A malom lisztet jár

Full text search

A malom lisztet jár
Korábban évezredeken át hozzátartozott az emberek mindennapjaihoz a gabona termesztése, őrlése és feldolgozása, napjainkban már alig érzékelünk valamit ebből a folyamatból. A XX. század közepére a falvak lakosainak életéből is eltűnt a saját gabonából, a községi malomban őröltetett búzából az otthoni kemencében megsütött friss kenyér illata. Így történt ez Nagybörzsönyben is, habár itt – igaz, többnyire már csak látványosságként – a mai napig is létezik egy vízimalom, sőt, ha elegendő vizet szállít a Börzsönyi-patak, az öreg malomkerék és a gépek ma is mozgásba hozhatók.
A nagybörzsönyi vízimalmok létezéséről először a török időkben készült összeírások tudósítottak, amikor három patakmalom működött a faluban. Ezek minden bizonnyal a középkori malmok helyén épültek, ezekről azonban a források hallgatnak. A törökök ittlétét megsínylették a malmok, mert az 1720-as összeírás már csak kettő meglétéről tudósít. Az 1769-es urbárium még mindig csak két, többnyire „heverő” malomról ír. Az 1828-ban összeírt négyből már kettő az uradalomé, tehát még az érsekség is érdemesnek tartott malmot építeni és üzemeltetni. Az egyik ezek közül valószínűleg gabonamalom volt, míg a másik az először 1774-ben említett fűrészmalom. Ez a Kovács-patak és a Börzsönyi-patak találkozásánál összefolyó nagyobb hozamú vízmennyiséget használta ki. Később, az 1920-as években „deszkamalomnak” nevezték. Az érseki, uradalmi szükségletre kitermelt fát dolgozta fel. Ennek a szolgáltatásait vették igénybe a bányavállalkozók is, hogy a bányaműveléshez szükséges bányafákat legyártsa.
Az 1843 és 1844-ben Nagybörzsöny központjában, az evangélikus templom környékén pusztító tűzvészek a malmokat sem kímélhették. 1847 és 1852 között építettek több újat is a Börzsönyi-patak, a Káposztásokhoz vezető út mentén. Az esztergomi kőművesek által épített malom a mai napig is látható. Számuk növekedése összefügg a tűzvész pusztításával, de valószínű, hogy a jobbágyfelszabadítás – még ha a birtokrendezés Nagybörzsönyben el is húzódott – növelte a mezőgazdasági termelési kedvet, s a nagyobb termés feldolgozásához több és paraszti kézben levő malomra volt szükség. Ráadásul a környékbeli falvak egy része is ide hordta gabonáját őröltetni.
A nagybörzsönyi molnárok így szükségesnek és érdemesnek tartották, hogy céhbe tömörüljenek a dunabogdányiakkal és a bényiekkel (ma Szlovákia). Az apáról fiúra öröklődő mesterséget a Glázer, a Kempf, a Somogyi, majd az Antal család űzte. 1945-ig azonban már csak két vízimolnár – Antal György és Pális János – tevékenykedett a faluban.
A második világháború alatt mindkét malom megrongálódott, majd pár évig használaton kívül állt. Államosításuk a „bűnös” Nagybörzsönyben már 1949-ben megtörtént, míg az ország többi részén erre csak 1952–1954 között került sor. Antal Györgyöt Legéndbe telepítették ki, fia, Gusztáv, ugyan maradhatott a faluban, de a malmot a népfrontbizottság támogatása ellenére sem üzemeltethette. Az állam először egy Nyergesújfaluból áttelepült molnárnak ajánlotta fel, aki nem vállalta, a földműves-szövetkezet pedig hiába kérte, nem kapta meg. Végül a Malomipari Központ tulajdonába ment át, s ipari műemlékként a mai napig a jogutód Első Pesti Hengermalom Rt. tulajdonában van.
A ma is látható és működő egykerekű patakmalom a molnár lakása is volt egyben, és megtalálhatók benne a gazdasági célú épületrészek is, az istálló és a kocsiszín.
A háromszintes épület egyik leglátványosabb szerkezeti eleme a tető alatt elhelyezett, felülcsapott vízikerék, melynek felső részére engedték rá a patakból a malomárkon ide vezetett vizet. „Lelke”, a vízikerék forgatta meg fogaskerekek segítségével a pincében levő főtengelyt. A pincében vette át a molnár a behozott gabonát és itt adta ki a megőrölt lisztet, ezért itt találhatók a lisztek tárolására és keverésére szolgáló faládák.
A főtengelyt szíjáttétel kötötte össze az egyes gépekkel, a hengerpaddal, melyen az összefogó hengerpár két hengerszéke, a törető és a sima őrlőhenger volt. A hengerpadhoz illeszkedett a malomkőjárat, amit árpa- és kukoricadarálásra használtak. Ez a nagybörzsönyi vízimalom legrégibb része. A malomépület harmadik szintjén helyezték el a hasábszitákat, melyekkel többféle szemcsézetű, minőségű lisztet állíthattak elő. A molnárlakás egy szobából és egy kamrából áll, s az udvaron megtalálhatjuk az elengedhetetlen, szabadon álló nyári tűzhelyet is.
Az őrlés úgynevezett visszaöntéses módszerrel történt, vagyis az első őrlés után visszamaradt félkész terméket vissza-vissza töltötték és addig őrölték, mígnem korpamentes lisztet és lisztmentes korpát nem kaptak. A malom munkájában az egész család részt vett, naponta 12–16 mázsa búzát tudtak feldolgozni.

A ma is működőképes Antall-féle patakmalom

A patakmalom alaprajza

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi