viszont nem szerepelt Monok, így a XX. század elejéig fel sem merült, hogy a faluban termett – egyébként jó minőségű – borokat a híres tokaji elnevezéssel illessék.
Hegyalja szőlőtermelésében a legnagyobb megrázkódtatást, termésvisszaesést a XIX. század végi filoxéravész okozta. A növény gyökerét megtámadó betegség a század végén jelent meg vidékünkön, és 1885-től 1901-ig tizennégyezer hold szőlőt pusztított el Tokaj-Hegyalján. Mindent újra kellett kezdeni. Az egykor virágzó ültetvények helyét, a régi szőlőskerteket új növényekkel telepítették be. Az 1900 utáni években már harmincegy település határát sorolták Hegyaljához. Ettől kezdve számít Tokaj-Hegyalja részének hivatalosan is Szerencs és környéke, többek között Monok.
A természeti tényezők döntően befolyásolják a bor minőségét. A szőlő a talajjal szemben nem különösebben igényes. Fontos viszont a termőréteg vastagsága. A vastagabb termőrétegbe a növény gyökere mélyebbre hatol, nagyobb területről fedezi víz- és tápanyagszükségletét. A talaj kálium- és foszfortartama elősegíti a vesszők és a fürtök beérését, javítja a bor minőségét. Szőlőtermesztésre a lösz, a vályog és a nyiroktalajok, valamint a vulkáni tufákon képződött riolit- és andezittufák málladékával keveredett köves-sziklás váztalajok a legjobbak. Az utóbbiak azért, mert erőteljesen felmelegednek, jó a hőraktározó és -kisugárzó, vízvezető- és -raktározó képességük.
A tenyészidőszakban a növénynek sok napsütésre, jelentős melegmennyiségre van szüksége. A rügyek fakadása tíz–tizenhárom Celsius-fokon indul meg, jó minőségű bor ott terem, ahol a napi középhőmérséklet virágzás idején tizenöt, a nyári legmelegebb hónapban tizenkilenc, a bogyóérés idején tizenhat-tizenhét Celsius-fok körüli. A magas cukortartalmú szőlők a meleg és napfényben gazdag termőhelyeken, a vulkanikus hegyek déli, meleg lejtőin teremnek. A tizenöt–harminc fokos lejtők kétszázötven–háromszáz méter magasságig hasznosíthatók. A szőlő a tenyészidőszak alatt nem kíván gyakori, bőséges csapadékot, ötszáz és nyolcszáz milliméter közötti az évi szükséglete. Az augusztus végén, szeptember elején bekövetkező esők a bogyók gyors vízfelvételét és felrepedését okozzák. Ha szeptember második felében, októberben száraz meleg az idő (vénasszonyok nyara), Tokaj-Hegyalján beindul az aszúsodás folyamata.
A területek kilencven százalékán furmint (hetven százalék), hárslevelű (húsz százalék) és muskotály (öt százalék) terem. Ezeken kívül termelnek még néhány nem meghatározó fajtát is. A kiváló borminőséghez nagyban hozzájárul, hogy a XIV–XV. századtól tufa-, Tokaj környékén pedig löszpincékben érlelik a bort.
Szóltunk már arról, hogy Monokot a XX. század elejétől számítják a híres borvidékhez. Igaz a történelemi forrásokban már jóval előbb megemlítik szőlőhegyeit. Az 1694-ben készült összeírásban felsorolják ezek között Szentes, Monok Sebrik, Sebrék, Léter, Hasznos, Baka nevét. A jezsuita rend felszámolásakor, 1776-ban a hegyaljai szőlők között vették számba a monoki 3330 forint értékű Szőllős-hegyet és a 2840 forint értékű Farkasszőlőt. Szirmay Antal a Zemplén vármegye történetét feldolgozó, 1804-ben megjelent könyvében számba veszi a hegyaljai borokat is. A tokajiról a következőt írja: „Tokaj szőlőtövei a hegy magos ormait koronázzák; az aljból szűrtet kerüld: a meredeken termettet igyad.” A monoki borról megjegyzi: „Ha meg sem nyeri mindenki tetszését: örvend, hogy saját urai meg nem vetik.”
Szőlő- és bortermelés Monok környékén 1873-ban
TelepülésSzőlőbirtokosok SzőlőterületTermelt
száma(hektár)fehér bor (akó)
Monok365308,03800
Abaújszántó29346,65000
Bekecs11847,1300
Golop7281,6380
Legyesbénye18372,01000
Mád550508,36250
Ond178130,4800
Rátka440172,6700
Szerencs475172,62700
Tállya1200920,77000
Tokaj502447,12200
A filoxéravész előtt 365 szőlőbirtokost tartottak nyilván a faluban, akik 308 hektáron 3800 akó bort termeltek 1873-ban. A szőlőterületek nagysága a filoxéra idején településünkön is drasztikusan csökkent. Az 1895-ben készült összesítésben a szőlő már nem is szerepel a művelési ágak között, holott az említett 1873-as adatok szerint még a falu határának 6,11 százalékát foglalta el. A újra telepítések az első világháború előtti években zajlanak, 1913-ban már 114 hektáron, a terület 2,65 százalékán újra szőlőt művelnek. Az Andrássy-hitbizomány területén 1914 után kezdték meg a tönkrement ültetvények újratelepítését, ahogy erről korábban már szóltunk.
A szőlőterület nagysága és részaránya Monokon 1873–1935 között
ÉvSzőlőterület nagysága (hektár)Szőlő részaránya (százalék)
18733086,11
19131142,65
1935781,81
Az első világháború után újra csökkent településünkön a szőlőterületek aránya, és jelenleg mintegy hatvan-hetven hektáron termelik. Ezzel Monok a kis termőterülettel rendelkező települések sorába csúszott vissza.

Szüreti előkészület a téeszközpontban, a kiskastély udvarán (1976)

Borkóstolóhely a múzeum pincéjében

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi